Sports On the Air

Sports on TV: Friday, Nov. 13, 2015

AUTO RACING

TIME

TV

Formula One: Practice for

Brazilian Grand Prix

11 a.m.

NBCSN

Trucks: Qualifying for Lucas Oil 150

12:30 p.m.

FS1

Sprint Cup: Practice for

Quicken Loans 500

2 p.m.

NBCSN

Xfinity: Practice for DAV 200

3:30 p.m.

NBCSN

Xfinity: Practice for DAV 200

5 p.m.

NBCSN

Sprint Cup: Qualifying for Quicken Loans 500

6:30 p.m.

NBCSN

Trucks: Lucas Oil 150

8:30 p.m.

FS1

BASKETBALL

TIME

TV

Women: Wright State @ Miami

11 a.m.

ESPN3

Men: Colorado-Iowa State at Sioux Falls, S.D.

5 p.m.

ESPN2

Men: Wagner @ St. John’s

6 p.m.

FS1

Men: UT Rio Grande Valley @ Miami

7 p.m.

ESPN3

Men: Pittsburgh-Gonzaga

at Okinawa, Japan

7 p.m.

ESPN

Men: Siena @ Duke

7 p.m.

ESPNU

Men: North Carolina-Temple

at Annapolis, Md.

7 p.m.

CBSSN

Men: Dartmouth @ Seton Hall

7 p.m.

SUN

Men: Albany, N.Y. @ Kentucky

7 p.m.

SECN

Men: Mount St. Mary’s @ Maryland

7 p.m.

B10N

Men: Fairleigh Dickinson @ Villanova

7 p.m.

FS2

NBA: Cavaliers @ Knicks

7:30 p.m.

NBATV

Men: McNeese State @ LSU

9 p.m.

ESPNU

Men: Belmont @ Marquette

9 p.m.

SUN

Men: Eastern Washington

@ Mississippi State

9 p.m.

SECN

Men: Western Illinois @ Wisconsin

9 p.m.

B10N

Men: Florida @ Navy

9:30 p.m.

CBSSN

Men: Texas-Washington

at Shanghai, China

10 p.m.

ESPN

NBA: Nets @ Kings

10 p.m.

NBATV

HOCKEY

TIME

TV

NHL: Islanders @ Ducks

(TV joined in progress at 11:30 p.m.)

10 p.m.

NHLN

FOOTBALL

TIME

TV

NCAA: Southern California @ Colorado

9 p.m.

ESPN2

GOLF

TIME

TV

PGA: OHL Classic

1 p.m.

GOLF

LPGA: Lorena Ochoa Invitational

4 p.m.

GOLF

European: BMW Masters

10 p.m.

GOLF

SOCCER

TIME

TV

Men: Ohio State-Rutgers

1 p.m.

B10N

UEFA: Ireland @ Bosnia-Herzegovina

2:30 p.m.

ESPN2

UEFA: Denmark @ Sweden

2:30 p.m.

FOXD

Men: Indiana-Maryland

3:30 p.m.

B10N

World Cup qualifying: U.S.-St. Vincent & The Grenadines at St. Louis

7 p.m.

ESPN2

UNID

World Cup qualifying: Trinidad and Tobago @ Guatemala

8:06 p.m.

NBCU

Mexico: Zacatepec @ Cafetaleros

9 p.m.

GOLTV

World Cup qualifying: El Salvador

@ Mexico

9 p.m.

UNID

UNIMS

World Cup qualifying: Paraguay

@ Peru

9 p.m.

BEINÑ

World Cup qualifying: Panama

@ Jamaica

9:15 p.m.

BEIN

Mexico: Correcaminos @ Coras

11 p.m.

GOLTV

On the radio

BASKETBALL

Women: Wright State @ Miami, 11 a.m., WVUM 90.5 FM

Men: UT Rio Grande Valley @ Miami, 7 p.m., WQAM 560; WVUM 90.5 FM

Men: Florida @ Navy, 9:30 p.m., WINZ 940

  Comments