Sports On the Air

Sports on TV: Saturday, March 14, 2015

AUTO RACING

TIME

TV

Sprint Cup: Practice for

CampingWorld.com 500

11:30 a.m.

FS1

Xfinity: Pole for Faster Tougher Brighter 200

12:30 p.m.

FS1

Sprint Cup: Practice for

CampingWorld.com 500

2:30 p.m.

FS1

Xfinity: Faster Tougher Brighter 200

4 p.m.

FOX

Formula One: Australia Grand Prix (Sun.)

12:30 a.m.

NBCSN

NHRA: Qualifying for Gatornationals (Sun., T)

1:30 a.m.

ESPN2

BASEBALL

TIME

TV

MLB: Marlins @ Nationals

1:05 p.m.

No TV

Radio: WAQI 710 (Spanish)

MLB: Nationals @ Mets

1:10 p.m.

MLBN

MLB: Rangers @ Padres

4:05 p.m.

MLBN

NCAA: Auburn @ Texas A&M

5 p.m.

SECN

NCAA: N.C. State @ Miami

7 p.m.

No TV

Radio: WVUM 90.5 FM

NCAA: Mississippi @ LSU

8 p.m.

SECN

NCAA: Oregon State @ Arizona State

9 p.m.

P12N

BASKETBALL

TIME

TV

Men: Stony Brook at Albany

11 a.m.

ESPN2

Men: Wisconsin-Purdue or Penn State at Chicago

1 p.m.

CBS

Men: Kentucky-LSU or Auburn at Nashville

1 p.m.

ESPN

Men: MEAC championship at Norfolk, Va.

1 p.m.

ESPN2

Men: Davidson-Richmond or VCU at Brooklyn

1:30 p.m.

CBSSN

Men: Big Ten semifinal at Chicago

3 p.m.

CBS

Men: SEC semifinal at Nashville

3 p.m.

ESPN

Men: SMU-Temple at Hartford, Conn.

3 p.m.

ESPN2

Men: Conference USA championship at Birmingham, Ala.

3:30 p.m.

FS1

Men: Atlantic 10 semifinal at Brooklyn

4 p.m.

CBSSN

Women: WAC championship

4 p.m.

ESPNU

Men: AAC semifinal at Hartford, Conn.

5 p.m.

ESPN2

Men: Mountain West championship

at Las Vegas

6 p.m.

CBS

Men: Big 12 championship

at Kansas City, Mo.

6 p.m.

ESPN

Women: American-Lehigh

6 p.m.

CBSSN

Men: SWAC championship at Houston

6:30 p.m.

ESPNU

NBA: Celtics @ Pacers

7 p.m.

NBATV

Men: MAC championship at Cleveland

7:30 p.m.

ESPN2

Men: Big East championship at New York

8 p.m.

FS1

Women: CUSA championship at

Birmingham, Ala.

8 p.m.

CBSSN

Men: ACC championship

at Greensboro, N.C.

8:30 p.m.

33

ESPN

Men: Big Sky championship

9 p.m.

ESPNU

Men: Southland championship

at Katy, Texas

9:30 p.m.

ESPN2

Men: Pacific-12 Championship

at Las Vegas

11 p.m.

ESPN

Men: WAC championship at Las Vegas

11 p.m.

ESPNU

Men: Big West championship

at Anaheim, Calif.

11:30 p.m.

ESPN2

BOXING

TIME

TV

Light heavyweights: Chilemba-Lepikhin, Kovalev-Pascal; Heavyweights: Glazkov-Cunningham

9:45 p.m.

HBO

CYCLING

TIME

TV

Paris-Nice: Sixth stage (T)

10 p.m.

NBCSN

GOLF

TIME

TV

European: Tshwane Open

6:30 a.m.

GOLF

PGA: Valspar Championship

1 p.m.

GOLF

PGA: Valspar Championship

3 p.m.

NBC

European: Tshwane Open (Sun.)

6 a.m.

GOLF

HOCKEY

TIME

TV

NHL: Bruins @ Penguins

1 p.m.

NHLN

NHL: Blackhawks @ Sharks

4 p.m.

NHLN

NHL: Panthers @ Hurricanes

7 p.m.

FSFL

Radio: WQAM 560

NHL: Canadiens @ Islanders

7 p.m.

NBCSN

Men: Ohio State @ Wisconsin

7 p.m.

B10N

HORSE RACING

TIME

TV

Trackside Live: Santa Anita

3 p.m.

SUN

LACROSSE

TIME

TV

Men: Notre Dame @ Virginia

Noon

ESPNU

Men: Johns Hopkins @ Syracuse

2 p.m.

ESPNU

MIXED MARTIAL ARTS

TIME

TV

UFC: Pettis-dos Anjos

8 p.m.

FOXD

SOCCER

TIME

TV

England: Ipswich Town @ Middlesbrough

8:10 a.m.

BEIN

Premier League: Queens Park @ Crystal Palace

8:40 a.m.

NBCSN

Bundesliga: Bayern Munich @ Werder Bremen

10:30 a.m.

GOLTV

England: Derby County @ Norwich City

10:55 a.m.

BEIN

Premier League: West Ham @ Arsenal

10:55 a.m.

NBCSN

MUN2

Spain: Atletico Madrid @ Espanyol

10:55 a.m.

BEINÑ

Spain: Barcelona @ Eibar

12:55 p.m.

BEIN

BEINÑ

Premier League: Manchester United @ Burnley

1:25 p.m.

NBCSN

MUN2

Bundesliga: Cologne @ Borussia

Dortmund

1:30 p.m.

GOLTV

Spain: Granada @ Vallecano

2:55 p.m.

BEINÑ

Italy: Juventus @ Palermo (T)

3 p.m.

BEIN

Brazil: Red Bull Brasil @ Corinthians

3:30 p.m.

GOLTV

Spain: Athletic Club @ Celta de Vigo

4:55 p.m.

BEINÑ

Brazil: Santos @ Marilia

5:30 p.m.

GOLTV

Mexico: Santos Laguna @ America

6:55 p.m.

UNI

UNID

Mexico: Guadalajara @ Puebla

7 p.m.

ESPND

AZT

Mexico: Pachuca @ Tigres

8:55 p.m.

UNID

Mexico: Celaya @ Coras

10 p.m.

GOLTV

Mexico: Cruz Azul @ Leon

10:06 p.m.

TELEM

Mexico: Monterrey @ Atlas

10:55 p.m.

UNID

Mexico: Pumas @ Jaguares

10:55 p.m.

GALA

SOFTBALL

TIME

TV

Women: LSU @ Florida

1 p.m.

SECN

Women: Alabama @ Georgia

3 p.m.

SECN

Women: Arizona @ California

3 p.m.

P12N

Women: Oregon State @ Oregon

5 p.m.

P12N

Women: Arizona State @ Washington

7 p.m.

P12N

TENNIS

TIME

TV

ATP/WTA: Indian Wells first,

second rounds (T)

6 a.m.

TEN

ATP/WTA: Indian Wells second round

1:30 p.m.

TEN

ATP/WTA: Indian Wells second round

2 p.m.

TEN

ATP/WTA: Indian Wells second

round (Sun., T)

2 a.m.

TEN

  Comments