Broward High Schools

High school sports: Last week’s best Broward performances

TEAM OF THE WEEK

Lucas Moreira kicked the game-winning 24-yard field goal with 23 seconds left as the Fort Lauderdale football team stormed back from a 14-0 halftime deficit and beat District 14-7A rival Boyd Anderson 17-14, clinching the Flying L’s first playoff berth since 2004.

ATHLETES OF THE WEEK

Christen Simons, Archbishop McCarthy, girls’ golf: Simons finished tied for third (73) to lead the Mavericks to the Region 8-2A title.

Gabriel Perez-Silva, St. Thomas Aquinas, boys’ swimming: Perez-Silva won the 50 free and 100 free to lead the Raiders to the District 9-4A title.

Maria Amon, Pines Charter, girls’ volleyball: The freshman standout had 17 points, 11 assists, 11 aces and three kills to lead the Jaguars (18-5) past Boynton Beach in four sets for the District 14-6A title.

Jawanza Evans-Morris, Taravella, football: Evans-Morris capped a 143-yard receiving and four-touchdown night with a game-winning 43-yard touchdown pass with 25 seconds left as the Trojans beat host Douglas 43-39 in a District 11-8A shootout.

Michael Kennedy, and Tsion Yared, Pine Crest, cross-country: Kennedy and Yared each won individual titles to lead the Panthers to the Miami Country Day Fast Times Meet team titles.

Jessie Underwood, Calvary Christian, girls’ volleyball: Underwood had seven digs, 52 assists and three kills to lead the Eagles (18-4) over Chaminade in five sets for the District 14-4A title.

Therrell Gosier, Blanche Ely, football: The 6-7 Miami commit had four catches, including a 9-yard touchdown grab, and the Tigers forced five turnovers to upset Cardinal Gibbons 21-13.

Sienna Ciudad-Real, Douglas, girls’ volleyball: Ciudad-Real had eight assists and 15 kills to lead the Eagles over Coral Springs for the District 11-8A title.

Michael Harris, Monarch, football: Harris threw for 264 yards and three touchdowns as the Knights (8-0, 6-0) beat host South Plantation 49-13

Morgan Meadows, Fort Lauderdale, girls’ swimming: The sophomore standout won the 100 freestyle (55.23), 200 freestyle (2:02.05) and led the winning 200- and 400-freestyle relay teams to help the Flying L’s win the District 11-3A title.

Related stories from Miami Herald

  Comments