Miami-Dade High Schools

Miami Herald Top 20: South Florida’s best high school football teams

1. Booker T. Washington (4-0) vs. 18. Jackson (1-0), 7:30, Fri., Traz.

Andre’s pick: Booker T. 40, Jackson 12. The Tornadoes’ winning streak continues despite playing another solid opponent.

2. Central (3-1) vs. 7. Columbus (3-0), 7, Thurs., Traz.

Andre’s pick: Central 21, Columbus 7. Explorers picked up huge win last week, but Rockets are on another level.

3. St. Thomas Aquinas (1-1) at 6. Miramar (2-1), 7, Saturday.

Andre’s pick: St. Thomas Aquinas 24, Miramar 23. Raiders start 1-2? A week ago, St. Thomas was a national championship contender.

4. American Heritage (1-1) vs. Chaminade-Madonna (1-2), 7:30, Friday.

Andre’s pick: American Heritage 41, Chaminade 7. Pats needed a bye week to rest up,

5. Flanagan (3-0) at 14. Cypress Bay (2-0), 7, Friday.

Andre’s pick: Flanagan 28, Cypress Bay 20. Tough district win for the Falcons on the road against an inspired team.

8. Monarch (2-0) at Piper (2-1), 7, Friday.

Andre’s pick: Monarch 43, Piper 7. Knights roll to first district win of the season in similar fashion as first two weeks.

9. Hallandale (3-0) vs. Coral Springs (2-0), 7, Friday.

Andre’s pick: Hallandale 38, Coral Springs 21. Colts are better, but Hallandale is leveling opponents right now.

10. Killian (3-0) vs. Coral Reef (1-2), 7, Thurs., Harris.

Andre’s pick: Killian 32, Coral Reef 6. Another comfortable win for the Cougars.

11. Coral Gables (2-1): Bye.

12. Westminster Christian (3-0) at Boynton Beach (3-0), 7, Friday.

Andre’s pick: Boynton Beach 35, Westminster Christian 31. Shootout goes to one of Class 6A’s top contenders.

13. Norland (1-0) vs. Homestead (1-1), 7:30, Fri., N. Miami.

Andre’s pick: Norland 14, Homestead 7. Vikings struggled a bit against Jackson, but should start district play properly.

15. Cardinal Gibbons (3-0) vs. Boyd Anderson (0-3), 7, Friday.

Andre’s pick: Cardinal Gibbons 35, Boyd Anderson 3. Another week, another comfy win for the Chiefs.

16. South Dade (2-1) vs. Palmetto (0-2), 7:30, Fri., Tropical.

Andre’s pick: South Dade 38, Palmetto 3. Bucs proved their worth in the north. Now, they start racking up district wins.

17. Northwestern (2-0) vs. Carol City (0-3), 7, Sat., Traz.

Andre’s pick: Carol City 14, Northwestern 13. Chiefs bounce back with a much-needed district victory.

19. American (1-1) vs. Goleman (0-3), 7, Thurs., Milander.

Andre’s pick: American 35, Goleman 7. Pats cruise in district opener following tough loss.

20. Dillard (2-1) vs. Coconut Creek (2-1), 7, Friday.

Andre’s pick: Dillard 30, Coconut Creek 24. Panthers remove bitter feeling of blowout loss last week with vital district win.

Under consideration: Southwest (2-0), Gulliver (2-1), Coconut Creek (2-1).

Dropped out: 19. Plantation (1-2).

MIAMI-DADE OTHER GAMES

THURSDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Varela vs. Sunset (Tropical), 7, Sunset 31-14

North Miami Beach vs. Krop (N. Miami), 7, NMB 26-6

New Generations Prep at Monsignor Pace, 7, Pace 32-14

Scheck Hillel at Highlands Christian, 7, Hillel 34-7

FRIDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Southwest at Belen, 4, Southwest 27-14

Miami High vs. Miami Beach (Memorial), 7, Miami High 10-7

North Miami at Hialeah Gardens, 4, N. Miami 35-7

Westland Hialeah vs. Miami Springs (Milander), 7:30, Springs 48-3

Hialeah-Miami Lakes vs. Mater (Pace), 7:30, Mater 31-21

Gulliver at Clewiston, 7:30, Clewiston 37-30

Ransom at Miami Country Day, 7, Ransom 28-13

Fort Myers Bishop Verot at Doral, 7, Verot 17-7

Boca Pope John Paul II at Florida Christian, 7:30, PJP 27-17

Palmer Trinity at Cornerstone Academy, 6, Palmer 34-10

La Salle at Pine Crest, 7, La Salle 34-23

SATURDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Champagnat Catholic at Dade Christian, 7, Champagnat 22-8

Reagan vs. Hialeah (Milander), 7, Reagan 34-14

Edison vs. Mourning (N. Miami), 7, Edison 27-6

South Miami vs. Coral Park (Tropical), 7, S. Miami 24-6

Coral Springs Charter at Archbishop Curley, 2, CSC 35-6

Andre’s record – Last week: 17-3; Season: 67-16 (.807).

BROWARD OTHER GAMES

THURSDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Pines Charter at Coral Glades, 7, PPC 14-13

Scheck Hillel at Highlands Christian, 7, Hillel 34-7

FRIDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Douglas at Deerfield Beach, 7, Deerfield 17-14

Plantation at Nova, 7, Plantation 21-10

McArthur at Cooper City, 7, Cooper City 13-10

South Plantation vs. Taravella (Coral Springs), 7, Taravella 35-34

Everglades at Western, 7, Everglades 30-13

Fort Lauderdale at Northeast, 7, NE 16-10

Hollywood Hills at South Broward, 7, Hills 24-23

University School vs. Somerset (Chapel Trail), 4, University 14-7

Suncoast vs. Stranahan (S. Plantation), 7, Stranahan 34-14

Wellington vs. West Broward (Flanagan), 7, Wellington 31-7

La Salle at Pine Crest, 7, La Salle 34-23

North Broward Prep at Key West, 7:30, Key West 35-14

Blanche Ely at Belle Glade Glades Central, 7:30, G. Central 19-6

Kings Academy at Westminster Academy, 7, WA 30-7

Calvary Christian at Boca St. Andrews, 7, Calvary 35-12

Pompano Beach at Marathon, 7, Pompano 24-6

Oxbridge at Archbishop McCarthy, 7, McCarthy 28-24

Berean Christ. vs. Zion Lutheran (Deerfield Middle), 7, Berean 45-6

SATURDAY’S GAMES, ANDRE’S PICK

Coral Springs Charter at Archbishop Curley, 2, CSC 35-6

Andre’s record — Last week: 18-3; Season: 62-13 (.827)

  Comments