Miami-Dade High Schools

Miami-Dade high schools: Last week’s top performances

Norland players celebrate their title win against Gainesville during the Class 6A basketball championship game Saturday, Feb. 28, 2015 in Lakeland, Fla.
Norland players celebrate their title win against Gainesville during the Class 6A basketball championship game Saturday, Feb. 28, 2015 in Lakeland, Fla. For the Herald

TEAM OF THE WEEK

The Miami Norland boys’ basketball team became the first Dade County team to win four consecutive state championships. It was the Vikings’ sixth state championship in the past decade. Junior center Dewan Huell led Norland with a combined 41 points, 25 rebounds and 13 blocks in wins against Tampa Jefferson and Gainesville.

The Miami Christian boys’ basketball team won its first state title since 2002. Among the standouts in wins over Sarasota Christian and Orlando Agape Christian were Ralph Diaz with a combined 28 points, 24 rebounds and nine assists, Marquill Smith with a combined 43 points and nine rebounds and Dylan Frye with 25 points in the final.

ATHLETES OF THE WEEK

Gabriel Durhart and Dorian Batts, Norland, wrestling: Durhart (106 pounds) and Batts (126) each won district titles in their respective weight classes to lead the Vikings to the District 16-2A championship.

Jonas Cherenfant and Daniel Marcelin, North Miami, wrestling: Cherenfant (132 pounds) and Marcelin (145) each won their third consecutive district titles to lead the Pioneers to the District 14-3A championship.

Keith Stevens, Killian, baseball: Stevens went 2 for 3 with four RBI to lead the Cougars to a 6-5 win over Gulliver.

Brianna Ernst, Florida Christian, softball: Ernst went 4 for 4 with a home run and four RBI to lead the Patriots to a 9-3 win over Archbishop McCarthy.

Desmond Phillips, Jackson, boys’ track and field: Phillips won the 100 and 200 meters to lead the Generals to the championship of the Ferguson Invitational.

Debbie Ajagbe, Ransom, girls’ track and field: Ajagbe won the shot put and discus to lead the Raiders to the championship of the Ferguson Invitational.

Kaylah Clark, Northwestern, girls’ track and field: Clark won the shot put championship to help the Bulls win the Southridge Spartan Invitational.

Kevin Cubela, Miami High, boys’ tennis: Cubela won his No. 1 singles match to lead the Stingarees to a 6-1 win over Coral Gables.

Nayia Oden, Krop, girls’ tennis: Oden won her No. 1 singles match to lead the Lightning to a win over Plantation American Heritage.

Pablo Kurzan, Belen, boys’ water polo: Kurzan had four goals to lead the Wolverines to a 14-12 win over Ransom.

Ashley Luy, Hialeah, girls’ water polo: Luy scored 13 goals to lead the T-Breds to a 22-10 win over Miami Springs.

Lucas Rego, Gulliver, boys’ lacrosse: Rego had 14 saves to lead the Raiders to a 10-4 win over American Heritage-Delray.

Kristin Putz, Coral Reef, girls’ lacrosse: Putz scored nine goals to lead the Barracudas to a 15-14 win over Ransom.

ANDRE C. FERNANDEZ

  Comments