Broward High Schools

Ciesla, Chaney, Swartz pace Pine Crest girls

Elite group: Carolyn Chaney of Pine Crest became only the fifth girl in Florida high school history to win four diving titles in a row.
Elite group: Carolyn Chaney of Pine Crest became only the fifth girl in Florida high school history to win four diving titles in a row. FOR THE MIAMI HERALD

Sophomore Marta Ciesla and seniors Carolyn Chaney and Lindsey Swartz won individual gold medals to lead the Pine Crest girls team to second place Saturday in the Class 1-A state swimming and diving championships.

Ciesla swept the 50- and 100-freestyle races and helped relay teams take a silver and bronze medal. Swartz won the 100 breaststroke.

Chaney, meanwhile, was only the fifth girl in Florida high school history to win the diving championship four years in a row.

Pine Crest diving coach Janet Gabriel marveled at Chaney’s accomplishment, noting that she won her fourth gold medal only six months after shoulder surgery from an injury unrelated to diving.

Pine Crest swept the diving titles as junior Austin Fields successfully defended his title.

While Chaney could have missed her last dive entirely and still won the gold, Fields won with his final dive — an inward 11/2 somersault. Gabriel said Fields outperformed Frostproof senior Roby Costine on the last dive, though Fields’ had a lower degree of difficulty.

Ciesla, who won gold in the 100 freestyle last year but only silver in the 50 freestyle, said, “It feels pretty great” to win golds in both races this year.

She said the difference from last year’s was, “I needed to learn to get more excited about it.”

Sagemont won its first-ever gold medals when senior Mateo Gonzalez, a transfer from Mexico, won the 200 individual medley and the 100 butterfly.

Those golds propelled Sagemont to ninth place in the boys’ team rankings.

Jacksonville Bolles boys won their 27th consecutive team championship. Bolles girls won their 24th team title in a row.

Gonzalez, who has committed to Texas A&M, said he was determined.

“I just went for it,” he said. “I really wanted it, so I put my head down and didn’t look back.”

GIRLS’ Results

Team Rankings -1. Bolles (Jacksonville), 425; 2. Pine Crest (Fort Lauderdale), 231; 6. Ransom Everglades, 138; 8. Westminster Academy, 133; 12. University School, 56; 17. South Florida Heat, 36; 27. Sagemont (Weston), 12; 36. Miami Country Day, 1: 200 Medley: 1. Bolles (Abi Wilder, Annie Kyriakidis, Mgebrishvi Gvakharia, Kasey Schmidt), 1:42.44. 200 Free: 1. Megan Moroney, Saint Andrew's, 1:45.89. 200 IM: 1. Carley Lowe, Lake Highland Prep, 2:01.40. 50 Free: 1. Marta Ciesla, Pine Crest, 22.60; 1 meter Diving: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest, 498.60; 100 fly: 1. Megan Moroney, Saint Andrew's, 53.96; 100 Free: 1. Marta Ciesla, Pine Crest, 49.57; 500 Free: 1. Katie Duggan, Lake Highland Prep, 4:46.05; 200 Free: 1. Bolles (Kasey Scmidt, Claire Rasmus, Annie Kyriakidis, Christi Riley), 1:33.71. 100 Back: 1. Abby Duncan, Academy at the Lakes, 54.06. 100 Breast: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest, 1:03.78. 400 Free: 1. Bolles(Kasey Schmidt, Claire Rasmus, Nata Gvakharia Mgebrishvi, Christi Riley),3:23.64.

BOYS’ RESULTS

Team Rankings —1. Bolles (Jacksonville), 495.5; 7. University School, 101; 12. Pine Crest, 82; 15. South Florida Heat, 48; 16. Mast (Key Biscayne), 38.5; 17. Calvary Christian (Fort Lauderdale), 34; 18. North Broward Prep, 33; 21. American Heritage (Delray Bch), 16; 23. Westminster Academy, 15; 23. Ransom Everglades, 15; 23. Coral Shores (Tavernier), 15; 23. Coral Springs Christian, 15; 33. Keys Gate (Homestead), 8: 200 Medley: 1. Bolles (Andy Song An, James Daugherty, Javier Barrena, Andrea Vergani), 1:29.46;6. 200 Free: 1. Austin Katz, Cardinal Mooney, 1:38.20; 200 IM: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont, 1:49.65. 50 Free: 1. Tyler Rice, Bolles, 20.81. 100 fly: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont, 48.06. 100 Free: 1. Andrea Vergani, Bolles, 44.29. 500 Free: 1. Santi Corredor, Bishop Verot, 4:29.03. 200 Free Relay: 1. Bolles (Andrea Vergni, Tyler Rice, Wiley Watson, Hagen Dietrich), 1:23.30. 100 Yard Backstroke: 1. Austin Katz, Cardinal Mooney, 48.82; 10. Fernando Alatorre, Sagemont, 52.50; 15. Anton Generalov, Pine Crest, 54.41.100 Yard Breaststroke: 1. James Daugherty, Bolles, 55.27. 400 Free Relay: 1. Bolles (Andrea Vergani, Tyler Rice, Hagen Dietrich, Scott Bole), 3:01.85.

  Comments