Broward High Schools

These are the Miami Herald’s 2019 All-Broward athletic awards winners

Cardinal Gibbons football coach Matt Dubuc is presented the 2018-2019 Coach of the Year award for 5A-IND football division by Miami Herald high school sports reporter Bill Daley during the Miami Herald Athletic Awards All-Broward banquet, Tuesday, May 21, 2019 at the Signature Grand in Davie. Dubuc also went on to win Male Sports Coach of the Year during the event.
Cardinal Gibbons football coach Matt Dubuc is presented the 2018-2019 Coach of the Year award for 5A-IND football division by Miami Herald high school sports reporter Bill Daley during the Miami Herald Athletic Awards All-Broward banquet, Tuesday, May 21, 2019 at the Signature Grand in Davie. Dubuc also went on to win Male Sports Coach of the Year during the event. emichot@miamiherald.com

Overall

Class 9A-6A Male Athlete of the Year: Desmond Dorceus, Fort Lauderdale (football, track and field)

Other finalists: Omar Hoyos, Archbishop McCarthy; Jordan Battle, St. Thomas Aquinas, Jevon Williams, Blanche Ely

Class 9A-6A Female Athlete of the Year: Genovea Johnson, Dillard (basketball, flag football)

Other finalists: Jan’Taijah Ford, Northeast; Kimberly Slinkosky, Cooper City; Bella LaChance, St. Thomas Aquinas;

Class 5A-1A Male Athlete of the Year: Vernon Carey Jr., University School (basketball)

Other Finalists: Nik Scalzo, Cardinal Gibbons; Kenny McIntosh, University School; Ben Rozenblum, Calvary Christian

Class 5A-1A Female Athlete of the Year: Lindsey Garcia, Coral Springs Charter (softball)

Other finalists: Tsion Yared, Pine Crest; Andrea Santander, Pine Crest; Paris Sharpe, American Heritage; Natalie Block, American Heritage; Ashantae Harvey, Hallandale

Boys’ Coach of the Year: Matt DuBuc, Cardinal Gibbons football

Other finalists: Dameon Jones, Chaminade-Madonna football; Terry Crowley, St. Thomas Aquinas lacrosse; Melvin Randall, Blanche Ely basketball; Terrence Williams, Stranahan Basketball; Alan Kunkel, Calvary Christian baseball.

Girls’ Coach of the Year: Lisa Zielinski, St. Thomas Aquinas volleyball

Other finalists: Mark Montimurro, Coral Springs Charter softball; Cyndi Marcial, American Heritage soccer; Marcia Pinder, Dillard Basketball; Greg Farias, American Heritage basketball; Linda Sibio, American Heritage golf

Special awards

Leo Suarez-Walker Krietsch Courage Award: Mourhino Snipes, Fort Lauderdale boys’ soccer coach

Lifetime Achievement Award: Steve Strand, St. Thomas Aquinas basketball coach

Boys’ Scholar Athlete: Thomas Rodriguez, Archbishop McCarthy

Girls Scholar-Athlete: Elizabeth Matei, American Heritage

ALL-SPORTS

9A-6A All-Sports: St. Thomas Aquinas

9A-6A Boys’ Major: St. Thomas Aquinas

9A-6A Girls’ Major: St. Thomas Aquinas

5A-1A All-Sports: American Heritage

5A-1A Boys’ Major: Cardinal Gibbons

5A-1A Girls’ Major: American Heritage

FALL SPORTS

FOOTBALL

8A-6A Offensive Player of the Year: Jaylan Knighton, Deerfield Beach

8A-6A Defensive Player of the Year: Jordan Battle, St. Thomas Aquinas

8A-6A Coach of the Year: Richard Dunbar, Fort Lauderdale

5A-IND. Offensive Player of the Year: Kenny McIntosh, University School

5A-IND. Defensive Player of the Year: Keontra Smith, Chaminade-Madonna

5A-IND. Coach of the Year: Matt DuBuc, Cardinal Gibbons

GIRLS’ VOLLEYBALL

9A-7A Player of the Year: Paige Barash, St. Thomas Aquinas

9A-7A Coach of the Year: Lisa Zielinski, St. Thomas Aquinas

6A-2A Player of the Year: Caitlyn Faber, Cardinal Gibbons

6A-2A Coach of the Year: Kathryn Reeber, Cardinal Gibbons

CROSS-COUNTRY

Boys’ Runner of the Year: Joseph Anderton, South Florida Heat

Boys’ Coach of the Year: Joseph Hazera, St. Thomas Aquinas

Girls’ Runner of the Year: Tsion Yared, Pine Crest

Girls’ Coach of the Year: Paul Baur, Pine Crest

GOLF

Boys’ Co-Golfers of the Year: Luke Clanton, American Heritage AND Brett Roberts, St. Thomas Aquinas

Boys’ Coach of the Year: Brandt Moser, American Heritage

Girls’ Golfer of the Year: Casey Weidenfeld, American Heritage

Girls’ Coach of the Year: Linda Sibio, American Heritage

SWIMMING AND DIVING

Boys’ Swimmer of the Year: Juan Zapate, St. Thomas Aquinas

Boys’ Coach of the Year: Mariusz Podkoscielny, Pine crest

Girls’ Swimmer of the Year: Andrea Santander, Pine Crest

Girls’ Coach of the Year: Mariusz Podkoscielny, Pine crest

BOWLING

Boys’ Bowler of the Year: Antonio Garrido, Western

Boys’ Coach of the Year: Nelson Martin, Coral Springs Charter

Girls’ Bowler of the Year: Katarina Hagler, Coral Springs Charter

Girls’ Coach of the Year: Nelson Martin, Coral Springs Charter

WINTER SPORTS

BOYS’ BASKETBALL

9A-7A Player of the Year: Damari Monsanto, Western

9A-7A Coach of the Year: Melvin Randall, Blanche Ely

6A-2A Player of the Year: Vernon Carey Jr., University School

6A-2A Coach of the Year: Terrence Williams, Stranahan

GIRLS’ BASKETBALL

9A-7A Player of the Year: Bella LaChance, St. Thomas Aquinas

9A-7A Coach of the Year: Marcia Pinder, Dillard

6A-2A Player of the Year: Paris Sharpe, American Heritage

6A-2A Coach of the Year: Greg Farias, American Heritage

WRESTLING

Wrestler of the Year: Skyler Cabran, Somerset

Coach of the Year: Frank Pettineo, Cardinal Gibbons

BOYS’ SOCCER

5A-4A Player of the Year: Mario Simones, Fort Lauderdale

5A-4A Coach of the Year: Mourhino Snipes, Fort Lauderdale

3A-1A Player of the Year: Benjamin Grossi, American Heritage

3A-1A Coach of the Year: Todd Goodman

GIRLS’ SOCCER

5A-4A Player of the Year: Maya Gordon, Cypress Bay

5A-4A Co-Coaches of the Year: Kate Dwyer, Cypress Bay AND Mike Sica, Archbishop McCarthy

3A-1A Player of the Year: Taylor Dobles, American Heritage

3A-1A Co-Coaches of the Year: Cindy Marcial, American Heritage, AND Margo Flack, Cardinal Gibbons

CHEERLEADING

Coach of the Year: Allison Madej, Coral Glades

SPRING SPORTS

BASEBALL

9A-7A Pitcher of the Year: Derek Cabrera, Flanagan

9A-7A Co-Players of the Year: Matt Archer, St. Thomas Aquinas, AND Hunter Fitz-Gerald, Stoneman Douglas

9A-7A Coach of the Year: Troy Cameron, St. Thomas Aquinas

6A-2A Pitcher of the Year: Andrew Painer, Calvary Christian

6A-2A Player of the Year: Ben Rozenblum, Calvary Christian

6A-2A Coach of the Year: Alen Kunkel, Calvary Christian

SOFTBALL

9A-7A Pitcher of the Year: Eliza Gonzalez, Pembroke Pines Charter

9A-7A Player of the Year: Meagan Patterson, St. Thomas Aquinas

9A-7A Coach of the Year: Greg Hodges, West Broward

6A-2A Pitcher of the Year: Lindsey Garcia, Coral Springs Charter

6A-2A Player of the Year: Briana Godfrey, Coral Springs Charter

6A-2A Coach of the Year: Mark Montimurro, Coral Springs Charter

TRACK AND FIELD

Boys’ Athlete of the Year: Ari Cogdell, American

Boys’ Coach of the Year: Enrico Knowles, American

Girls’ Athlete of the Year: Jan’Taijah Ford, Northeast

Girls’ Co-Coaches of the Year: Alex Armenteros, St. Thomas Aquinas, AND Calvin Golson, Hallandale

TENNIS

Boys’ Player of the Year: David Lins, Pine Crest

Boys’ Coach of the Year: Carol Deopsomer, St. Thomas Aquinas

Girls’ Player of the Year: Natalie Block, American Heritage

Girls’ Coach of the Year: Amelia Pena, Stoneman Douglas

BOYS’ VOLLEYBALL

Player of the Year: Omar Hoyos, Archbishop McCarthy

Coach of the Year: Corey Marks, Archbishop McCarthy

WATER POLO

Boys’ Player of the Year: Luksa Vlasic, St. Thomas Aquinas

Boys’ Coach of the Year: Michael Goldenberg, St. Thomas Aquinas

Girls’ Player of the Year: Emma Leto, South Broward

Girls’ Coach of the Year: Mark Veszi, South Broward

LACROSSE

Boys’ Player of the Year: Brock Gonzalez, St. Thomas Aquinas

Boys’ Coach of the Year: Terry Crowley, St. Thomas Aquinas

Girls’ Player of the Year: Lizzie Kaplan, Pine Crest

Girls’ Coach of the Year: Eileen Pliske, Pine Crest

FLAG FOOTBALL

Player of the Year: Kimberly Slinkosky, Cooper City

Coach of the Year: Enewtok Myers-Ramsey, Dillard

Related stories from Miami Herald

  Comments