High School Sports

Gulliver Prep edges Doral Academy 48-47 in girls’ basketball overtime thriller

The Gulliver Prep girls’ basketball team defeated Doral Academy in a 48-47, overtime thriller on Saturday afternoon at the Gulliver Prep Thanksgiving Classic.

Junior Mikayla Thomas registered a double-double with 16 points and 12 rebounds, and also added three blocks for the Raiders (6-2).

Doral Academy’s Yari Martinez (6-2) was the game leading scorer with 24 points. Her team led 26-22 at the half.

West Boca dominated St. Brendan 53-30 in the tournament’s other matchup Saturday.

The Raiders play at Miami High at 7:30 p.m. Wednesday.

▪ Gulliver Prep Thanksgiving Classic — Gulliver 48, Doral Academy 47 (OT): DA (6-2): Martinez 24, Suárez 8, Barrios 9, Guerrero 5. GP (6-2): Pyatt 3, Bahadue 3, Pinder 5, Kunkel 8, Jim 14, Thomas 16. Three-pointers: Martinez 4, Barrios 3, Guerrero 1, Kunkel 2, Jim 2. Rebounds: Thomas 12, Assists: Kunkel 7. Steals: Bahadue 5. Blocks: Thomas 3. Half: DA: 26-22

▪ Gulliver Prep Thanksgiving Classic — West Boca 53, St. Brendan 30.

▪ Late Friday — Miami Country Day School 65, Winter Haven 47: WH: D. Battles 10, Z. Franklin 4, C. Scott 5, T. Singleton 11, S. Collins 11, M. Wells 6. MCD (5-0): M. Alvarez 9, S. Provenzano 6, C. Lewis 12, M. Edwards 4, K. Marshall 13, L. Pierre 14, A. Berry 7. HT: MCD 43-22. Three-pointers: Battles 1, Scott 1, Collins 3, Alvarez 3, Pierre 4. Rebounds: Edwards 11. Assists: Lewis 5, Marshall 5. Steals: Marshall 7. Blocks: Edwards 2.

BOYS’ BASKETBALL

▪ Island Coast Turkey Shootout — Belen 54, Charlotte 50: BEL (3-2): Torres De Navarra 6, Salazar 3, Cabrera 1, Milton 8, Mejer 5, Rodriguez 7, Consuegra 9, Romeu 15. CHA (4-2): Daieck 3, Gonzalez 15, Thatcher 9, Bokon 2, Beers 13. Rebounds: Mejer 8, Romeu 8. Assists: Consuegra 4, Cabrera 4. Blocks: Romeu 4.

▪ Island Coast Turkey Shootout — Lehigh (Ft Myers) 69, Belen 61: BEL (2-2): Salazar 4, Milton 3, Mejer 4, Rodriguez 10, Consuegra 9, Puente 6, Romeu 25. LEH (4-0): Strawer 25, Edwards 5, Martin 15, Martun 4, Jean Louis 17. Rebounds: Romeu 10. Assists: Rodriguez 5, Consuegra 5.

▪ Sagemont 62, St. Pete 52: SP: Banks 20, Jones 6, Seamen 8, Williams 10, Smith 7, Slutz 5. SAG: Verbinskis 11, Hurtado 15, Stewart 7, Polley 23, Popovic 2, Williams 4. Three-pointers: Verbinskis 2, Seamen 2, Jones 2, Banks 1. Rebounds. Popovic 8, Polley 10.HT: 28-21 SP.

▪ Calvary Christian 87, Mater Lakes 76: CC:Daniels 9, Cosbert 3, Ellict 27, Morrow 21, Hamilton 3, Mcnair 4, Etienne 11, Eze 9. Rebounds: Morrow 13. Assists: Ellict 6. Steals: Ellict 3.

BOYS’ SOCCER

▪ Belen 1, Ransom 0: Javan Rice goal. Frankie de la Camara assist. Ale Pujals 7 saves, shutout. BEL 11-0-1.

MONDAY’S SCHEDULE

BOYS’ BASKETBALL

Schoolhouse Prep at Palm Glades Preparatory, 4

Keys Gate Charter at Coral Reef,5

Hialeah Miami Lakes at Alonzo and Tracy Mourning, 5

Somerset ACHS (S.Homestead) at Riviera Prep, 6

Mast Academy at Miami Springs, 6:30

Pinecrest Prep at Archbishop Curley, 7

Miami Country Day School at SLAM Charter, 7

Booker T. Washington at La Salle, 7

Hebrew Academy at Palmer Trinity, 7

Jackson at Killian, 7:30

Monsignor Edward Pace at Miami Edison, 7:30

Sunset at North Miami Beach, 7:30

Westland at Goleman, 7:30

Southwest at Hialeah Gardens, 7:30

Carol City at Homestead, 7:30

North Miami at Coral Gables, 7:30

Ronald Reagan at Mater Academy, 7:30

Coral Park at Miami Northwestern, 7:30

Champagnat at Archbishop Coleman, 7:30

GIRLS’ BASKETBALL

Westwood Christian at Keys Gate, 3:30

LBA Academy at Hialeah Educational, 3:30

Central at Miami Sunset, 3:30

Carrollton at Riviera Prep, 4

Miami Beach at Jackson, 5

Pinecrest Prep at Archbishop Curley, 5

Carol City at Ronald Reagan, 5

North Miami Beach at Booker T. Washington, 5

North Miami at Miami Springs, 5

Braddock at Varela, 5

Posnack Hebrew Day at Hebrew Academy, 5

Mater Academy Charter at American, 5:15

Miami Country Day School at SLAM Charter, 5:30

Pace at Mater Lakes, 5:30

TERRA at Southwest, 5:30

Coral Park at Doral Academy, 7:30

BOYS’ SOCCER

Hialeah Gardens at Mast Academy, 2

South Miami Senior at Southwest, 2

Braddock at Coral Gables, 2

Booker T. Washington at TERRA, 3:30

Miami Country Day at Krop, 3:30

Coral Park at Miami Beach, 3:30

Southridge at Hialeah Miami Lakes, 3:30

SLAM Charter at Ransom-Everglades, 4

Archimedean Academy at Westwood Christian, 4

Marathon at Palmer Trinity, 4

La Salle at Monsignor Edward Pace, 5:30

Miami Senior at Columbus, 7

GIRLS’ SOCCER

Palmetto at Southridge, 3:30

Coral Reef at Ferguson, 3:30

South Miami at Southwest, 3:30

La Salle at Monsignor Edward Pace, 3:30

Booker T. Washington at TERRA, 3:30

Keys Gate Charter at Gulliver, 3:30

Homestead at Killian, 3:30

Varela at South Dade, 3:30

Pinecrest Prep at Westminister Christian, 3:30

Hialeah at Edison, 3:30

Riviera Prep at Archbishop Coleman, 3:30

Miami Senior at Lourdes Academy, 4

Archbishop Curley Notre Dame at Westwood Christian, 4

Braddock at Coral Gables, 4

Hialeah Gardens at Mast Academy, 4

Mater Academy Charter at Archimedean Academy, 4:30

Coral Park at Miami Beach, 5:30

  Comments