High School Sports

The Miami Herald’s South Florida Top 20 rankings

Andre’s record

Overall

Pct.

Last week (Broward)

20-5

.800

Last week (Dade)

21-6

.778

Season (Broward)

204-47

.813

Season (Dade)

235-52

.819

1. American Heritage (8-1): Regular season complete.

2. Deerfield Beach (8-1) vs. at Cardinal Gibbons (4-5), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Deerfield Beach 34, Gibbons 14. Bucks shouldn’t slip up a week before the postseason.

3. St. Thomas Aquinas (7-1) vs. 5. Flanagan (7-1), 7, Friday, Aquinas.

Fernandez’s pick: Flanagan 22, St. Thomas 21. Tough to tell how much these teams will try to keep starters healthy, but Falcons have been soaring since setback in Week 3.

4. Coral Gables (8-0) vs. Southwest (7-2), 7, Saturday, Tropical.

Fernandez’s pick: Coral Gables 24, Southwest 7. A spirited rivalry game, but Gables has too much this season.

6. South Dade (7-1) vs. North Miami Beach (2-7), 7, Thursday, N. Miami.

Fernandez’s pick: South Dade 38, NMB 6. Bucs have found their momentum again and should cruise into the playoffs.

7. Carol City (7-2) vs. 17. American (6-3), 7, Friday, Milander.

Fernandez’s pick: Carol City 21, American 7. Chiefs escape rivalry game as they hope to keep players healthy for playoff run.

8. Hallandale (7-2) vs. Monarch (2-7), 7, Friday, Deerfield Beach.

Fernandez’s pick: Hallandale 46, Monarch 6. Look for the Chargers to bounce back from Heritage loss.

9. Central (7-2): Regular season complete.

10. Columbus (9-1): Regular season complete.

11. Boyd Anderson (8-1) at Nova (5-4), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Boyd Anderson 35, Nova 13. The Cobras are building momentum in hopes of making noise in the Class 6A playoffs.

12. Plantation (8-2): Regular season complete.

13. Southridge (5-4) vs. Miami High (6-3), 7:30, Friday, Southridge.

Fernandez’s pick: Southridge 19, Miami High 12. Spartans win a close one and clinch a winning record a week before playoff rematch with Belen.

14. Westminster Christian (8-1): Regular season complete.

15. Chaminade-Madonna (7-1) at Gulliver Prep (4-5), 3:30, Friday.

Fernandez’s pick: Chaminade 21, Gulliver 13. Lions pick up a road win against a talented opponent.

16. Belen Jesuit (6-3) vs. Monsignor Pace (2-7), 3, Friday, Belen.

Fernandez’s pick: Belen 24, Pace 8. A good playoff prep game for the Wolverines against one of their rivals.

18. Dillard (6-3) at Blanche Ely (1-8), 7, Saturday.

Fernandez’s pick: Dillard 22, Ely 8. Panthers are starting to click again and pick up a Soul Bowl win before the playoffs.

19. Sunset (8-1) at Braddock (4-5), 10 a.m., Saturday.

Fernandez’s pick: Sunset 27, Braddock 20. The Knights can finish the season on a nine-game winning streak if they can beat a former district rival.

20. Archbishop McCarthy (9-0) vs. Coral Glades (2-7), 7, Thursday, McCarthy.

Fernandez’s pick: McCarthy 49, Coral Glades 7. The Mavericks have had a great season and get within one win of the Gold Coast Conference title.

Dropped out: 11. Northwestern (4-4), 12. Coconut Creek (5-4), 16. Killian (5-3), 20. Piper (8-1).

Under consideration: Booker T. Washington (5-5), Coral Springs Charter (10-0), Southwest (7-2), Dade Christian (8-1).

MORE MIAMI-DADE GAMES

Wednesday’s game: Ferguson vs. Palmetto (Tropical), 4, Palmetto 28-10; Thursday’s games: Killian vs. Norland (N. Miami), 7, Norland 20-6; HML vs. Mater Academy (Milander), 7, HML 17-14; Hialeah vs. Coral Reef (Southridge), 7, Hialeah 14-12; Coral Park vs. South Miami (Tropical), 7, SM 20-6; Mourning at Hialeah Gardens, 3:30, HG 17-13; Sheck Hillel at Palmer Trinity, 3:30, Palmer 24-20; Friday’s games: Jackson vs. Northwestern (Traz), 7:30, Jackson 28-26; Miami Beach vs. Edison (Curtis), 7:30, Edison 28-12; Reagan vs. Varela (Tropical), 7:30, Reagan 34-17; North Miami at South Fort Myers, 7:30, SFM 28-12; Homestead vs. Keys Gate (Harris), 7:30, Homestead 29-14; Westland Hialeah at Port Charlotte, 7:30, Port Charlotte 42-3; Naples St. John Neumann at Doral, 7, Doral 34-10; Evangelical Christian at Dade Christian, 7, 38-14; Somerset Charter at Melbourne Holy Trinity, 7, Holy Trinity 41-6; Saturday’s games: Krop vs. Miami Springs (N. Miami), 7, Springs 16-13; Everglades Prep vs. Goleman (Milander), 7, Goleman 34-21.

MORE BROWARD GAMES

Thursday’s game: Everglades at Oxbridge Academy, 7, Oxbridge 44-17; Friday’s games: Coral Springs at Cypress Bay, 7, Cypress Bay 28-7; Hollywood Hills at Douglas, 7, Douglas 27-10; Northeast at Coconut Creek, 7, Creek 46-7; Cooper City at Piper, 7, Piper 21-14; Stranahan vs. Fort Lauderdale (Dillard), 7, FTL 34-31; South Broward at Western, 7, Western 42-7; South Plantation at McArthur, 7, S. Plant. 20-19; West Broward vs. University School (Flanagan), 7, University 35-31; North Broward Prep at Key West, 7; Key West 24-21; Inlet Grove at Pines Charter, 7, PPC 35-10; Fort Pierce Westwood at Somerset Academy, 3, Westwood 44-7; Int’l School of Broward at Immokalee, 7, Immokalee 35-6.

  Comments