High School Sports

Daniela Barrios scores 30 points to lead Doral Academy

Doral Academy defeated Zion Lutheran 62-54 in the Thanksgiving Classic girls’ basketball tournament Saturday night.

Daniela Barrios led the Firebirds with 30 points, three assists and two steals. Daniela Rondon added nine points and 11 rebounds.

The Firebirds take on Mater Academy Charter at 7:30p.m, Tuesday.

▪ Thanksgiving Classic—Doral Academy 62, Zion Lutheran 54: DA: Barrios 30, Guerrero 10, Rondon 9, Arriete 7, Osceola 4, Vega 2. ZL: Lett 21, Rajos 2, Pauyo 7, Wright 3, Ingraham 2, Morris 19. Rebounds: Rondon 11. Steals: Barrios 2. Assists: Barrios 3. Three-pointers: Barrios 5, Arriete 2. HT: 30-28 ZL.

▪ Miami Country Day 78, Lake Highland Prep 68.

BOYS’ BASKETBALL

▪ LaBelle 80, Gulliver Prep 68. GP 2-2.

BOYS’ SOCCER

▪ Ransom Everglades 2, Ferguson 0: Alex Stuart goal. Ferris Bustamante goal. RE 7-3.

MONDAY’S SCHEDULE

BOYS’ BASKETBALL

Ransom Everglades vs. LaSalle, 4:30

Mater Lakes vs. SLAM Charter, 5:00

Champagnat vs. Northwest Christian, 5:00

Everglades Prep vs. Archemedian, 6:30

Somerset Academy vs. Miami Country Day, 7:00

Ferguson vs. TERRA, 7:30

Hialeah Educational vs. Hillel, 7:30

Booker T. Washington vs. Edison, 7:30

Braddock vs. Varela, 7:30

Dade Christian vs. Florida Christian, 7:30

Hialeah Gardens vs. Southwest, 7:30

St. Brendan vs. Coral Park, 7:30

Archbishop Carroll vs. Greater Miami Academy, 7:30

Flanagan vs. Nova, 6:00

Pines Charter vs. Miramar, 6:00

Somerset Academy vs. Miami Country Day, 7:00

BOYS’ SOCCER

Hialeah vs. Everglades, 6:00

Flanagan vs. North Miami, 4:00

Hialeah Gardens vs. Miramar, 4:00

West Broward vs. Krop, 6:00

Ferguson vs. Miami Springs, 2:00

Coral Park vs. South Miami, 2:00

Miami Beach vs. Southwest, 2:00

Miami High vs. Braddock, 2:00

Norland vs. Pace, 3:00

Divine Savior vs. Archbishop Curley, 3:30

Killian vs. Palmetto, 3:30

Coral Reef vs. Sunset, 3:30

Keys Gate vs. St. Brendan, 3:30

Varela vs. South Dade, 3:30

TERRA vs. Westland Hialeah, 3:30

Ferguson vs. Southridge, 3:30

Ransom Everglades vs. Hillel, 4:00

Archemedian vs. Hialeah Educational, 4:00

Miramar vs. Hialeah Gardens, 4:00

International Studies vs. Greater Miami Academy, 4:00

Riviera Prep vs. Palmer Trinity, 4:00

Ransom Everglades vs. Hillel, 4:00

Miami Country Day vs. Dade Christian, 4:00

Homestead vs. Miami Springs, 4:00

Mater Lakes vs. SLAM Charter, 5:00

Everglades vs. Hialeah, 6:00

Ronald Reagan vs. Pace, 7:00

Hialeah Gardens vs. Southwest, 7:30

Dade Christian vs. Florida Christian, 7:30

Taravella vs. Blanche Ely, 7:00

Boyd Anderson vs. Plantation, 5:00

Coral Glades vs. South Broward, 6:00

Pines Charter vs. Douglas, 5:00

Hialeah vs. Everglades, 6:00

Flanagan vs. North Miami, 4:00

Hallandale vs. Hollywood Hills, 4:00

Hialeah Gardens vs. Miramar, 4:00

Nova vs. Northeast, 5:00

Boyd Anderson vs. Plantation,5:00

North Broward Prep vs. Pompano Beach, 5:00

Aquinas vs. Pine Crest, 6:00

West Broward vs. Krop, 6:00

Miramar vs. Hialeah Gardens, 4:00

Everglades vs. Hialeah, 6:00

GIRLS’ BASKETBALL

Miami Central vs. Ronald Reagan (RR), 3:30

Westland Hialeah vs. Hialeah-Miami Lakes (HML), 3:30

Archbishop Carroll vs. Greater Miami Academy (GMA), 4:30

SLAM Charter vs. Keys Gate (Keys Gate), 5:00

Key West vs. Carrollton (CRT), 5:00

Sunset vs. Miami Springs (MSP), 5:00

Everglades Prep vs. Archemedian (Archemedian), 5:00

Miami Palmetto vs. Hialeah Gardens (Hialeah Gardens), 5:00

American vs. North Miami Beach (NMB), 5:15

LaSalle vs. Booker T. Washington (BTW), 5:30

Somerset Academy vs. Miami Country Day (MCD), 5:30

Coral Reef vs. Mourning (Mourning), 6:00

Florida Christian vs. Palmer Trinity (PT), 7:00

North Miami Beach vs. American (Amer), 7:30

Varela vs. Homestead (HOM), 7:30

South Miami vs. Norland (NOR), 7:30

Mater Academy Charter vs. Hialeah (HIA), 7:30

Boyd Anderson vs. Piper (Home), 6:00

Somerset Academy vs. Miami Country Day (MCD), 5:30

GIRLS’ SOCCER

Hialeah vs. Everglades (Everglades), 4:00

Flanagan vs. North Miami (NM Stadium), 4:00

Miramar vs. Hialeah Gardens (Hialeah Gardens), 4:00

Krop vs. West Broward (West Broward), 4:00

Ferguson vs. Miami Springs (MSP), 2:00

Hebrew Academy vs. Doctors Charter (Doctors Charter), 3:30

Miami Beach vs. Southwest (SW), 4:00

Archemedian vs. Westwood Christian (WCS), 4:00

Coral Park vs. South Miami (SM), 4:00

Everglades vs. Hialeah (HIA), 4:00

Riviera Prep vs. Keys Gate (Keys Gate), 4:00

Miami High vs. Braddock (Miller Pond Park), 4:00

Coral Gables vs. Lourdes (Kendall Soccer Complex), 4:00

Mater Academy Charter vs. MAST (MAST), 4:00

St. Brendan vs. Florida Christian (FCS), 5:00

Ronald Reagan vs. Monsignor Pace (Pace), 5:00

Miami Community Charter vs. Dade Christian (DCS), 6:00

Boyd Anderson vs. Plantation (Plantation), 5:00

Coral Glades vs. South Broward (South Broward), 4:00

Pembroke Pines Charter vs. Douglas (Douglas), 5:00

Hialeah vs. Everglades (Everglades), 4:00

Flanagan vs. North Miami (NM Stadium), 4:00

Hollywood Hills vs. Hallandale (Hallandale), 4:00

Miramar vs. Hialeah Gardens (Hialeah Gardens), 4:00

Nova vs. Northeast (Northeast), 5:00

Pompano Beach vs. North Broward Prep (North Broward Prep), 5:00

West Broward vs. Krop (Krop), 4:00

  Comments