High School Sports

Gulliver Prep girls edge rival Doral

Senior guard Mia Bellingherier had a game-high 14 points and six assists to help Gulliver Prep rally for a 44-37 victory in girls’ basketball over rival Doral Academy on Friday.

GIRLS’ BASKETBALL

Gulliver Prep 44, Doral Academy 37: DA: Osceola 2, Ariete 6, Rondon 1, Vega 5, Barrios 11, Guerrero 11, GP: Pyatt 1, Bellingherier 14, Ranisavljevic 4, Dubrovina 12, Thomas 12, Three pointers: Bellingherier 2, Dubrovina 3, Ariete 3, Barrios, 3, Guerrero 1. Rebounds: Thomas 12. Assists: Bellingherier 6. Steals: Deutch 7. Half: DA 20-17. GP 7-1. DA 7-3.

Lourdes 60, Coral Gables 22: LOU (8-0): Maristany 2, Minervino 11, Rajab 2, Vidal 11, Kunkel 2, Couto 19, Midolo 4, Sanchez 7, Cambronne 2. CG: Rangel 1, Johnson 4, Fay 1, Landsberg 2, Quintana 3, Ellison 7, Alvarez 2, Lamadriz 2.Three-pointers: Minervino 1, Vidal 1, Couto 5, Sanchez 1: Rebounds: Midolo 9: Assists: Minervino, Couto 5: Steals: Midolo, Maristany 4, HT: Lourdes 52 C. Gables 13. Lourdes 8-0

BOYS’ BASKETBALL

Blanche Ely guard Laquincy Rideau came within three steals of a quadruple double, finishing with a game-high 28 points, 10 rebounds, 12 assists and seven steals to lead the Tigers over Park Vista 105-63 at the Suncoast Chargers Classic on Friday.

Senior 6-7 center Therrell Gosier added 21 points and 10 rebounds, Keonn Scott had 20 points and Javon Heastie added 20 points and four steals.

Blanche Ely 105, Park Vista 63: Ely (3-0): Rideau 28, Anderson 4, Wilson 2, Devers 8, Gosier 21, Scott 20, Heastie 20, Adlam 2. Three-pointers: Scott 6, Rideau 4, Heastie 4. Half: Ely 49-38. Rebounds: Rideau 10, Gosier 10. Steals: Rideau 7, Heastie 4. Assists: Rideau 12.

Late Wednesday Archbishop Carroll 88, Somerset Prep 43: AC (4-0): Fred 15, Rosario 14, Anglada 14, Miralles 10, Villamil 7, Oquendo 7, Garcia 6, Marrero 6, Aarestrup 5, Diaz 4. SP: Jackson 18, Martinez 12, Albors 6, Chichester 2, Toro 2, Blackburn 2, Padro 1. Half: AC 49-29. Rebounds: Miralles 5. Assists: Fred 5. Steals: Villamil 7. Three-pointers: Fred 3, Rosario 2, Marrero 2, Oquendo 1, Aarestrup 1, Villamil 1, Martinez 1.

Late Wednesday Miami Springs 60, Booker T. Washington 58: MS (5-0): Santana 2, Alderete 11, J. Alfonso 18, Zapata 10, Mitchell 10, P. Alfonso 6, Fullwood 6. Rebounds: P. Alfonso 7, Mitchell 7. Assists: J. Alfonso 4, Blocks: P. Alfonso 2. Steals: Mitchell 4.

BOYS’ SOCCER

Late Wednesday — Ferguson 2, Edison 1: Holman Rios 2 goals.

Late Monday — Chaminade 8, Somerset 2: Carlos Faisiroli 3 goals.

GIRLS’ SOCCER

Late Monday — Chaminade 6, Somerset 0: Kimeko Bennet shutout. Natalia Root 2 goals.

MONDAY’S SCHEDULE

BOYS’ BASKETBALL

Ransom Everglades at LaSalle, 4:30

Mater Lakes at SLAM Charter, 5

Champagnat at Northwest Christian, 5

Everglades Prep at Archemedian, 6:30

Ferguson at TERRA, 7:30

Hialeah Educational Academy at Hillel, 7:30

Booker T. Washington at Edison, 7:30

Braddock at Varela, 7:30

Dade Christian at Florida Christian, 7:30

Hialeah Gardens at Southwest, 7:30

St. Brendan at Coral Park, 7:30

Archbishop Carroll at Greater Miami Academy 7:30

Flanagan at Nova, 6

Pines Charter at Miramar, 6

Somerset Academy at Miami Country Day, 7

BOYS’ SOCCER

Flanagan at North Miami (North Miami

Stadium), 4

Hialeah Gardens at Miramar, 4

West Broward at Dr. Krop, 6

Ferguson at Miami Springs, 2

Coral Park at South Miami, 2

Miami Beach at Southwest 2

Miami High at Braddock, 2

Norland at Monsignor Pace, 3

Divine Savior at Archbishop Curley, 3:30

Killian at Miami Palmetto, 3:30

Coral Reef at Sunset, 3:30

Keys Gate at St. Brendan, 3:30

Varela at South Dade, 3:30

TERRA at Westland Hialeah, 3:30

Ferguson at Southridge, 3:30

Ransom Everglades at Hillel, 4

Archemedian at Hialeah Educational

Academy, 4

International Studies Charter at Greater Miami Academy, 4

Riviera Prep at Palmer Trinity, 4

Miami Country Day at Dade Christian, 4

Homestead at Miami Springs, 4

Mater Lakes at SLAM Charter, 5

Ronald Reagan at Monsignor Pace, 7

Hialeah Gardens at Southwest, 7:30

Dade Christian at Florida Christian, 7:30

Taravella at Blanche Ely, 7

Boyd Anderson at Plantation, 5

Coral Glades at South Broward, 6

Pines Charter at Douglas, 5

Hialeah at Everglades, 6

Hallandale at Hollywood Hills, 4

Hialeah Gardens at Miramar, 4

Nova at Northeast, 5

Boyd Anderson at Plantation, 5

GIRLS’ BASKETBALL

Miami Central at Ronald Reagan, 3:30

Westland Hialeah at Hialeah-Miami Lakes, 3:30

Archbishop Carroll at Greater Miami Academy, 4:30

SLAM Charter at Keys Gate, 5

Key West at Carrollton, 5

Sunset at Miami Springs, 5

Everglades Prep at Archemedian, 5

Miami Palmetto at Hialeah Gardens, 5

American at North Miami Beach, 5:15

LaSalle at Booker T. Washington 5:30

Coral Reef at Mourning, 6

Florida Christian at Palmer Trinity, 7

North Miami Beach at American, 7:30

Varela at Homestead, 7:30

South Miami at Norland, 7:30

Mater Academy Charter at Hialeah, 7:30

North Broward Prep at Pompano Beach, 5

St. Thomas Aquinas at Pine Crest, 6

West Broward at Dr. Krop, 6

Miramar at Hialeah Gardens, 4

Everglades at Hialeah, 6

Boyd Anderson at Piper, 6

Somerset Academy at Miami Country Day, 5:30

GIRLS’ SOCCER

Flanagan at North Miami (NM Stadium), 4

Miramar at Hialeah Gardens, 4

Krop at West Broward, 4

Ferguson at Miami Springs, 2

Hebrew Academy at Doctors Charter, 3:30

Miami Beach at Southwest, 4

Archemedian at Westwood Christian, 4

Coral Park at South Miami, 4

Everglades at Hialeah 4

Riviera Prep at Keys Gate, 4

Miami High vs. Braddock

(Miller Pond Park), 4

Coral Gables vs. Lourdes (Kendall Soccer Complex), 4

Mater Academy vs. MAST, 4

West Broward at Krop, 4

St. Brendan at Florida Christian, 5

Ronald Reagan at Monsignor Pace, 5

Miami Community Charter

at Dade Christian, 6

Boyd Anderson at Plantation 5

Coral Glades at South Broward, 4

Pines Charter at Douglas, 5

Hollywood Hills at Hallandale, 4

Nova at Northeast, 5

Pompano Beach at North Broward Prep, 5

  Comments