High School Sports

High school football playoff scenarios take shape

Columbus quarterback Alejandro Ros (4) scrambles for yardage against Booker T. Washington on Friday, Oct. 23, 2015 at Tropical Park Stadium.
Columbus quarterback Alejandro Ros (4) scrambles for yardage against Booker T. Washington on Friday, Oct. 23, 2015 at Tropical Park Stadium. FOR THE MIAMI HERALD

Here’s a look at the district standings and playoff status of every Miami-Dade and Broward football team competing in the FHSAA state series entering week 10:

FOOTBALL PLAYOFF SCENARIOS DISTRICT 11-8A

Piper (4-0, 8-0): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win over Deerfield Beach.

Deerfield Beach (4-0, 7-1): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win over Piper.

ELIMINATED: Douglas (2-2, 3-5), Monarch (1-3, 2-6), Taravella (1-3, 2-7), Coral Springs (0-4, 0-8).

DISTRICT 12-8A

Flanagan (5-1, 7-1): District champions.

Plantation (4-1, 7-2): District runner-up.

ELIMINATED: Miramar (3-2, 4-5), Cypress Bay (2-3, 3-5), Western (2-3, 4-4), Everglades (1-4, 2-6), South Plantation (1-4, 3-5).

DISTRICT 13-8A

American (4-0, 5-2): District champions.

Hialeah (3-1, 4-4): District runner-up.

ELIMINATED: Krop (2-2, 4-4), North Miami (2-2, 2-5), NMB (1-3, 2-6), Hialeah Gardens (0-4, 2-6).

DISTRICT 14-8A

Columbus (3-0, 9-0): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with with win over Coral Gables.

Coral Gables (3-0, 7-0): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win over Columbus.

ELIMINATED: Miami High (1-2, 5-3), Miami Beach (1-2, 2-5), Coral Park (0-4, 0-9).

DISTRICT 15-8A

Belen Jesuit (4-0, 5-3): Has clinched at least a spot in district tiebreaker; Can clinch district title with win over Coral Reef; IF they lose to Coral Reef, can still clinch playoff berth with Southwest loss to Braddock.

Southwest (3-1, 6-2): Can clinch playoff berth with Coral Reef loss to Belen; Can clinch at least a spot in district tiebreaker with win over Braddock and Coral Reef win over Belen.

Coral Reef (3-1, 3-5): Can clinch district title with win over Belen AND Southwest loss to Braddock; Can force a district title tiebreaker with win over Belen AND Braddock loss to Southwest; If they lose to Belen, they need a Southwest loss to Braddock to force a tiebreaker for runner-up playoff berth.

Braddock (2-2, 4-4): Needs win vs. Southwest AND Coral Reef loss to Belen to force tiebreaker for runner-up playoff berth.

ELIMINATED: Varela (0-4, 3-5), Ferguson (0-4, 0-8).

DISTRICT 16-8A

Southridge (3-1, 5-4): Can clinch district title with South Dade loss to Homestead; can clinch runner-up playoff berth with Killian loss to Palmetto next week; Has clinched at least a berth in playoff tiebreaker should Killian AND South Dade both win.

Killian (2-1, 4-3): Can clinch playoff berth with win vs. Palmetto AND South Dade loss to Homestead; Needs win vs. Palmetto if South Dade wins to force district championship tiebreaker.

South Dade (2-1, 6-1): Can clinch district title with win vs. Homestead and Killian loss to Palmetto; Needs win vs. Homestead IF Killian wins to avoid elimination and force tiebreaker for district championship.

Palmetto (1-2, 4-4): Needs win over Killian AND South Dade loss to Homestead to force tiebreaker for district runner-up playoff berth.

ELIMINATED: Homestead (0-3, 2-6).

DISTRICT 14-7A

St. Thomas Aquinas (1-0, 6-1): Can clinch district title with win over Blanche Ely; has clinched playoff berth.

Blanche Ely (1-0, 1-7): Can clinch district title with win over St. Thomas Aquinas; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Fort Lauderdale (0-2, 3-6).

DISTRICT 15-7A

West Broward (3-1, 6-2): Can clinch district title with win over Cooper City AND Nova loss to McArthur; Needs win to avoid elimination.

McArthur (3-1, 6-2): Can clinch district title with win over Nova and West Broward loss to Cooper City next week; Needs win to avoid elimination.

Cooper City (3-1, 4-4): Can clinch district title with win AND McArthur loss to Nova; Needs win to avoid elimination.

Nova (3-1, 4-4): Can clinch district title with win AND Cooper City loss to West Broward; Needs win to avoid elimination.

ELIMINATED: Hollywood Hills (0-4, 2-6), South Broward (0-4, 1-7).

DISTRICT 16-7A

Mater Academy (7-0, 7-0): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win over Sunset.

Sunset (7-0, 7-1): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with win over Mater Academy.

ELIMINATED: Reagan (5-2, 5-3), Miami Springs (4-3, 4-4), Doral (3-4, 4-4), Goleman (3-5, 3-6), South Miami (2-5, 2-6), Mourning (1-6, 1-7), Westland Hialeah (0-7, 0-8).

DISTRICT 15-6A

Boyd Anderson (2-0, 7-1): District champions.

Dillard (1-1, 5-3): Can clinch playoff berth with win vs. Boynton Beach.

Boynton Beach (1-1, 4-4): Can clinch playoff berth with win vs. Dillard.

ELIMINATED: Northeast (0-2, 1-7).

DISTRICT 16-6A

Central (3-1, 7-2): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with Carol City loss to Northwestern.

Carol City (2-1, 6-2): Can clinch district title with win vs. Northwestern; Needs win to avoid elimination.

Northwestern (2-1, 4-4): Can clinch playoff berth with win vs. Carol City; Can’t clinch district title and needs win to avoid elimination.

ELIMINATED: Norland (1-2, 3-4), HML (0-3, 4-4).

DISTRICT 16-5A

American Heritage (4-0, 7-1): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with win over Hallandale.

Hallandale (4-0, 7-1): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with win over American Heritage.

ELIMINATED: Coconut Creek (2-2, 5-3), Cardinal Gibbons (1-3, 3-5), Jackson (1-3, 2-5), Stranahan (0-4, 3-5).

DISTRICT 7-4A

Glades Central (2-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Clewiston; A loss to Clewiston means three-way tiebreaker including University School.

University School (2-1, 5-3): Can clinch playoff berth with Clewiston loss to Glades Central OR can clinch district title tiebreaker with Clewiston win over Glades Central.

Clewiston (1-1, 4-4): Needs win over Glades Central to force tiebreaker for district championship.

ELIMINATED: Somerset Academy (0-3, 0-8).

DISTRICT 8-4A

Booker T. Washington (3-0, 4-5): District champions.

Gulliver (3-1, 4-4): District runner-up.

ELIMINATED: Monsignor Pace (1-2, 1-7), Edison (1-2, 5-3), Keys Gate (0-3, 2-5).

DISTRICT 8-3A

Westminster Christian (3-0, 7-1): District champions.

Chaminade-Madonna (2-1, 6-1): District runner-up.

ELIMINATED: Somerset Charter (0-2, 6-2), Everglades Prep (0-2, 4-4).

DISTRICT 8-2A

Dade Christian (2-0, 7-1): Has clinched playoff berth; Can clinch district title with win against Glades Day.

Glades Day (1-1, 3-5): Can clinch district title with win vs. Dade Christian; A loss means three-way tiebreaker for runner-up playoff berth.

Village Academy (1-2, 3-4): Needs Dade Christian to beat Glades Day to clinch a spot in a tiebreaker for the district runner-up playoff berth.

Champagnat (1-2, 2-6): Needs Dade Christian to beat Glades Day to clinch a spot in a tiebreaker for the district runner-up playoff berth.

  Comments