High School Sports

The Miami Herald’s South Florida Top 20 rankings

By Andre C. Fernandez

Andre’s record

Overall

Pct.

Last week (Broward)

26-0

1.000

Last week (Dade)

25-8

.758

Season (Broward)

161-41

.797

Season (Dade)

191-44

.813

1. American Heritage (6-1) vs. Jackson (2-4), 7:30, Friday, American Heritage.

Fernandez’s pick: American Heritage 40, Jackson 24. Patriots secure a postseason berth with another hard-fought win against a tough Dade opponent.

2. Columbus (8-0) vs. Booker T. Washington (4-4), 7:30, Friday, Tropical.

Fernandez’s pick: Columbus 20, Booker T. Washington 17. Close contest goes to the Explorers thanks to big defensive plays late.

3. Deerfield Beach (6-1) vs. Monarch (2-5), 7, Friday, Deerfield Beach.

Fernandez’s pick: Deerfield Beach 37, Monarch 7. Bucks end Monarch’s season and set up showdown with Piper next week for the district title.

4. St. Thomas Aquinas (6-1): Bye.

5. Hallandale (6-1) vs. Cardinal Gibbons (3-4), 7, Friday, Hallandale.

Fernandez’s pick: Hallandale 33, Gibbons 14. Chargers outlast the Chiefs to set up showdown against Heritage next week.

6. Coral Gables (6-0) vs. Miami Beach (2-4), 7, Friday, Memorial.

Fernandez’s pick: Coral Gables 35, Miami Beach 7. Cavaliers take care of business to set up matchup of unbeatens against Columbus next week.

7. Flanagan (6-1) vs. Cypress Bay (3-4), 7, Friday, Flanagan.

Fernandez’s pick: Flanagan 42, Cypress Bay 7. Falcons are on a mission to win the district title and start a state-title run.

8. South Dade (6-1): Bye.

9. Central (6-2) vs. Hialeah-Miami Lakes (4-3), 7:30, Friday, Milander.

Fernandez’s pick: Central 38, HML 6. Rockets win big and wait to see if they have to play a tiebreaker for the District 16-6A title.

10. Norland (3-3) vs. 15. Northwestern (3-4), 7:30, Friday, N. Miami.

Fernandez’s pick: Norland 12, Northwestern 10. Vikings defense has been reliable all season. Friday should be no different.

11. Carol City (6-2): Bye.

12. Coconut Creek (4-3) vs. Stranahan (3-4), 7, Thursday, South Plantation.

Fernandez’s pick: Coconut Creek 44, Stranahan 14. Creek lights up the scoreboard and prays for an assist from one of its district rivals.

13. Boyd Anderson (7-1): Bye.

14. Plantation (6-2) at 19. Dillard (5-2), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Plantation 20, Dillard 19. Colonels eek out a close win a week before meaningful rivalry game with South Plantation.

16. Westminster Christian (7-1): Bye.

17. American (5-2) at Oxbridge Academy (5-2), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Oxbridge 27, American 7. Tough road game for the Patriots, who might have key players facing suspensions.

18. Killian (3-3) vs. Homestead (2-5), 7:30, Friday, Harris.

Fernandez’s pick: Killian 27, Homestead 8. Following a huge win over South Dade, the Cougars continue to improve playoff chances.

20. Chaminade-Madonna (5-1) at University School (5-2), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Chaminade 34, University 31. Great game between two of Broward’s better small-school teams.

Dropped out: 20. Belen Jesuit (4-3).

Under consideration: Booker T. Washington (4-4), Archbishop McCarthy (8-0), Mater Academy (6-0), Piper (7-0), Southridge (4-4), Southwest (5-2), Sunset (7-1), University (5-2).

MORE MIAMI-DADE GAMES

Thursday’s games: Hialeah vs. Krop (N. Miami), 7, Hialeah 17-14; Coral Reef vs. Varela (Southridge), 7, Reef 28-7; Southwest vs. Ferguson (Tropical), 7, Southwest 38-7; North Miami Beach at Hialeah Gardens, 4; NMB 41-6; Reagan vs. Miami Springs (Milander), 7, Springs 20-17; Mourning at Doral, 7, Doral 24-12; Goleman vs. South Miami (Curtis), 7, Goleman 28-24; Miami Community Charter at Scheck Hillel, 7, Hillel 17-10; Friday’s games: Palmetto at Southridge, 7:30, Southridge 24-10; Coral Park vs. Miami High (Curtis), 7:30, Miami High 45-6; Champagnat Catholic at Gulliver, 4, Gulliver 39-14; Mater Academy vs. Westland Hialeah (Traz), 7:30, Mater 52-3; Treasure Coast at Monsignor Pace, 7:30, Treasure Coast 24-17; Dade Christian at Archbishop Carroll, 4, Dade Christian 45-3; La Salle at Pine Crest, 7:30, Pine Crest 34-14; Florida Christian at Westminster Academy, 7, WA 27-6; Everglades Prep at Palmer Trinity, 4, Everglades 32-14; Saturday’s game: Belen at Braddock (Tropical), 4, Belen 24-7.

MORE BROWARD GAMES

Thursday’s games: South Broward at Cooper City, 7, Cooper City 35-17; Piper at Coral Springs, 7, Piper 31-7; Pines Charter vs. Somerset (Ansin Sports Complex), 7; PPC 17-3; Friday’s games: Blanche Ely at Lakeland, 7:30, Lakeland 35-12; Miramar at Everglades, 7; Miramar 41-7; Western at South Plantation, 7, Western 35-14; Douglas vs. Taravella (Piper), 7, Douglas 28-16; Fort Lauderdale at McArthur, 7, McArthur 27-6; Hollywood Hills at Nova, 7, Nova 23-6; West Broward at Northeast, 7, West Broward 17-6; Boca Pope John Paul II vs. Coral Springs Charter (Coral Glades), 7, CSC 34-24; Calvary Christian at NPB Benjamin, 7, Calvary 27-10; Coral Glades at Archbishop McCarthy, 7, McCarthy 42-6; Belle Glade Glades Day at North Broward Prep, 7, NBP 14-7; La Salle at Pine Crest, 7:30, Pine Crest 34-14; Florida Christian at Westminster Academy, 7, WA 27-6; Int’l School of Broward at Delray Heritage, 7, Heritage 56-7.

  Comments