High School Sports

Columbus boys win district golf

Up until two years ago, the Columbus boys’ team had spent the previous two decades dominating its district golf tournament.

But following upset losses to Miami Springs in 2013 and Belen Jesuit a year ago, the Explorers were hungry to return to the top in their district and did so Monday afternoon as they turned in a team score of 301 to easily win the District 23-3A tournament at Miami Springs Country Club.

How easily? Of the top six finishers on Monday, five were Explorers. Second place Miami Beach was a distant second with a team score of 362.

Columbus was led by its only senior on the roster, Rafael Martinez. Martinez shot a 2-under-par 69 to win medalist honors, four shots better than Ronald Reagan’s Alejandro Pardo (73).

Martinez and his teammates, Robert Nieves (76), Javi Rodriguez (77), Jake Moscoso (79) and Sharif Amastha (80), all advanced to next week’s regional tournament at Weston Hills in Broward County along with Beach and Krop (399) as the top three teams advance.

Only three teams competed on the girls’ side so all were guaranteed to advance to regionals next week at Bonaventure in Weston.

Led by medalist Daniela Spillert, who shot an impressive 2-over 73, Lourdes captured the team title with a 354 total. Doral Academy (381) and Miami Beach (511) were second and third.

▪ District 23-3A — Columbus 301, Miami Beach 362, Krop 399, Reagan 415: R.Martinez (COL) 69, x-A.Pardo (RR) 73, R.Nieves (COL) 76, J.Rodriguez (COL) 77, J.Moscoso (COL) 79, S.Amastha (COL) 80, H.Kopf (MB) 82, B.Lozano (MB) 86, x-S.Rangel (DOR) 88, x-G.Hernandez (AM) 90.

▪ District 2A-24 — TERRA 331, Palmetto 334, South Dade 344, Coral Reef 351, Coral Gables 356(at Redland CC): Castro (SD) 69, Nieves (CG) 75, Invernizzi (TER) 77, Bryant (TER) 78, Laklak (PAL) 80, Curry (SD) 82, x-Thompson (CR) 83, Bouchard (PAL) 83, x- Dickson (CR), Fontana (TER),Williams (PAL) 84.

▪ District 22-1A — Pine Crest 297, North Broward Prep 310, Calvary Christian 334, Westminster Academy 346, Highlands Christian 409, Zion Lutheran 532 (at Osprey Point GC par 72): D. Carrera (PC) 72, J. Friedman (PC) 74, J. Shiao (NBP) 74, H. Hoersch (NBP) 74, J. Langer (CC) 74, M. Castoro (PC) 75, J. Danzansky (PC) 76, M. Jacobs (PC) 77, N. Obryan (NBP) 80, M. Kallor (NBP) 82, J. Rauch (NBP) 83, J. Boros (WA) 83, H. Gee (CC) 84, B. Abernathy (WA) 84, H. Robinson (HC) 85, Z. Mendez (CC) 87, C. Schunk (CC) 89, C. Johnston (WA) 89, J. Neuman (WA) 90, J. Downey (CC) 91.

▪ Distirct 23-2A — American Heritage 287,Cardinal Gibbons 298, Pompano Beach 325, Dreyfoos 431, Boyton Beach 523: J. Cachon (AH) 68, T. Stafaci (AH) 69, C. Yates (CG) 72, I. Nilsson (CG) 73, J. Bords (CG) 73, D. Gonzalez-Quevedo (AH) 75, H. Howard (AH) 75, T. Grass (AH) 76, T. Christensen (PB) 77, T. Simpson (CG) 80, M. Tilbrook (CG) 80, J. Tice (PB) 81, D. Riley (PB) 81, B. Pope (PB) 86, B. Ragan (DF) 88.

(x-individual qualifiers)

GIRLS’ GOLF

▪ District 1A-22 — North Broward Prep 309, Pine Crest 339: H. Leiner (NBP) 67, V. Paglialunga (NBP) 69, S. Haubenstock (PC) 71, J. Goldman (NBP) 78, L. Rubin (PC) 82, R. Rutstein (PC) 91, M. Maruhn (NBP) 95, P. Skimming (PC) 95, Regional Qualifier: C. Coningsby (WA) 114.

▪ District 2A-23 — American Heritage 298, Cardinal Gibbons 561 (at Cypress Creek): J.Bourdage (AH) 72, C.Weidenfeld (AH) 73, A.Merchan (AH) 76, S.Li (AH) 77, L.De Antonio (AH) 79, A. Garcia Alija (CG) 87, K. Mineo (PB) 102.

GIRLS’ BOWLING

▪ TERRA 2, Southwest 1: High Games: G.Avila (SW) 207, V.Junco (TER) 154. High Series: V.Junco (TER) 429. TER 6-3.

▪ Ferguson 7, Gulliver 0: High Game: V.Perez (FER) 157, T.Heyser (GP) 143. High Series: V.Perez (FER) 417, T.Heyser (GP) 398.

▪ Palmetto 7, South Miami 0: High Games: A.Vincent 159. High Series: R.Farkas 390.

▪ Mourning d. Goleman: G.Blagerman 128, A.Cherkasova 121, S. Dad 117. ATM 8-1.

▪ Coral Reef 7, Hialeah Gardens 0: High Game: A.Grullon 216. High Series: C. Zuria 464. CR 7-1.

BOYS’ BOWLING

▪ Reagan 7, Columbus 0: High Games:R.Chang (RR) 225, J.Nardo (COL) 203. High Series: Chang(RR) 546, Nardo (COL) 536.

▪ Miami Christian 7, Miami High 0: High Games: I.Ridriguez (MC) 216, A.Dube (MC) 201, A.Corea (MC) 215. High Series: I.Rodriguez(MC) 626. MC 12-0.

▪ Braddock 7, South Dade 0: High Game: G.Ruz (BRA) 212, K.Velazquez (SD) 167. High Series: G.Ruz (BRA) 529, K.Velazquez (SD) 407.

▪ TERRA 3, Southwest 0: High Games: C.Bacallao (TER) 234. High Series: C.Bacallao (TER) 629, E.DeLaVega (SW) 537, G.C. Caro (TER) 535. TER 9-0.

▪ Ferguson 7, Gulliver 0: High Game: J.Herrera (FER) 190, M.Gebhart (GP) 162. High Series: J.Herrera (FER) 544, M.Gebhart (GP) 404.

▪ Palmetto 7, South Miami 0: M.Trainor 174, E.Santaella 174. High Series: E.Santaella 493.

▪ Mourning d. Goleman: O.Hafeez 195, R.Festge 154, A.Yermilov 143. ATM 8-1

TUESDAY’S SCHEDULE

GIRLS’ VOLLEYBALL

GMAC championship at Ferguson — quarterfinals: Mourning vs. Carol City, 2; Krop vs. Reagan, 2; Ferguson vs. Palmetto, 3:30; Coral Reef vs. TERRA, 3:30; Semifinals: 5; Final: 6:30 or 7.

BCAA quarterfinals at Cardinal Gibbons: West Broward vs. St Thomas Aquinas, 4:30; Pines Charter vs. Cypress Bay, 4:30; Fort Lauderdale vs. Cardinal Gibbons, 6; Monarch vs. Cooper City, 6.

BOYS’ GOLF

District 22-3A at Davie Golf Club: 8 a.m.; District 24-2A at Grand Palm GC: 8 a.m.; District 22-1A at Osprey Point: 8 a.m.; District 23-1A at Lago Mar: 8 a.m.; District 24-1A at Biltmore GC: 8 a.m.

GIRLS’ GOLF

District 20-3A at Delray Municipal: 8 a.m.; District 24-3A at Miccosukee: 8 a.m.; District 24-2A at Grand Palm GC: 8 a.m.; District 23-1A at Lago Mar: 8 a.m.; District 24-1A at Biltmore GC: 8 a.m.

  Comments