High School Sports

South Florida’s top 20 high school football teams

Andre’s record

Overall

Pct.

Last week (Broward)

23-4

.852

Last week (Dade)

26-3

.897

Season (Broward)

118-33

.781

Season (Dade)

144-31

.833

1. St. Thomas Aquinas (5-0) at 11. Deerfield Beach (4-1), 7, Friday.

Fernandez’s pick: St. Thomas 30, Deerfield Beach 14. The Raiders overcome another of Broward’s best to remain unbeaten.

2. American Heritage (5-1): Bye.

3. Columbus (6-0) vs. North Miami (1-4), 7:30, Friday, N. Miami.

Fernandez’s pick: Columbus 42, North Miami 7. Cruise control for another couple of weeks until the Explorers face Gables.

4. South Dade (5-0) vs. Ferguson (0-5), 7, Thursday, Tropical.

Fernandez’s pick: South Dade 45, Ferguson 3. Tough time for Ferguson to have to play this type of opponent.

5. Hallandale (4-1) vs. 10. Coconut Creek (3-2), 7, Friday, Hallandale.

Fernandez’s pick: Hallandale 45, Coconut Creek 38. Do we see Hallandale QB Tyler Huntley engaged in another shootout, this time with Creek QB Jhakari Harrison?

6. Coral Gables (4-0) vs. Hialeah (3-2), 4, Friday, Coral Gables.

Fernandez’s pick: Coral Gables 28, Hialeah 8. Coming off big win over Miami High, the Cavaliers continue to roll.

7. Carol City (5-1) vs. Southwest (4-1), 7, Thursday, Traz.

Fernandez’s pick: Carol City 30, Southwest 7. Chiefs follow up epic win over Central by overwhelming the Eagles.

8. Flanagan (4-1) vs. 12. Plantation (5-1), 7, Friday, Flanagan.

Fernandez’s pick: Flanagan 30, Plantation 17. Here’s where Flanagan puts itself back in the district title race.

9. Central (4-2) vs. Jackson (1-3), 7:30, Friday, Traz.

Fernandez’s pick: Central 17, Jackson 14. An upset against the reeling Rockets wouldn’t help their slim playoff hopes, but it would help Jackson pick up momentum.

13. Boyd Anderson (5-1) vs. Coral Springs (0-5), 7, Friday, Boyd Anderson.

Fernandez’s pick: Boyd Anderson 47, Coral Springs 3. The Cobras should keep on winning big following their crucial win over Dillard.

14. Booker T. Washington (3-3) vs. 16. Northwestern (2-3), 7, Saturday, Traz.

Fernandez’s pick: Northwestern 14, Booker T. Washington 13. The battle-tested Bulls have a chance for a huge upset win.

15. Norland (2-3): Bye.

17. Chaminade-Madonna (5-0) at Westminster Christian (5-1), 4, Friday.

Fernandez’s pick: Chaminade 30, Westminster Christian 28. The Lions haven’t had a chance in this game in recent years. That might change this time.

18. American (3-2) vs. Hialeah-Miami Lakes (3-2), 7:30, Friday, Milander.

Fernandez’s pick: American 20, HML 6. Neighborhood rivalry game favors the Patriots because of their defense.

19. Dillard (3-2) vs. Monarch (1-4), 7, Saturday, Dillard.

Fernandez’s pick: Dillard 27, Monarch 3. Bounce-back win for the Panthers, who must win final district games.

20. Belen Jesuit (3-3): Bye.

Dropped out: 17. Miramar (2-4), 18. Southwest (4-1), 20. Southridge (2-4).

Under consideration: Westminster Christian (5-1), Palmetto (4-1), Mater Academy (4-0), McArthur (5-0), Piper (5-0), South Plantation (3-2), Archbishop McCarthy (6-0), Cardinal Gibbons (2-3).

MIAMI-DADE GAMES

Wednesday’s game: Archbishop Carroll vs. Everglades Prep (Harris), 7, Everglades Prep 24-8; Thursday’s games: Miami Springs vs. Sunset (Tropical), 4, Springs 28-27; Edison at Palmetto, 4, Palmetto 14-7; Miami High vs. Homestead (Harris), 7, MHS 20-8; Mourning vs. Westland Hialeah (Milander), 7, Mourning 21-3; Pinecrest Prep at Scheck Hillel, 7, Hillel 27-7; Friday’s games: Killian at Southridge, 7:30, Southridge 17-12; Coral Park vs. Braddock (Tropical), 7:30, Braddock 34-7; NMB vs. Miami Beach (Memorial), 7, Miami Beach 20-12; South Miami at Reagan, 3:30, Reagan 28-13; Varela at Hialeah Gardens, 4, Varela 27-20;Goleman vs. Mater Academy (Pace), 7:30, Mater 42-20; Monsignor Pace at Clewiston, 7, Clewiston 28-24; University School at Dade Christian, 7, University 35-30; Florida Christian at Pine Crest, 7, Pine Crest 42-7; Somerset Charter vs. Keys Gate (Harris), 7:30, Keys Gate 32-14; Boca Raton Pope John Paul II at La Salle, 7:30, PJP 30-21; Ransom Everglades at Boca St. Andrews, 7, St. Andrews 21-10; Saturday’s game: Miami Country Day at Archbishop Curley, 3, Curley 9-7

BROWARD GAMES

Thursday’s games: McArthur vs. West Broward (Flanagan), 7, McArthur 20-13; Archbishop McCarthy at North Broward Prep, 7, McCarthy 38-24; Hollywood Hills vs. Taravella (Piper), 7, Taravella 21-12; Fort Pierce John Carroll at Coral Glades, 7 John Carroll 30-6; Friday’s games: Douglas at Piper, 7, Douglas 21-14; Miramar at Cypress Bay, 7, Miramar 24-17; Blanche Ely at Cardinal Gibbons, 7, Gibbons 20-9; South Broward vs. Stranahan (South Plantation), 7, Stranahan 30-13; Western at Cooper City, 7, Western 17-14; Nova at Northeast, 7, Nova 10-7; South Plantation at Everglades, 7, S. Plant. 34-14; Fort Lauderdale at Vero Beach, 7 Vero Beach 36-16; Calvary Christian at Tavernier Coral Shores, 7, Calvary 34-22; Kings Academy vs. C. Springs Charter (Coral Glades), 7, CSC 35-13; University School at Dade Christian, 7, University 35-30; Florida Christian at Pine Crest, 7, Pine Crest 42-7; Pompano Beach at Marathon, 7, Pompano 17-10; Westminster Academy at NPB Benjamin, 7, WA 35-7; Riviera Beach Inlet Grove at Pines Charter, 7, Inlet Grove 17-16; ISB at Vero Beach St. Edward’s, 7, St. Edward’s 23-20.

  Comments