High School Sports

South Florida’s top 20 high school football teams

Andre’s record

Overall

Pct.

Last week (Broward)

17-4

.810

Last week (Dade)

28-1

.966

Season (Broward)

95-29

.766

Season (Dade)

118-28

.808

1. St. Thomas Aquinas (5-0): Bye.

2. American Heritage (4-1) vs. Stranahan (2-2), 7, Friday, South Plantation.

Fernandez’s pick: American Heritage 37, Stranahan 6. The Patriots should have no trouble improving to 2-0 in their district.

3. Central (4-1) vs. 8. Carol City (4-1), 7, Saturday, Traz Powell.

Fernandez’s pick: Central 24, Carol City 21. Defense makes the difference in the Rockets’ favor.

4. Columbus (5-0) vs. Coral Park (0-5), 5, Thursday, Columbus.

Fernandez’s pick: Columbus 42, Coral Park 2. Time for the Explorers to put up some big offensive numbers.

5. South Dade (4-0) vs. 20. Southridge (2-3), 7:30, Friday, Harris.

Fernandez’s pick: South Dade 17, Southridge 7. Bucs outlast the Spartans to pick up their most crucial district win.

6. Hallandale (3-1) vs. Miami Jackson (1-2), 7:30, Friday, Traz.

Fernandez’s pick: Hallandale 34, Jackson 18. Chargers bounce back from Aquinas loss with a pivotal district win.

8. Coral Gables (3-0) vs. Miami High (2-2), 7:30, Friday, Tropical.

Fernandez’s pick: Coral Gables 21, Miami High 10. Cavaliers establish their running game and put away their oldest rival.

9. Flanagan (3-1) at 17. Miramar (2-3), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Flanagan 20, Miramar 17. A nail-biter, but the Falcons continue to battle back to the top of the district.

10. Coconut Creek (2-2) vs. Cardinal Gibbons (2-2), 7, Friday, Creek.

Fernandez’s pick: Coconut Creek 24, Cardinal Gibbons 6. Creek will try to avoid being the second Gibbons’ upset victim in the district.

11. Deerfield Beach (3-1) vs. Taravella (2-3), 7, Friday, Deerfield Beach.

Fernandez’s pick: Deerfield Beach 42, Taravella 7. Bucks should bounce back with a cozy district win after loss to Bolles.

12. Plantation (4-1) vs. Everglades (1-3), 7, Friday, PAL.

Fernandez’s pick: Plantation 35, Everglades 7. The Colonels should cruise to one of their more comfortable district wins.

13. Dillard (3-1) vs. 14. Boyd Anderson (4-1), 7, Thursday, Dillard.

Fernandez’s pick: Dillard 28, Boyd Anderson 21. Tough battle that should go down to the wire and decide who will be the eventual District 15-6A champion.

15. Booker T. Washington (2-3) vs. Keys Gate (2-2), 7:30, Friday, Curtis.

Fernandez’s pick: Booker T. 38, Keys Gate 6. The Tornadoes bounce back by improving to 2-0 in their district.

16. Norland (2-3): Bye.

18. Southwest (4-0) at Belen Jesuit (2-3), 4, Friday.

Fernandez’s pick: Belen 21, Southwest 20. Wolverines are tough to beat at home and put themselves firmly in the district title race with a win here.

19. Chaminade-Madonna (4-0) vs. Somerset Charter (4-1), 4, Chaminade.

Fernandez’s pick: Chaminade 34, Pace 6. Lions set up a district championship showdown with Westminster Christian next week.

Dropped out: 17. South Plantation (3-2). Under consideration: Edison (4-1), McArthur (4-0), Mater Academy (4-0), Piper (4-0), Westminster Christian (4-1), Belen (2-3), Cardinal Gibbons (2-2), Jackson (1-2).

MORE MIAMI-DADE GAMES

Thursday’s games: HML vs. Northwestern (Traz), 7, NW 30-6; Homestead vs. Palmetto (Southridge), 7, Palmetto 24-12; Goleman vs. Reagan (Milander), 7, Reagan 23-20; Everglades Prep at Westminster Christian, 4, Westminster 42-6; Hialeah Gardens vs. North Miami (N. Miami), 7, N. Miami 17-7; Braddock vs. Varela (Tropical), 7:30, Braddock 27-20; Westland Hialeah vs. South Miami (Tropical), 4, S. Miami 24-0; Friday’s games: Edison at Gulliver, 4, Edison 31-19; Hialeah vs. NMB (N. Miami), 7:30, Hialeah 17-12; Sunset at Doral, 7, Sunset 27-14; Ferguson vs. Coral Reef (Southridge), 4, C. Reef 35-3; Mourning at Miami Springs, 4, Springs 34-8; Village Academy vs. Champagnat Catholic (Ansin), 7; Village 24-20; Boca St. Andrews at Miami Country Day, 7:30, St. Andrews 20-10; NPB Benjamin at La Salle, 7:30, La Salle 35-34; Palmer Trinity at Pinecrest Prep, 7, Palmer 21-7; Archbishop Curley at Marathon, 7, Curley 25-7; Coral Springs Charter at Florida Christian, 7:30, CSC 41-7; Pompano Beach at Ransom Everglades, 7:30, Pompano 27-6; Miami Community Charter at Highlands Christian, 7, MCC 17-14; Saturday’s game: American vs. Dr. Krop (Milander), 7 American 26-6.

MORE BROWARD GAMES

Thursday’s game: Eagles View at Int’l School of Brow. (Bamford), 7, Eagles View 20-14; Friday’s games: Cooper City at McArthur, 7, McArthur 16-10; Blanche Ely vs. Fort Lauderdale (Dillard), 7, Ely 28-13; Western at Cypress Bay, 7, Cypress Bay 27-14; Piper vs. Monarch (Coral Springs), 7, Piper 24-6; Coral Springs at Douglas, 7, Douglas 35-3; West Broward vs. Hollywood Hills (Cooper City), 7, Hills 16-13; Northeast at Boynton Beach, 7, Boynton 30-12; South Broward at Nova, 7, Nova 24-21; Coral Springs Charter at Florida Christian, 7:30, CSC 41-7; Pine Crest at Calvary Christian, 7, Calvary 21-14; Coral Shores at Westminster Academy, 7, WA 30-12; North Broward Prep at Coral Glades, 7, NBP 27-6; Clewiston at University School, 7, Clewiston 35-31; Belle Glade Glades Day at Archbishop McCarthy, 7, McCarthy 34-20; Pompano Beach at Ransom Everglades, 7:30, Pompano 27-6; Belle Glade Glades Central at Somerset Academy, 4, Glades Central 50-6; Pines Charter at Key West, 7, Key West 35-13; Miami Community Charter at Highlands Christian, 7, MCC 17-14.

  Comments