High School Sports

South Florida’s top 20 high school football teams

Fernandez’s record

Overall

Pct.

Last week

(Broward)

19-7

.731

Last week

(Dade)

25-3

.893

Season

(Broward)

78-25

.757

Season

(Dade)

90-27

.769

1. St. Thomas Aquinas (4-0) at 5. Hallandale (3-0), 7, Friday.

Fernandez’s pick: St. Thomas Aquinas 24, Hallandale 14. The first major test for Aquinas comes against high-powered Hallandale.

2. American Heritage (3-1) vs. 11. Norland (2-2), 7, Sat., N. Miami Stadium.

Fernandez: American Heritage 17, Norland 6. Another low-scoring struggle in which Heritage makes enough plays on offense to win.

3. Central (3-1) vs. 13. Booker T. Washington (2-2), 7, Sat., Traz Powell.

Fernandez: Central 24, Booker T. Washington 10. The Rockets get some payback for the past two seasons in this rivalry game.

4. Columbus (4-0) vs. Belen Jesuit (2-2), 7:30, Fri., FIU.

Fernandez: Columbus 35, Belen 7. Explorers wear down their longtime rivals for another win in this series.

6. South Dade (3-0) vs. Northwestern (1-2), 7:30, Friday, Harris.

Fernandez: South Dade 23, Northwestern 12. Another good north-south battle between two of the county’s best comes down to the Bucs controlling the ball with their running game.

7. Deerfield Beach (3-0) vs. Jacksonville Bolles (4-0), 7, Friday, Deerfield.

Fernandez: Deerfield Beach 27, Bolles 24. The Bucks pick up a huge win against one of the state’s top programs.

8. Coral Gables (3-0): Bye.

9. Carol City (3-1) vs. 18. Southridge (2-2), 7:30, Friday, Traz.

Fernandez: Carol City 21, Southridge 12. The Chiefs have enough firepower to get past another talented opponent.

10. Flanagan (2-1) at Western (2-1), 7, Friday.

Fernandez: Flanagan 34, Western 7. The Falcons can’t afford another result like last week.

12. Coconut Creek (2-2): Bye.

14. Plantation (3-1) at Cypress Bay (1-2), 7, Friday.

Fernandez: Plantation 31, Cypress Bay 14. The Colonels follow up their win over Miramar with another important district triumph.

15. Dillard (3-1): Bye.

16. Boyd Anderson (3-1) vs. Blanche Ely (0-3), 7, Friday, BA.

Fernandez: Boyd Anderson 30, Blanche Ely 13. The Cobras can’t overlook Ely a week before a crucial district showdown with Dillard.

17. South Plantation (3-1) at Miramar (1-3), 7, Friday.

Fernandez: South Plantation 16, Miramar 15. The Paladins got everyone’s attention last week by beating Flanagan. Here’s where they can become a serious district title contender.

19. Southwest (4-0): Bye.

20. Chaminade-Madonna (3-0) vs. Monsignor Pace (0-4), 4, Chaminade.

Fernandez: Chaminade 42, Pace 6. The Lions continue to cruise in early nondistrict schedule.

Dropped out: 13. Jackson (1-2), 20. Palmetto (3-1).

Under consideration: McArthur (4-0), Mater Academy (3-0), Piper (3-0), Northwestern (1-2), Westminster Christian (3-1).

More Miami-Dade games

Thursday: Sunset at Reagan, 3:30, Sunset 24-21; Ferguson vs. Miami High (Curtis), 7, MHS 28-7; South Miami vs. Mourning (N. Miami), 7, S. Miami 14-10; Everglades Prep vs. Miami Community Charter (Harris), 7, Everglades 20-10; Kings Academy at La Salle, 7:30, La Salle 21-20; Int’l School of Broward vs. Champagnat (Milander), 7, Champagnat 27-6; Friday: American vs. North Miami (N. Miami), 7:30, American 24-3; Westminster Christian at Gulliver, 4, Westminster 27-20; Westland Hialeah at Goleman, 4, Goleman 38-3; Homestead at Coral Park, 4, Homestead 30-3; Edison vs. Braddock (Curtis), 7:30, Edison 34-7; Varela vs. Killian (Tropical), 7:30, Killian 24-3; Coral Reef at Venice, 7, Venice 35-14; Doral vs. Mater Academy (Pace), 7:30, Mater 34-12; Miami Beach at Naples Golden Gate, 7, Golden Gate 21-7; Dr. Krop at Lakeland Lake Gibson, 7:30, Lake Gibson 28-12; Hialeah Gardens at HML, 7, HML 27-6; Somerset Charter at Palmer Trinity, 4, Palmer 22-3; Boca St. Andrews at Archbishop Curley, 4, Saint Andrews 30-24; Florida Christian at Boca Pope John Paul II, 7, PJP 34-14; Marathon at Ransom Everglades, 7:30, Ransom 17-10; Fort Myers Canterbury at Dade Christian, 7, Dade Christian 44-6; Keys Gate at Somerset Academy, 4, Keys Gate 29-7; Miami Country Day at Pompano Beach, 7, Pompano 27-7.

More Broward games

Thursday: Int’l School of Broward vs. Champagnat (Milander), 7, Champagnat 27-6; Friday: Calvary Christian vs. CS Charter (Coral Glades), 7, Calvary 33-31; Cooper City at Douglas, 7, Douglas 17-14; Stranahan at Northeast, 7, Stranahan 17-3; Piper at Nova, 7, Piper 28-20; Hollywood Hills at Everglades, 7, Hills 24-16; Coral Glades vs. Taravella (Piper), 7, Taravella 24-6; West Broward vs. Fort Lauderdale (Dillard), 7, FTL 28-13; Westminster Academy at Pine Crest, 7, WA 24-21; Pines Charter at Archbishop McCarthy, 7, McCarthy 35-10; North Broward Prep at Riviera Beach Inlet Grove, 7, NBP 28-6; Keys Gate at Somerset Academy, 4, Keys Gate 29-7; Miami Country Day at Pompano Beach, 7, Pompano 27-7.

  Comments