High School Sports

South Florida high school football playoff picture

DISTRICT 11-8A

Monarch (6-0, 8-0): District champions.

Douglas (3-2, 6-2): Can clinch playoff berth with win vs. Coral Springs.

Coral Springs (3-2, 5-3): Can clinch playoff berth with win vs. Douglas.

ELIMINATED: Deerfield Beach (2-3, 4-4), South Plantation (2-3, 3-4), Taravella (2-3, 3-5), Piper (0-5, 2-6).

DISTRICT 12-8A

Flanagan (5-0, 9-0): District champions.

Miramar (4-1, 6-3): District runner-up.

ELIMINATED: Cypress Bay (3-2, 5-3), Cooper City (2-3, 3-5), Everglades (2-4, 4-5), Western (2-3, 2-6), McArthur (0-5, 0-8).

DISTRICT 13-8A

North Miami (4-0, 7-1): District champions.

NMB (3-1, 3-5): District runner-up.

ELIMINATED: Reagan (2-2, 5-3), Hialeah Gardens (1-3, 3-5), Dr. Krop (1-3, 2-6), Hialeah (1-3, 1-6).

DISTRICT 14-8A

Columbus (4-0, 8-1): District champions.

Coral Gables (3-1, 6-2): District runner-up.

ELIMINATED: Miami High (2-2, 5-3), South Miami (2-2, 3-5), Miami Beach (1-3, 3-5), Coral Park (0-4, 0-8).

DISTRICT 15-8A

Belen Jesuit (4-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Ferguson.

Southwest (3-1, 7-1): Can clinch playoff berth with win vs. Varela AND Ferguson loss to Belen. Needs a win vs. Varela to at least force a tiebreaker.

Ferguson (3-1, 6-2): Can clinch district title with win vs. Belen AND Southwest loss to Varela, needs a win vs. Belen to at least force tiebreaker.

Varela (2-2, 4-4): Needs win vs. Southwest AND Ferguson loss to Belen to force tiebreaker for runner-up playoff berth.

ELIMINATED: Sunset (0-4, 2-6), Braddock (0-4, 1-7).

DISTRICT 16-8A

Killian (3-0, 8-0): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win vs. Southridge.

Southridge (3-0, 6-2): Has clinched playoff berth; can clinch district title with win vs. Killian.

ELIMINATED: South Dade (1-2, 5-3), Palmetto (1-3, 1-7), Coral Reef (0-3, 1-7).

DISTRICT 14-7A

Blanche Ely (2-0, 4-4): Can clinch district title with win vs. Northeast.

Fort Lauderdale (2-1, 3-6): Can clinch playoff berth with Ely win over Northeast; has clinched at least a berth in tiebreaker.

Northeast (1-1, 1-7): Needs win vs. Blanche Ely to force district tiebreaker.

ELIMINATED: Boyd Anderson (0-3, 0-8).

DISTRICT 15-7A

St. Thomas Aquinas (3-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Plantation; has clinched playoff berth.

Plantation (3-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. Aquinas; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Hollywood Hills (1-2, 4-4), Nova (1-2, 3-5), South Broward (0-4, 1-7).

DISTRICT 16-7A

American (5-0, 7-1): Can clinch district title with win vs. Mater Academy; has clinched playoff berth.

Mater Academy (5-0, 6-2): Can clinch district title with win vs. American; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Miami Springs (3-2, 6-2), HML (2-3, 3-5), Goleman (2-3, 2-6), Mourning (1-4, 1-7), Westland Hialeah (0-6, 0-9).

DISTRICT 15-6A

Boynton Beach (4-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Hallandale; has clinched playoff berth.

Hallandale (4-0, 8-0): Can clinch district title with win vs. Boynton Beach; has clinched playoff berth.

ELIMINATED: Coconut Creek (2-2, 4-4), Dillard (2-3, 4-4), Stranahan (1-3, 3-5), Suncoast (0-5, 0-9).

DISTRICT 16-6A

Central (4-0, 8-1): District champions.

Norland (2-1, 3-4): Can clinch district runner-up berth with win vs. Carol City.

Northwestern (1-2, 4-4): Needs win against Homestead AND Carol City win over Norland to clinch berth in tiebreaker.

Carol City (1-2, 3-5): Can force tiebreaker for district runner-up with win vs. Norland.

ELIMINATED: Homestead (0-3, 3-5).

DISTRICT 16-5A

American Heritage (1-0, 5-3): Can clinch district title with win vs. Gibbons.

Jackson (1-1, 5-3): Clinches runner-up berth with Gibbons loss to Heritage.

Cardinal Gibbons (0-1, 6-2): Needs win vs. Heritage to force district tiebreaker.

DISTRICT 7-4A

Glades Central (2-0, 7-2): District champs.

Somerset (1-1, 2-6): District runner-up.

ELIMINATED: University School (0-2, 2-6).

DISTRICT 8-4A

Booker T. (2-0, 9-0): Can clinch district title with win vs. Edison.

Gulliver (1-1, 4-4): Can clinch runner-up berth with win vs. Pace.

Edison (1-1, 4-4): Needs win vs. Booker T. and Gulliver loss to avoid elimination.

Monsignor Pace (0-2, 2-6): Needs win vs. Gulliver and Edison loss to avoid elimination.

DISTRICT 8-3A

Westminster Christian (1-0, 7-1): District champs.

Chaminade-Madonna (0-1, 2-5): District runner-up.

DISTRICT 8-2A

Champagnat Catholic (1-0, 6-2): District champs.

Dade Christian (0-1, 5-3): District runner-up.

Andre C. Fernandez

  Comments