High School Sports

South Florida high school football Top 20

1. AMERICAN HERITAGE (6-0): IDLE.

2. ST. THOMAS AQUINAS (3-2) VS. 14. DEERFIELD BEACH (3-2), 7, FRIDAY, AQUINAS.

Andre’s pick: St. Thomas Aquinas 24, Deerfield Beach 13. The Raiders are looking for payback for last season’s lone defeat.

3. CORAL GABLES (5-0) VS. HIALEAH (2-3), 7, THURSDAY, MILANDER.

Andre’s pick: Coral Gables 38, Hialeah 6. If the offense of the Cavaliers remains prolific, they will continue to be one of the most dangerous teams in Class 8A.

4. CAROL CITY (3-2) VS. SOUTHWEST (4-1), 7:30, FRIDAY, SOUTHRIDGE.

Andre’s pick: Carol City 42, Southwest 7. No team has made a bigger turnaround the past month than the red-hot Chiefs.

5. NORTHWESTERN (4-1) VS. 8. BOOKER T. WASHINGTON (4-2), 7:30, FRIDAY, TRAZ.

Andre’s pick: Northwestern 16, Booker T. Washington 13. The Bulls are ready to make another statement.

6. CENTRAL (5-1) VS. JACKSON (1-4), NOON, SATURDAY, TRAZ.

Andre’s pick: Central 27, Jackson 8. The Rockets have an opportunity to bounce back quickly before a district game that will determine their season.

7. CARDINAL GIBBONS (5-0) AT BLANCHE ELY (1-4), 7, FRIDAY.

Andre’s pick: Cardinal Gibbons 35, Ely 7. The Chiefs will continue their impressive turnaround season.

9. FLANAGAN (4-1) VS. PLANTATION (1-5), 7, FRIDAY, PAL FIELD.

Andre’s pick: Flanagan 28, Plantation 6. The Falcons secured their most important district win and now begin their march to clinching the title.

10. BOYD ANDERSON (5-1) AT CORAL SPRINGS (3-2), 7, FRIDAY.

Andre’s pick: Boyd Anderson 34, Coral Springs 7. The Cobras should continue to roll following their most important district win.

11. SOUTHRIDGE (3-2) VS. KILLIAN (2-3), 7:30, FRIDAY, TROPICAL.

Andre’s pick: Southridge 18, Killian 6. Will the Spartans ever get enough offense to match their talented defense?

12. COLUMBUS (4-2) VS. NORTH MIAMI (4-2), 5, THURSDAY, COLUMBUS.

Andre’s pick: Columbus 24, North Miami 6. The Explorers cruise to their fourth consecutive win.

13. MCARTHUR (5-0) VS. WEST BROWARD (1-4), 7, FRIDAY, MCARTHUR.

Andre’s pick: McArthur 28, West Broward 3. The Mustangs pick up another district victory.

15. MIRAMAR (4-2) VS. CYPRESS BAY (2-3), 7, FRIDAY, MIRAMAR.

Andre’s pick: Miramar 24, Cypress Bay 3. The Patriots should bounce back after tough loss to Flanagan.

16. DILLARD (3-2) VS. MONARCH (1-4), 7, THURSDAY, COCONUT CREEK.

Andre’s pick: Dillard 45, Monarch 6. A comfortable win is just what the Panthers need after last week’s loss.

17. HALLANDALE (3-2) AT COCONUT CREEK (0-5), 7 FRIDAY.

Andre’s pick: Hallandale 37, Coconut Creek 12. The Chargers need every district win they can get before taking on Gibbons and Heritage.

18. PALMETTO (5-0) VS. EDISON (5-0), 7, THURSDAY, CURTIS.

Andre’s pick: Palmetto 20, Edison 19. Solid non-district battle of unbeatens.

19. CHAMPAGNAT CATHOLIC (5-0): IDLE.

20. NORLAND (3-2) AT AMERICAN HERITAGE-DELRAY (1-4), 7, FRIDAY.

Andre’s pick: Norland 21, American Heritage 6. The Vikings had a week off since losing to Plantation American Heritage and should be ready to beat this American Heritage.

Dropped out: 19. Southwest (4-1).

Under consideration: South Broward (4-1), Edison (5-0), Monsignor Pace (3-1), Mater Academy (4-1), Chaminade-Madonna (3-1), Piper (5-0), Douglas (3-2), Belen (3-2).

OTHER MIAMI-DADE GAMES

Thursday: Mater Academy at Goleman, 4; Mater 38-21; NMB vs. Miami Beach (N. Miami), 7; NMB 28-24; Coral Park vs. Braddock (Tropical), 7; Braddock 24-14; Palm Glades Prep vs. Somerset Charter (Southridge), 7; Somerset 14-7. Friday: Westminster Christian at Chaminade-Madonna, 3:30; Chaminade 34-17; Ferguson vs. South Dade (Harris), 7:30; S. Dade 17-7; American vs. HML (Milander), 7:30; American 24-7; Homestead vs. Miami High (Curtis), 7; MHS 21-12; Keys Gate at Belen, 4; Belen 30-14; Westland Hialeah vs. Mourning (N. Miami), 3:30; Mourning 27-6; Varela at Hialeah Gardens, 3:30; Varela 21-7; Sunset at Miami Springs, 3:30; Sunset 10-7; Gulliver at St. Pete Admiral Farragut, 7; Farragut 28-21; Clewiston at Monsignor Pace, 7:30; Clewiston 42-35; La Salle at Ransom Everglades, 7:30; La Salle 42-28; Florida Christian at Coral Shores, 7:30; C. Shores 28-13; Miami Country Day at Marathon, 7; Marathon 27-10; Pinecrest Prep at Highlands Christian, 7; Highlands 21-10. Saturday: Reagan vs. South Miami (Tropical), 7; Reagan 31-12.

OTHER BROWARD GAMES

Friday: Westminster Christian at Chaminade-Madonna, 3:30; Chaminade 34-17; Piper at Douglas, 7; Douglas 35-28; Calvary Christian at Coral Springs Charter (Coral Glades), 7; Calvary 35-10; Cooper City at Western, 7; Western 27-20; Stranahan at South Broward, 7; S. Broward 35-14; Northeast at Nova, 7; Nova 21-20; Everglades at South Plantation, 7; S. Plantation 24-13; Taravella vs. Hollywood Hills (Cooper City), 7; Hills 27-21; Fort Lauderdale at Vero Beach, 7; Vero Beach 38-17; North Broward Prep at Westminster Academy, 7; NBP 35-24; Riviera Beach Inlet Grove at Archbishop McCarthy, 7; McCarthy 45-2; Pine Crest at Kings Academy, 7; Kings 34-20; Pinecrest Prep at Highlands Christian, 7; Highlands 21-10; Pines Charter at Pompano Beach, 7; Pompano 28-13; Coral Glades at Key West, 7; Key West 38-21.

Andre’s record — (Dade) Last week: 19-7; Season: 135-32; (Broward) Last week: 21-2; Season: 113-23.

  Comments