High School Sports

South Florida Top 20

1. BOOKER T. WASHINGTON (2-0) VS. JACKSON (0-1), 7, SATURDAY, TRAZ.

Andre’s pick: Booker T. Washington 35, Jackson 7. Tornadoes avenge last year’s loss in this rivalry series.

2. CENTRAL (2-0) AT JACKSONVILLE FIRST COAST (1-0), 7, FRIDAY.

Andre’s pick: Central 38, First Coast 7. Rockets secure another solid road victory.

3. ST. THOMAS AQUINAS (1-1) VS. PLANTATION (0-2), 7, FRIDAY, AQUINAS.

Andre’s pick: St. Thomas Aquinas49, Plantation 3. Raiders should have no trouble putting away another overmatched opponent.

4. AMERICAN HERITAGE (2-0) VS. 6. NORTHWESTERN (2-0), 7:30, FRIDAY, TRAZ.

Andre’s pick: American Heritage 14, Northwestern 10. Patriots win a defensive struggle.

5. SOUTHRIDGE (1-0) VS. 8. COLUMBUS (1-1), 7:30, FRIDAY, TROPICAL.

Andre’s pick: Southridge 14, Columbus 7. If the Spartans are to make a run in Class 8A, it has to start here.

7. BOYD ANDERSON (2-0) VS. COCONUT CREEK (0-2), 7, FRIDAY, BOYD ANDERSON.

Andre’s pick: Boyd Anderson 34, Coconut Creek 7. Cobras continue to pick up early season victories.

9. CORAL GABLES (2-0) VS. HOMESTEAD (0-2), 7:30, FRIDAY, HARRIS.

Andre’s pick: Gables 35, Homestead 3. Cavaliers remain unbeaten with 14th consecutive regular-season win.

10. DILLARD (2-0) AT LAKELAND LAKE GIBSON (1-0), 7:30, FRIDAY.

Andre’s pick: Lake Gibson 21, Dillard 14. Tough road game for the Panthers with so many defensive standouts injured.

11. FLANAGAN (1-1): IDLE.

12. HALLANDALE (1-1): IDLE.

13. DEERFIELD BEACH (0-1) VS. BLANCHE ELY (1-1), 7, FRIDAY, DEERFIELD BEACH.

Andre’s pick: Deerfield Beach 27, Ely 12. Bucks get in the win column after couple of weeks following the Hallandale loss.

14. CHAMINADE-MADONNA (1-0) VS. CARDINAL GIBBONS (2-0), 4, FRIDAY, CHAMINADE.

Andre’s pick: Chaminade 24, Cardinal Gibbons 17. Lions pick up another solid early victory.

15. MIRAMAR (1-1) VS. MONARCH (0-2), 7, FRIDAY, MIRAMAR.

Andre’s pick: Miramar 41, Monarch 6. Patriots bounce back with a comfortable win.

16. SOUTH BROWARD (2-0) VS. FORT LAUDERDALE (1-1), 7, FRIDAY, S. BROWARD.

Andre’s pick: South Broward 17, Fort Lauderdale 14. Solid matchup between two of the county’s more improved teams.

17. McARTHUR (2-0) VS. NORTHEAST (0-2), 7, FRIDAY, McARTHUR.

Andre’s pick: McArthur 49, Northeast 7. Mustangs have a chance to be a playoff team this season.

18. CHAMPAGNAT CATHOLIC (1-0) AT FORT PIERCE JOHN CARROLL (1-1), 7, FRIDAY.

Andre’s pick: Champagnat 34, John Carroll 17. Lions continue their early season surge.

19. SOUTH DADE (1-1) VS. NORLAND (2-1), 7:30, FRIDAY, N. MIAMI.

Andre’s pick: Norland 10, South Dade 7. Defense does the job again for the Vikings.

20. PALMETTO (2-0) AT BRADDOCK (0-1), 10 A.M., SATURDAY.

Andre’s pick: Palmetto 45, Braddock 7. Panthers looking like a playoff contender again.

Dropped out: 14. Carol City (0-2), 20. Belen (0-1). Under consideration: North Miami Beach (1-1), Cardinal Gibbons (2-0), Piper (2-0), Norland (2-1), Douglas (1-1), Mater Academy (1-1), Southwest (2-0), North Miami (2-0).

OTHER MIAMI-DADE GAMES

Wednesday: Everglades Prep at Palmer Trinity (Harris), 7; Everglades 28-7; Thursday: Goleman vs. Mourning (N. Miami), 3:30; Goleman 42-7; Varela vs. Coral Park (Tropical), 3:30; Varela 34-14; South Miami vs. Sunset (Tropical), 7:30; S. Miami 10-7; Miami Country Day at Boca St. Andrews, 7; St. Andrews 37-14; Scheck Hillel at Highlands Christian, 6; Hillel 14-7. Friday: NMB at Southwest, 3:30; NMB 29-21; Carol City at Lakeland, 7; Lakeland 20-7; Hialeah vs. HML (Milander), 7:30; Hialeah 24-6; Coral Reef vs. Killian (Southridge), 7:30; Killian 27-7; Reagan vs. Mater Academy (Pace), 7:30; Mater 30-13; Miami Springs at Doral, 7:30; Doral 27-8; Keys Gate at Westminster Christian, 4; Keys Gate 24-14; Edison at Ferguson, 4; Edison 23-7; Miami Beach vs. Krop (Ives Estates), 4; Krop 27-14; North Miami at Punta Gorda Charlotte, 7; Charlotte 40-27; Pine Crest at Ransom Everglades, 7:30; Pine Crest 24-20; Monsignor Pace at Naples Gulf Coast, 7; La Salle at Palm Beach Benjamin, 7; La Salle 24-19; Florida Christian at Belle Glade Glades Day, 7; Glades Day 30-14; Somerset Charter at Pinecrest Prep, 7; Somerset 41-7. Saturday: Belen at Gulliver, 3; Belen 21-14.

OTHER BROWARD GAMES

Thursday: Scheck Hillel at Highlands Christian, 6; Hillel 14-7. Friday: Pine Crest at Ransom Everglades, 7:30; Pine Crest 24-20; Coral Springs at Nova, 7; Springs 35-21; Hollywood Hills at Piper, 7; Piper 42-7; Cypress Bay vs. West Broward (Flanagan), 7; Cypress Bay 20-14; South Plantation at Taravella (Coral Springs), 7; Taravella 16-6; University School at Boca St. John Paul II, 7; University 42-21; Coral Glades at Archbishop McCarthy, 7; McCarthy 34-14; Westminster Academy at Calvary Christian, 7; Calvary 40-17; Pines Charter vs. Coral Springs Charter (Coral Glades), 7; CSC 21-7; Somerset Academy at Cornerstone Charter, 6; Cornerstone 19-14; North Broward Prep at Inlet Grove, 7; NBP 45-3; ISB at Live Oak Suwanee, 7:30; Suwanee 42-14; Key West at Pompano Beach, 7; Key West 35-14; Coral Springs Christian at Melbourne Holy Trinity, 7; Holy Trinity 49-7.

Andre’s record — (Dade) Last week: 25-3; Season: 45-12; (Broward) Last week: 19-5; Season: 35-13.

  Comments