Silver Knight

Mathematics | Silver Knight Winners

Select: Miami-Dade | Broward





Miami-Dade

1959 Mark Elsen,Miami Beach

1960 Grier Edmunds, North Miami

1961 William Zane, Coral Gables

1962 Michael Machtey, Coral Gables

1963 Norton Greenfeld, Coral Gables

1964 Laura Jordon, Palmetto

1965 Alfred Sklar, La Salle

1966 Mitchell Marks, Southwest

1967 Sheldon Axler, Palmetto

1968 David Evans, Carol City

1969 Arthur Ellis, Hialeah

1970 Linda Pritikin, Miami Beach

1971 Thomas Webb, Columbus

1972 Dana Weinkle, Coral Gables

1973 Daniel Acton, Palmetto

1974 Fred Cohen, Miami Beach

1975 Benigno Sanchez, Miami Springs

1976 Judy Smith, Palmetto

1977 Mark Adler, North Miami Beach

1978 Marvin Greenberg, North Miami Beach

1979 Irvin Lustig, Coral Park

1980 Joseph Pelissier, Killian

1981 Gregor Bailar, South Miami

1982 Caroline Richardson, Palmetto

1983 Gustavo Espinosa, Hialeah-Miami Lakes

1984 Jeffrey Friedland, North Miami High

1985 Eric Crane, Killian

1986 Richard Rozencwaig, Miami Beach

1987 Jodi Mumford, American

1988 Evan Indianer, Palmetto

1989 Joseph Del Toro, Sunset

1990 Sharon Kushner, Miami Beach

1991 Giovanni Della-Libera, Coral Gables

1992 Valeria Lacayo, Braddock

1993 Rachel Ventura, North Miami Beach

1994 Robert Amaya, Miami Beach

1995 Jennifer Negrin, Coral Gables

1996 Aldo Gonzalez, Miami Beach

1997 Andrew Kamons, Palmetto

1998 Li Fen Cai, Southwest

1999 Annette K. Rodriguez, Our Lady of Lourdes

2000 Lance Anderson, Miami Springs

2001 Jenny Tsai, Coral Gables

2002 Ran Huo, Dr. Michael Krop

2003 Matthew Winston, Palmetto Senior

2004 Johana Oviedo, Southwest Miami Senior

2005 Philip Kates, Westminster Christian

2006 Gongqi He, Palmetto

2007 Bryan Landman, Michael Krop

Broward

1984 David Lee,Boyd Anderson

1985 Susan Beck, South Plantation

1986 Joan Brown, Hallandale

1987 Daniel Korn, Coral Springs

1988 Michelle Ryf, Deerfield Beach

1989 Lawrence Carson, Plantation

1990 Scot Dawson, Miramar

1991 Andrew Morris, Coral Springs

1992 Chuck Thaung, Boyd Anderson

1993 Kenny Wolf, Nova

1994 Connie Leidy, Deerfield Beach

1995 Lauren Fletcher, Marjory Stoneman Douglas

1996 Dharmesh Mehta, Marjory Stoneman Douglas

1997 Adrien Ponticorvo, Chaminade Madonna

1998 Zubin Teja, J. P. Taravella

1999 Christopher Schneider, St. Thomas Aquinas

2000 Robert Lavan, Hollywood Hills

2001 Michael Hersh University School

2002 Christine Dinh, Western

2003 Brett Orvieto, Univ. School @ Nova SE

2004 John Kurien, Stranahan

2005 Lauren Bugg, Cooper City

2006 Michelle Burson, Cypress Bay

2007 Victoria Bender, South Plantation



  Comments