Silver Knight

General Scholarship | Silver Knight Winners

Select: Miami-Dade | Broward





Miami-Dade

1959 Laurence Johnson,Edison

1960 Carlton Cole, Coral Gables

1961 Leslie Gross, Coral Gables

1962 Jack Catlin, Coral Gables

1963 Geoffrey Joseph, Coral Gables

1964 Patricia Partney, Palmetto

1965 Sandra Fascell, Palmetto

1966 Celia Mullane, Palmetto

1967 John Sumberg, North Miami

1968 Micheline McCarthy, Palmetto

1969 Judy Gentry, Killian

1970 Paul Steinhardt, Coral Gables

1971 Celeste Schenck, Coral Gables

1972 Richard Kram, Killian

1973 Scott Perwin, Coral Gables

1974 Laura Esserman, Palmetto

1975 Stephen Snyder, Palmetto

1976 James Toomey, Edison

1977 Manuel Vellon, Miami High

1978 Danny Ertel, Miami Beach

1979 Robert Brown, Columbus

1980 Jimmy Morales, Miami Beach

1981 Bill Wescott, Palmetto

1982 Carlos Rodriguez, Columbus

1983 Travis Porco, Homestead

1984 Manuel Cox, Central

1985 Fei Shih, South Miami

1986 Wendy Chung, Killian

1987 Richard Coaxum, Carol City

1988 Jonathan Gross, Killian

1989 Edith Chen, Killian

1990 Jason Gross, Kilian

1991 Amber Baskette, Hialeah-Miami Lakes

1992 Eric Nierenberg, Coral Gables

1993 Chris Heggen, Coral Gables

1994 Vivek Murthy, Palmetto

1995 Ira Gerhardt, Coral Gables

1996 Mandana Dashtaki, Miami Beach

1997 David Roddenberry, Palmetto

1998 Alex Young, Palmetto

1999 Raag Dar Airan, MAST Academy

2000 Blake Boulerice, Southwest

2001 Elliott Mogul, Coral Gables

2002 Xiaolong Zhou,Palmetto

2003 Stephen Koren, Mast Academy

2004 Joshua Au, Miami Palmetto Senior

2005 Shannon Knee, Michael Krop

2006 Xavier Gonzalez, Coral Park

2007 Daniel Edilberto Lage, Gullive

Broward

1984 Karin Fendl, Nova

1985 Kevin McGlothlin, Northeast

1986 Keith Kilgore, Coconut Creek

1987 Lawrence Kaye, Cooper City

1988 Colleen Grady, St. Thomas Aquinas

1989 Wai Poc, Coral Springs

1990 Liana Puscas, South Broward

1991 Mezaan Rashid, McArthur

1992 Matt Litwin, Nova

1993 Seena Simon, Coral Springs

1994 Jason Sanders, Blanche Ely

1995 Cara O'Brien, Nova

1996 Kari Sutter, St. Thomas Aquinas

1997 Wendi Adelson, J.P. Taravella

1998 Ray Matthew, Blanche Ely

1999 Michelle M. Mayorga, Western

2000 Joshua Weissman, Marjory Stoneman Douglas

2001 Abbe Finberg Nova High

2002 Scott Federici, St. Thomas Aquinas

2003 Daniel Kahan, N. Broward Prep

2004 Mallory Hellman, University School at Nova SE

2005 Joshua Miller, Marjory Stoneman Douglas

2006 Cadene Russell, Blanche Ely

2007 Jessica Idiculla, Cooper City



  Comments