Silver Knight

Art | Silver Knight Winners

Select: Miami-Dade | Broward





Miami-Dade

1959 Gina Bruno, Jackson

1960 Daniel Levin, Southwest

1961 Michael Gelfo, Southwest

1962 John Fitzgerald, Jackson

1963 Patricia Moody, Palmetto

1964 Daniel Kamin, Southwest

1965 Charles Shank, Central

1966 Anita Fisk, Palmetto

1967 Jane Freeman, Coral Gables

1968 Carlos Jimenez, Central

1969 Nancy Kunce, Killian

1970 Sara Freedman, Coral Gables

1971 Mark Rosenthal, Norland

1972 Luis Palomo, Immaculata-La Salle

1973 John Charney, South Dade

1974 Ana Cauce, Immaculata-La Salle

1975 Lori Decker, Palmetto

1976 Joseph Green, North Miami Beach

1977 Leslie Albert, North Miami Beach

1978 Joel Benjamin, Killian

1979 Elisha Lewin, Southridge

1980 Carolyn Gruber, Coral Gables

1981 Harlan Woodard, Central

1982 Jose Ortega, Central

1983 Sandra Stone, Southwest

1984 Camma Krewer, Coral Gables

1985 Juan Carlos Acosta, American

1986 Myra Rosen, Gulliver

1987 Rusty Salley, Southridge

1988 Sabrina Sanchez, Monsignor Pace

1989 Hilton Luciano, Jackson

1990 Charlie Calderin, Belen Jesuit

1991 Natalie Pantin, Norland

1992 Jane Grodnick, Killian

1993 Elvira Chang, Southwest

1994 Debbie Posner, Palmetto

1995 Dugard Senecharles, North Miami Beach

1996 Danamarie Hosler, New World/Arts

1997 Yanir Gonzalez, Miami Springs

1998 Melissa Marie McGhie, Design and Architecture

1999 Aurora de Armendi, Coral Park

2000 West Lamy, South Miami

2001 Matthew Mornick, Coral Reef

2002 Jessica Gordon, New World School of the Arts

2003 Brandon Hechtman, New World School of the Arts

2004 Seraphin Bernard, DASH

2005 Jamilah Abdul-Sabur, Michael Krop

2006 Charlotette Jarrett, Michael Krop

2007 Joelle Brittany Krantz, Cooper City

Broward

1984 Robert Weinberg, Hollywood Hills

1985 Matt Wohlfarth, St. Thomas Aquinas

1986 Michele Slobin, Piper

1987 Gail Greener, University School

1988 Maja Hanson, Cooper City

1989 Elsa Nieves, Deerfield Beach

1990 David LeBatard, Chaminade Madonna

1991 Jon DeSimone, Blanche Ely

1992 Eric Langley, Hollywood Hills

1993 Brendan Clarke, Hollywood Hills

1994 Jennifer Diefenbach, Miramar

1995 AWARD FORFEITED

1996 Jon Stein, Marjory Stoneman Douglas

1997 Ana Rosales, St. Thomas Aquinas

1998 Taowei (David) Wang, South Plantation

1999 Anat Codinach, Hollywood Hills

2000 Marcus Bickler, Deerfield Beach

2001 Addoley Dzegede Deerfield Beach High

2002 Joanne Kantor, University School of Nova SE

2003 Bonnie Clas, South Broward

2004 Katrina Ona, Nova

2005 Andrea Simon, Marjory Stoneman Douglas

2006 Stanley Moore, Everglades High

2007 Tiffany Agam, Hillel Community Day School-Ben Lipson Highschool

  Comments