Sports On the Air

Sports on TV: Thursday, Feb. 15, 2018

AUTO RACING

TIME

TV

Trucks: Practice for NextEra 250

11:30 a.m.

FS1

Trucks: Practice for NextEra 250

2:30 p.m.

FS1

Trucks: Practice for NextEra 250

4:30 p.m.

FS1

Monster Energy: Can-Am Duel 1

7 p.m.

FS1

Monster Energy: Can-Am Duel 2

8:30 p.m.

FS1

BASKETBALL

TIME

TV

Women: SIU-Edwardsville @ UT Martin

5 p.m.

ESPNU

Women: Purdue @ Maryland

6 p.m.

B10N

Women: Alabama @ Tennessee

6:30 p.m.

SECN

Men: Cincinnati @ Houston

7 p.m.

CBSSN

Men: Purdue @ Wisconsin

7 p.m.

ESPN

Men: Temple @ Wichita State

7 p.m.

ESPN2

Men: Tulsa @ UConn

7 p.m.

ESPNU

Women: Duke @ Syracuse

7 p.m.

SUN

Men: UTSA @ Old Dominion

8 p.m.

BEIN

Women: Ohio State @ Penn State

8 p.m.

B10N

Women: Mississippi State @ Vanderbilt

8:30 p.m.

SECN

Men: UAB @ Louisiana Tech

9 p.m.

CBSSN

Men: Arizona @ Arizona State

9 p.m.

ESPN

Men: Oregon @ Southern California

9 p.m.

ESPN2

Men: Campbell @ Radford

9 p.m.

ESPNU

Men: Utah @ Washington

9 p.m.

P12N

NBA: Lakers @ Timberwolves

9 p.m.

TNT

Men: Oregon State @ UCLA

11 p.m.

FS1

Men: Saint Mary’s @ San Francisco

11 p.m.

ESPNU

Men: Colorado @ Washington State

11 p.m.

P12N

GOLF

TIME

TV

European: Oman Open

5 a.m.

GOLF

PGA: Genesis Open

2 p.m.

GOLF

LPGA: Australian Open

10 p.m.

GOLF

European: Oman Open (Fri.)

5 a.m.

GOLF

SOCCER

TIME

TV

Europa: Astana-Sporting CP

10:50 a.m.

FS2

Europa: Ostersund-Arsenal

12:45 p.m.

FS2

ESPND

Europa: Copenhagen-Atletico Madrid

2:55 p.m.

FS2

ESPND

Copa Libertadores: Junior-Guarani

5 p.m.

FOXD

Brazil: Linense @ Palmeiras

6 p.m.

GOLTV

TENNIS

TIME

TV

ATP: Rotterdam early round

5 a.m.

TENNIS

WTA: Qatar early round

5:30 a.m.

BEIN

ATP: New York, Rotterdam early

rounds (T)

10 a.m.

TENNIS

ATP: New York, Rotterdam early rounds

1 p.m.

TENNIS

WTA: Qatar early round

1:30 p.m.

BEIN

ATP: New York, Rotterdam early rounds

9 p.m.

TENNIS

ATP: New York, Rotterdam early

rounds (Fri., T)

Midnight

TENNIS

WINTER OLYMPICS*

TIME

TV

Event: Medal ceremonies

5 a.m.

OLYCH

Cross country: Women’s 10k final (T)

5 a.m.

NBCSN

Curling: Canada-Norway men (T)

5 a.m.

USA

Ice hockey: Switzerland-Canada men

7:10 a.m.

NBCSN

Ice hockey: Czech Republic-

South Korea men

7:10 a.m.

USA

Luge: Team relay final (T).

Speedskating: Men’s 10,000 final (T)

9:30 a.m.

NBCSN

Biathlon: Men’s 20k final (T)

Noon

NBCSN

Curling: U.S.-Italy men (T)

2 p.m.

NBCSN

Cross country: Women’s 10k final (T). Speedskating: Men’s 10,000 final (T)

3 p.m.

NBC

Curling: U.S.-Switzerland women (T)

5 p.m.

CNBC

Figure skating: Men’s short program

7 p.m.

NBCSN

Figure skating: Men’s short program. Snowboard cross: Women’s final.

Skeleton: Men’s final runs. Freestyle skiing: Women’s aerials (T). Cross

country: Women’s 10k final (T)

8 p.m.

NBC

Ice hockey: U.S.-Slovakia men

10 p.m.

CNBC

Curling: U.S.-Sweden men (T). Cross country: Men’s 15k final (live)

11 p.m.

NBCSN

Luge: Team relay final (Fri., T). Biathlon: Men’s 20k final (Fri., T)

1:05 a.m.

NBC

Ice hockey: OAR-Slovenia (Fri.)

2:40 a.m.

NBCSN

Event: Medal ceremonies (Fri.)

5 a.m.

OLYCH

Curling: Sweden-OAR women (Fri., T)

5 a.m.

NBCSN

* -- All Olympic events live unless noted with a (T).

On the radio

BASKETBALL

Women: Pittsburgh @ Miami, 7 p.m., WVUM 90.5 FM

HOCKEY

Winter Olympics: U.S.-Slovakia men, 10 p.m., WINZ 940

  Comments