High School Sports

The Miami Herald’s South Florida Top 20 rankings

Andre’s record

Overall

Pct.

Last week (Broward)

17-8

.680

Last week (Dade)

22-5

.815

Season (Broward)

135-41

.767

Season (Dade)

166-36

.822

1. American Heritage (5-1) at Cardinal Gibbons (3-3), 7, Friday.

Fernandez’s pick: American Heritage 35, Cardinal Gibbons 10. Patriots have owned this series, and that shouldn’t change.

2. Columbus (7-0) vs. Miami Beach (2-3), 5, Thursday, Columbus.

Fernandez’s pick: Columbus 38, Miami Beach 7. Another comfortable district win for Columbus before two tough ones to end the regular season.

3. South Dade (6-0) vs. Killian (2-3), 7, Thursday, Tropical.

Fernandez’s pick: South Dade 24, Killian 6. Bucs should move a little closer to the district championship.

4. Deerfield Beach (5-1) at Douglas (2-4), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Deerfield Beach 35, Douglas 7. Bucks had an eye-opening win last week and should follow up with a key district win.

5. St. Thomas Aquinas (5-1) vs. Fort Lauderdale (2-5), 7, Friday, St. Thomas.

Fernandez’s pick: Aquinas 49, Fort Lauderdale 7. Raiders regain their focus following loss to Deerfield Beach.

6. Hallandale (5-1) at Miramar (3-4), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Hallandale 37, Miramar 20. A tough non-district game for the Chargers, who should pull through with a win.

7. Coral Gables (5-0) vs. Coral Park (0-7), 4, Friday, Coral Gables.

Fernandez’s pick: Coral Gables 44, Coral Park 6. No problem here for the Cavaliers as they get closer to showdown with Columbus.

8. Carol City (6-1) vs. 14. Norland (2-3), 7:30, Friday, Traz.

Fernandez’s pick: Carol City 14, Norland 6. Just enough offense gets the Chiefs in prime position to clinch a spot in the postseason.

9. Flanagan (5-1) vs. Everglades (2-4), 7, Friday, Flanagan.

Fernandez’s pick: Flanagan 36, Everglades 6. The first of what should be two wins for Flanagan to win the district crown and brace for Aquinas showdown.

10. Central (5-2) vs. 13. Northwestern (3-3), 7, Saturday, Traz.

Fernandez’s pick: Central 20, Northwestern 17. It’s been a bit since these longtime rivals played a close game.

11. Coconut Creek (3-3) at Blanche Ely (1-5), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Coconut Creek 30, Ely 14. Cougars bounce back and now need help to keep postseason hopes alive.

12. Boyd Anderson (5-1) at Boynton Beach (4-2), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Boyd Anderson 27, Boynton Beach 10. Cobras get closer to locking up a district title in a turnaround season.

15. Plantation (5-2) vs. Western (3-3), 7, Friday, PAL.

Fernandez’s pick: Plantation 28, Western 12. Colonels need to win out in district to secure a playoff berth.

16. Westminster Christian (6-1) vs. Jacksonville Potters House (3-3), 4, Saturday, WC.

Fernandez’s pick: Westminster Christian 36, Potters House 14. Warriors locked up the district and look to keep momentum going.

17. American (4-2) vs. Hialeah (3-3), 7, Saturday, Milander.

Fernandez’s pick: American 20, Hialeah 7. Another pivotal win the Patriots need to win the District 13-8A title.

18. Dillard (4-2) at Northeast (1-5), 7, Friday.

Fernandez’s pick: Dillard 24, Northeast 7. Panthers get one of the two wins they need to clinch a playoff berth.

19. Chaminade-Madonna (5-1): Bye.

20. Belen Jesuit (3-3) vs. Varela (3-3), 4, Friday, Belen.

Fernandez’s pick: Belen 28, Varela 7. The Wolverines should pick up another district victory.

Dropped out: 13. Booker T. Washington (3-4). Under consideration: Archbishop McCarthy (7-0), Mater Academy (5-0), Piper (6-0), Cardinal Gibbons (3-3), Gulliver (3-3), University School (5-1).

MORE MIAMI-DADE GAMES

Wednesday’s game: Somerset Charter vs. Arch. Carroll (Southridge), 7:30, Somerset 42-3; Thursday’s games: Mater Academy vs. Miami Springs (Milander), 7, Mater 27-13; Mourning vs. Sunset (Tropical), 7, Sunset 38-3; Goleman vs. Doral (Milander), 4, Goleman 20-17; Krop vs. Hialeah Gardens (N. Miami), 7, Krop 33-7; Westland Hialeah at Reagan, 3:30, Reagan 45-3; Ransom Everglades at Scheck Hillel, 7, Hillel 20-14; Pinecrest Prep at Miami Community Charter (Harris), 7, MCC 24-10; Highlands Christian at Miami Country Day, 7, MCD 31-6; Friday’s games: Southwest vs. Coral Reef (Southridge), 4, SW 17-14; North Miami vs. NMB (N. Miami), 7:30, NMB 16-14; Southridge vs. Homestead (Harris), 7:30, Southridge 24-6; Miami High vs. Palmetto (Tropical), 7:30, MHS 24-21; Edison at Monsignor Pace, 7:30, Edison 18-6; Keys Gate at Hialeah-Miami Lakes, 7, HML 40-7; Jackson vs. Stranahan (Curtis), 7:30, Jackson 38-20; Coral Springs Charter at La Salle, 7:30, CSC 35-13; Champagnat Catholic at Belle Glade Glades Day, 7, Glades Day 24-8; Archbishop Curley at Melbourne Holy Trinity, 7, Holy Trinity 35-16; Village Academy at Dade Christian, 7:30, Dade Christian 35-20; Palmer Trinity at Marathon, 7, Marathon 17-16; Coral Shores at Florida Christian, 7, Shores 37-21; Everglades Prep at St. Pete Admiral Farragut, 7, Farragut 24-7; Saturday’s game: Braddock vs. Ferguson (Tropical), 7, Braddock 28-7.

MORE BROWARD GAMES

Thursday’s games: Pines Charter at Pompano Beach, 7, Pompano 28-13; Highlands Christian at Miami Country Day, 7, MCD 31-6; Friday’s games: Cypress Bay at South Plantation, 7, Cypress Bay 20-7; Monarch at Coral Springs, 7, Monarch 28-17; Nova at Cooper City, 7, Cooper City 31-17; Taravella at Piper, 7, Piper 30-14; Hollywood Hills at McArthur, 7, McArthur 30-28; West Broward at South Broward, 7, West Broward 27-6; Jackson vs. Stranahan (Curtis), 7:30, Jackson 38-20; Coral Springs Charter at La Salle, 7:30, CSC 35-13; Westminster Academy at Calvary Christian, 7, Calvary 26-12; Somerset Academy at Clewiston, 7, Clewiston 37-7; Pine Crest at Kings Academy, 7, Pine Crest 39-13; University School at Belle Glade Glades Central, 7, Glades Central 35-28; Archbishop McCarthy at Key West, 7, McCarthy 41-21; North Broward Prep at Boca St. Andrews, 7, NBP 30-24; Riviera Beach Inlet Grove at Coral Glades, 7, Glades 10-7; ISB at Boca Raton Christian, 4, Boca Christian 27-3.

  Comments