High School Sports

Five St. Thomas Aquinas players suspended for Friday’s game

Saint Thomas Aquinas HS Kyshaun Bryan pushes away Flanagan HS Davonte Wilson as he advances the ball in the first quarter at Flanagan High School, November 4, 2016. The FHSAA did not release those names or any of the names of the five St. Thomas Aquinas players that were suspended.
Saint Thomas Aquinas HS Kyshaun Bryan pushes away Flanagan HS Davonte Wilson as he advances the ball in the first quarter at Flanagan High School, November 4, 2016. The FHSAA did not release those names or any of the names of the five St. Thomas Aquinas players that were suspended. ctrainor@miamiherald.com

The Florida High School Athletic Association suspended five St. Thomas Aquinas football players Wednesday for their actions during a postgame brawl between the Raiders and Palm Beach Gardens Dwyer that occurred Friday.

The FHSAA also suspended five Dwyer players, but did not release those names or any of the names of the five St. Thomas Aquinas players that were suspended.

The incident occurred after the Raiders’ 37-0 victory in a Region 4-7A semifinal at St. Thomas Aquinas as both teams lined up to shake hands as is customary following high school football games.

Players were separated after the brawl broke out by coaches, team officials and local police on hand.

“The suspensions are effective immediately,” FHSAA spokesman Kyle Niblett said in a statement released Friday. “Along with the FHSAA’s discipline, we have been notified by both schools that they have added additional disciplinary actions.”

Niblett said the investigation into the incident is still ongoing and should be concluded by next week at which point the FHSAA would inform both schools as to the full length of each suspension as well as any potential financial penalties or program restrictions.

“Given the time-sensitive nature of the investigation due to a shortened work week, the FHSAA would like to publicly thank both high schools for quickly helping the FHSAA identify the student-athletes involved,” he said.

Niblett said the FHSAA would not comment further on the matter until next week.

St. Thomas Aquinas (9-2), which is ranked No. 9 nationally by USA Today, is scheduled to play Mater Academy (10-1) in the regional final round Friday at Milander Park.

Aquinas is seeking to become the first Broward County team to win three consecutive state championships.

Miami-Dade County

Girls’ Basketball

▪ Late Tuesday - Lourdes 86, South Miami 9: Lourdes top scorers: Lopez 21, Jo. Vazquez 11, Codispoti 9. Lour 3-2.

Boys’ Basketball

▪ Late Tuesday - Ferguson 74, Varela 59: Ferg: Rodriguez 16, Osceola 14, Smith 2, Morillo 6, Garcia 1, Alpert 16, Gayoso 6, Baez 10, Lopez 2. Var: Hidalgo 4, Larios 6, Valdes 7, Lopez 3, Echavaria 19, Abbate 6, Delrio 3, Brizuela 13. Half: Ferg 41-28. Reb: Baez 11. Ast: Rodriguez 6.

▪ Late Tuesday - South Dade 69, Coral Reef 65: SD top scorers: Gerard Lipscomb 29, Yadin Gonzalez 19, Brandon Penerton 8. Half: CR 43-31. SD 1-0.

▪ Late Tuesday - Jackson 77, MAST 25: Ernest Lopez II, Wendell Petit-Homme and Tavares Smith led the Generals in their home opener.

Girls’ Soccer

▪ Late Tuesday - Palmetto 6, Homestead 0: Mary Franceschi shutout; 6 players scored.

▪ Late Tuesday - Miami Country Day 4, Pine Crest 0: Isabella Allen 2 goals; Ava Hansen and Laurel Ivory 1 goal, 1 assist each; MCD 7-1.

Broward County

Girls’ Soccer

▪ Late Tuesday - Coconut Creek 4, Ely 0: Ashley Ramsumair 2 goals; Racquelle Moore and Ruth Silas 1 goal each. CCrk 4-2.

Boys’ soccer

▪ Late Tuesday - Ely 1, Coconut Creek 0: Leonardo Mildor scored winner on PK. Ely 4-1-2, CCrk 0-3-2.

▪ Late Tuesday - Coral Springs Charter 5, Miami Country Day 2: Clark Lassalle 3 goals; Ryan Schemtob 2 goals; Moises Iriarte and Pablo Gutierrez 1 goal each; MCD 4-1-1.

Boys’ basketball

▪ Late Tuesday - Calvary Christian 50, Pine Crest 26: PC 1-1.

Friday’s Playoff Football Schedule

All games 7:30 p.m.

Class 4A State Semifinal: Booker T. Washington at Cocoa

Region 4-8A Final: Coral Gables vs. Southridge at Traz Powell

Region 4-6A Final: Coral City at Daytona Beach-Mainland

Region 4-7A Final: St. Thomas Aquinas vs. Mater Academy at Milander Park

Region 4-5A Final: American Heritage at Orlando-Bishop Moore

Region 3-8A Final: Delray Beach-Atlantic at Deerfield Beach

Class 3A State Semifinal: Chaminade-Madonna at Melbourne Central Catholic

Class 2A State Semifinal: Champagnat Catholic vs. St. Petersburg-Northside Christian at North Miami Stadium

Last week’s best Broward high school performances

TEAM OF THE WEEK

Jerry Jeudy, an Alabama wide receiver commit, returned an interception 41 yards for a touchdown in the fourth quarter to lead the Jevon Glenn-coached Deerfield Beach football team (9-2) to a 10-7 victory over Class 8A defending state champion Flanagan in the Region 3-8A finals.

ATHLETES OF THE WEEK

Brandi Orlando, Cardinal Gibbons, girls’ soccer: Orlando had a goal to lead the Chiefs over Cypress Bay 3-1.

Shaun Shivers, Chaminade, football: The Auburn commit’s 97-yard touchdown run in the fourth quarter led the Lions over Oxbridge Academy 30-13 in the Region 4-3A final.

Jade Alexander, Calvary Christian, girls’ basketball: Alexander had a game-high 22 points to lead the Eagles over Somerset 52-37.

Kevian Ferraz, Monarch, boys’ soccer: Ferraz had two goals to lead the Knights over Spanish River 4-0.

Jacob Baptiste, Archbishop McCarthy, football: The sophomore star ran for 266 yards and four touchdowns in a 51-23 win over North Broward Prep in the Independent conference title game.

Samantha Tobar, Douglas, girls’ soccer: Tobar had two goals to lead the Eagles over North Broward 3-1.

Miles Jones, American Heritage, football: Jones rushed for 101 yards rushing on 20 carries, including 72 yards in the fourth quarter to seal a 10-7 victory for the Patriots (11-0) over Cardinal Gibbons in the Region 4-5A semifinals.

Fabian Lyon

Last week’s best Miami-Dade high school performances

TEAMS OF THE WEEK

The Coral Gables football team defeated Columbus to advance to the Class 8A regional finals. Derrius Perryman recorded a sack for a safety and Rashad Wildgoose secured the game-clinching interception as the Cavaliers beat the Explorers for the second time in five playoff meetings since 2012.

Mater Academy’s football team advanced to the regional finals for the second consecutive season by beating previously unbeaten McArthur in a Region 4-7A semifinal. Kaywon Hanna threw two touchdown passes including the game-winner with six seconds left to Lio’Undre Gallimore.

ATHLETES OF THE WEEK

Yasiir Abdullah, Carol City, football: Abdullah recorded five sacks as the Chiefs defeated Northwestern 34-27 in a Region 4-6A semifinal.

Dante Pace, Columbus, boys’ basketball: Pace averaged 23 points per game, shooting 54 percent from three-point range in wins over South Dade and Varela .

Emmanuela Tervil, North Miami, girls’ basketball: Tervil had 64 points combined to lead the Pioneers to wins over Coral Reef, North Miami Beach and American.

Matias Luna, Terra, boys’ soccer: Luna scored four goals to lead the Wolves to a 5-0 win over Central.

Samantha Wald, Miami Beach, girls’ soccer: Wald had 10 combined goals in wins over Hialeah Gardens, Coral Park and Miami High.

Andre C. Fernandez

  Comments