Silver Knight

Science | Silver Knight Winners

Select: Miami-Dade | Broward





Miami-Dade



1959 Stephen Toback, Coral Gables

1960 Ervin Young, Miami High

1961 Warren Kirsch, Coral Gables

1962 Michael Fruitstone, Coral Gables

1963 Lee Brown, Mays

1964 William McLeland, Edison

1965 Johanna Wolf, Hialeah

1966 Larry DeLuca, Hialeah

1967 Michael Insler, Miami Beach

1968 Richard Rosen, Coral Gables

1969 Rafael Penalver, Columbus

1970 Arthur Fleischer, Killian

1971 Gary Vitalle, Norland

1972 Benjamin Mondschein, Miami Beach

1973 Dennis Scholl, Norland

1974 Michael Fleck, Miami Springs

1975 Jose Lopez, Hialeah-Miami Lakes

1976 Richard Donohue, Hialeah

1977 Helga Rippen, Hialeah

1978 Dagoberto Quintana, Hialeah

1979 Ramiro Sanchez, Coral Park

1980 Marc Umlas, North Miami Beach

1981 Rendueles Villalba, Hialeah

1982 Jeffrey Bezos, Palmetto

1983 Shari-Lynn Umlas, North Miami Beach

1984 Edward Hall, Killian

1985 Michael Eggert, Palmetto

1986 Grethel Espinoza, Jackson

1987 Michelle Sands, Coral Gables

1988 William Pate, Northwestern

1989 Virginia Chong, Coral Gables

1990 Catherine Yu, Ransom Everglades

1991 Erik Lagzdins, Killian

1992 Cristina Pravia, Our Lady of Lourdes

1993 Mike Abraham, Sunset

1994 David Kim, Palmetto

1995 Roxana Gonzalez, Our Lady of Lourdes

1996 Risha Kopel, Miami Country Day

1997 Emily Levy, North Miami Beach

1998 Chevon Monique Haswell, New World/Arts

1999 Maria Jeannette Lacayo, Miami Senior

2000 Yeivelis Batista, William H. Turner Tech

2001 Elisa Juarez, Coral Reef

2002 Evan Rosen, Coral Reef

2003 David Weinberg, Miami Palmetto

2004 Erica Davis, Dr. Michael M. Krop Senior

2005 Parijata Mackey, Michael Krop

2006 Zachary Sandoval, Michael Krop

2007 Kyle Amber, Palmetto

Broward

1984 Jennifer Fisher, Coral Springs

1985 Lawrence Bluth, Nova

1986 Marc Swickle, University School

1987 Yvette Ramirez, J.P. Taravella

1988 Scott Zucker, South Plantation

1989 Scott Gray, South Plantation

1990 Brian Feinstein, Nova

1991 Elizabeth DiNonno, Cardinal Gibbons

1992 Tina-Ann Kerr, Plantation

1993 Jackie Fazio, Blanche Ely

1994 Iris Goldenholz, Nova

1995 Stacey Storch, J.P. Taravella

1996 Lindsey Demeritt, St. Thomas Aquinas

1997 Francisco Farach, Jr., Stranahan

1998 Alma Corak, Deerfield Beach

1999 Trine Engebretsen, Fort Lauderdale

2000 Benjamin Zusman, Pine Crest

2001 Danny Eapen Cooper City High

2002 Justin Marcus, University School of Nova SE

2003 Brandon Scibilia, Cardinal Gibbons

2004 Kanathy Haney, Coconut Creek

2005 Gisselle Gutierrez, Hollywood Hills

2006 MacKenzie Howell, Plantation

2007 Kyle Robinson, American High



  Comments