Silver Knight

English & Literature | Silver Knight Winners

Select: Miami-Dade | Broward





Miami-Dade

1959 Eric Ormsby, Coral Gables

1960 Carol Clifford, Coral Gables

1961 Thomas Kochins, Jackson

1962 Mike VonBorsig, Miami Beach

1963 Dick Fisher, Coral Gables

1964 Janet Cooper, Central

1965 Terence Byrnes, Central

1966 Michael Diaz, Central

1967 Jackie Ray, Palmetto

1968 Susan Morris, Palmetto

1969 John Williams, North Miami High

1970 Marianne Oren, Coral Gables

1971 Alvin Turner, Jackson

1972 Margaret Stolle, Coral Gables

1973 Allyson Davis, Palmetto

1974 Jane Wasman, Miami Beach

1975 Dorothy VanderBosche, Carol City

1976 Mathew Fishman, Palmetto

1977 Peter Teichner, Palmetto

1978 Lynn Paisley, Coral Gables

1979 Gustavo Llerena, Hialeah

1980 Sharon Albury, Central

1981 Ursula Wernerr, Palmetto

1982 Faith Taylor, Central

1983 Consuelo Boronat, Southwest

1984 Marilyn Collie, Edison

1985 Kaylois Henry, American

1986 Danielle Marquis, Palmetto

1987 Myrna Macias, Southridge

1988 Idis Nicola, Jackson

1989 Marlene De La Cruz, Jackson

1990 Lisa Lustgarten, Miami Beach

1991 Limarys Caraballo, Miami High

1992 Ashley Lowe, South Dade

1993 Arin Mason, Killian

1994 Tracey Leibowitz, Miami Beach

1995 Michael Schein, Miami Country Day

1996 Maya Baratz, Miami Beach

1997 Ollie Wheeler III, Jackson

1998 Melanie N. Harris, Jackson

1999 Kimberly Michelle Gracia Jones, Killian

2000 Lindsay Nicole Hyde, Southwest

2001 Tina Rivers, Gulliver Prep

2002 Cary Anne Trainor, Palmetto

2003 Marianna Tuninskaya, North Miami Senior

2004 Thatiana Howard, Miami Carol City Senior

2005 Rachael Stubbins, Palmetto

2006 Gerardo Muñoz, Miami High

2007 Regina Menda, Michael Krop

Broward

1984 Peter Castellanos, Chaminade

1985 Sarah Flack, Pine Crest

1986 Lora Davella, Coconut Creek

1987 Shari Rafofsky, Hollywood Hills

1988 Jenifer Jacobs, Nova

1989 Elizabeth Schepis, Nova

1990 Alex Levine, Nova

1991 Eric Duckworth, St. Thomas Aquinas

1992 Marc Levin, Coral Springs

1993 Mike Smith, Marjory Stoneman Douglas

1994 Stefanie Galfano, Coral Springs

1995 Marc Diaz, Nova

1996 Oneith Suba, Coral Springs

1997 Ive Sherman, Marjory Stoneman Douglas

1998 Joseph Patrick Chase, Deerfield Beach

1999 Ingrid Staudenmeyer, St. Thomas Aquinas

2000 Jacob T. McCall, Deerfield Beach

2001 Franco Ripple Pine Crest

2002 Jared Beckerman, Deerfield Beach

2003 Veronica Joseph, Boyd Anderson

2004 Danielle La Rocco, University School at Nova SE

2005 Laura Golden, Charles W. Flanagan

2006 Summia Chaudhry, Cypress Bay

2007 Alisa Tao, Nova Highschool



  Comments