Club + Bars

Miami Music Festival - Thursday

THURSDAY, DEC. 10

THE MIAMI.COM SHOWCASE

Tent 1 @ Corner SE 8th St. & South Miami



8 pm – Life Of Seals

9 pm – Jose El Rey

10 pm  – Eric Vick

11 pm – Tristan Clopet And The Juice

Midnight – Radioboxer

1 am – Suenalo

THE D’ADDARIO SHOWCASE

Tent 2 @ Corner SE 8th St. & South Miami



8 pm – Roxanne Lamendola

9 pm – Zen The Band

10 pm – Volume

11 pm – Hep Cat Boo Daddies

Midnight – Awesome New Republic

1 am – Vaughn Anthony

TRANSIT LOUNGE Tent 3

9th Street & South Miami



8 pm – Sixo

9 pm – The New

10 pm – Blank Tape

11 pm – The State Of

Midnight – Billy Livesay

1 am – A Show Of Hands

TRANSIT LOUNGE Tent 4

SE 8th St. & SE 1st Ave.



8 pm – Natalie Bretoneche / Mark Twang

9 pm – Raphael Boyd /  Fame

10 pm – Hood City Entertainment / Raw Boyz

11 pm – Presto / Gerson Gibbs

Midnight – Blake Carringhton / 3rd

1 am Two-Side / Goons United By The New School

 

FINNEGANS

401 SW 3rd Ave

8 pm – Leon “Foster” Thomas

9 pm – Ruffi Bantan

10 pm – Joshua

11 pm – Isaac Blackman & The Love Circle

Midnight –  Mawon

1 am – Jahfe

HAVANA DREAMS

26 SW 8th St



9 pm – Jorge Alfano

10 pm – Palomino

11 pm – Rolando Grooscors

Midnight – Leonardo Quintero

TRANSIT LOUNGE

729 S.W. 1st Ave



9 pm – The 7th Link

10 pm – Los Inmigrantes Deportados

11 pm – Alex Cuba

Midnight – The Cornerstoners

1 am – Dreaming In Stereo

2 am – First Fall

PATIO @ TRANSIT LOUNGE

729 S.W. 1st Ave



9 pm – Michael “Mykel” Mcintosh

10 pm – Zewdy

11 pm – Military?

Midnight – Deangelo Redman

1 am – Prototype

2 am – Jedi Nemesis

THE LOUNGE @ TRANSIT

729 S.W. 1st Ave



8 pm – Ashley

9 pm – Sj

10 pm – MAQ

11 pm – Mandy Burgan

Midnight – Cat Shell

1 am – Alex Nelson

JAPENGO

400 SE 2nd Ave



8 pm – Inca Spirit

9 pm – Troy Anderson

10 pm – Society Sound

11 pm – SFJO featuring Johnny Rodgers

Midnight – Modupe Onilu/Dayo Bejidetrio

1 am – Chantal Esdelle & Moyenne

RED BAR

50 SW 10th St



8 pm – Yeras Park

9 pm – Alejandra Alberti

10 pm – Juliana Barrios

11 pm – Andres Sole

Midnight –  Claudio Corsi

1 am – Eljuri

THE ASCAP SHOWCASE @ HARD ROCK CAFE

401 Biscayne Blvd



9 pm – Tay Dizm

10 pm – Black Reign

11 pm – Lisette Alea

Midnight – BEA

1 am – City Of God

HARD ROCK LOUNGE

401 Biscayne Blvd



9 pm – Ria

10 pm – Les Blachut

11 pm – Perry Joslin

Midnight – Electric Piquette

1 am – Marcus Johnson

TOBACCO ROAD – INSIDE

626 S Miami Ave



9 pm – Casing Finley

10 pm – Brand Name Punk

11 pm – Dear Dad, Yours Truly

Midnight – Beckham County Trainwreck

1 am – Brian Franklin And Rat Opera

2 am – Sun Dry Cilo

TOBACCO ROAD – OUTSIDE

626 S Miami Ave



9 pm  – Frame Of Reference

10 pm – The Jay Blues Band

11 pm – Ex Norwegian

Midnight – Spinlight City

1 am – Jim Ivins Band

2 am – Frank Allegro

ARTOCONECTO @ MACY’S

2 W. Flagler Street



      8 pm Monkey Village

      9 pm Daysleeper

      10 pm Andy Pratt

      11 pm Amanda Frank

      Midnight Deanna Brown

      1 am Sounds Like A Dream

        2 am Selby

THE I-STANDARD SHOWCASE @ ECCO LOUNGE

168 SE 1 St Street

   

      Midnight Jayuno

      1 pm Shonie

      2 am Regis Marcellus

THE SONY/ATV SHOWCASE @ WAXY O’CONNOR’S – INDOOR

690 SW First Ct.



      8 pm Juan Jose Hernandez

      9 pm Carlos Bertonatti

      10 pm Balta

      11 pm Feneiva

      Midnight Amaury Gutierrez

      1 am San Juan/Habana

WAXY O’CONNOR’S – OUTDOOR

690 SW First Ct.



8 pm – The Real Easy

      9 pm Sol Ruiz

      10 pm Karina Iglesias

      11 pm Adriane Arse

      Midnight Sito

      1 am Buena Gente

GORDON BIERSCH

1201 Brickell Ave



      9 pm The Republik

      10 pm Sam Friend

      11 pm Bridget & Luke

      Midnight Leticia Wolf

      1 am Adam 812

BLUE MARTINI

900 S Miami Ave



      9 pm Stephanie Carache

      10 pm Sabor Latino

      11 pm Tony Succar

MEKKA

950 NE 2nd Ave



      9 pm B-Liminal

      10 pm Stampede

      11 pm Roots Shakedown

      1 am Mixed Culture

      2 am Jean P Jam

MEKKA DISCOTEKKA

950 NE 2nd Ave



9 pm – Shawn Snyder

10 pm – The Big Bounce

11 pm – Static Moon

Midnight – The Fantastic 5

1 am – Blue Fire

2 am- Ghost Of Gloria

LA GUARACHA

801 Brickell Bay Dr



9 pm – Monica Vazquez

10 pm – Local 34

11 pm – Veronica Romeo

Midnight – La Comision

1 am – The Monas

2 am – La Paz

  Comments