All-Dade Award winners

05/22/2014 12:01 AM

08/12/2014 3:07 PM

OVERALL AWARDS

Class 8A-6A Male Athlete of the Year: Frederick Jones, Central (football, track and field).

Other finalists: Dalvin Cook, Central (football); Nick Diaz, Sunset (cross-country, track); Clif Steven Decius, North Miami (football, wrestling); Erik Manoah, South Dade (baseball); Kurt Convey, Coral Reef (track and field, cross-country); Ryan Guso, Belen (swimming, water polo).

Class 8A-6A Female Athlete of the Year: Annika Reczek, Ferguson (volleyball, track and field)

Other finalists: Katherine Espinosa, Sunset (volleyball, basketball, badminton); Katrina Santiago, Ferguson (track and field, cross-country), Leia Schwartz, Coral Reef (golf, bowling, swimming); Jenny Herold, Lourdes (soccer, softball); Beatrice Mompremier, Miami High (basketball, volleyball).

Class 5A-1A Male Athlete of the Year: Demetrius Jackson, Booker T. Washington (football, basketball)

Other finalists: Nigel Bethel, Booker T. Washington (football, track and field); Deltron Hopkins, Booker T. Washington (football, track and field); Gaby Correa, Ransom (track and field, cross-country); James Alexander, Jackson (football, track and field).

Class 5A-1A Female Athlete of the Year: Sylvia Hernandez, Westminster Christian (volleyball, softball)

Other finalists: Caitlin Charlton, Westminster Christian (swimming, basketball, softball); Daesha Rogers, Jackson (cross-country, track and field); Chelsea Johnson, Ransom Everglades (swimming, water polo); Sofia Carrera-Justiz, Ransom Everglades (volleyball, water polo).

Boys’ Co-Coaches of the Year: Victor Balmaceda, South Dade wrestling AND Fred Burnside, South Dade baseball AND Nate Hudson, South Dade football

Other finalists: Tim “Ice” Harris, Booker T. Washington, football; Michael Stewart, Columbus soccer; Lawton Williams III, Norland, basketball.

Girls’ Coach of the Year: Sam Baumgarten, Miami High basketball

Other finalists: Kelly Mulligan, Gulliver tennis; Julie Doan, Westminster Christian volleyball; Roger Peluso, Ransom Everglades volleyball; Carmen Jackson, Northwestern track and field; Eric Lefebvre, Ransom Everglades, water polo.

SPECIAL AWARDS

Leo Suarez-Walter Krietsch Courage Award: Willie Lopez, Braddock

Lifetime Achievement Awards: Tom Moore, Southwest boys’ basketball coach; Marcos Moran, Miami-Dade County Region Superintendent; Wilbert Johnson, wrestling official.

Boys’ Scholar-Athlete: Raoul-Emil Khouri, Gulliver

Girls’ Scholar-Athlete: Alexa Kalandiak, Ransom Everglades

ALL-SPORTS AWARDS

8A-6A All-Sports: South Dade

8A-6A Boys’ Major Sports: South Dade

8A-6A Girls’ Major Sports: Ferguson

5A-1A All-Sports: Ransom Everglades

5A-1A Boys’ Major Sports: Booker T. Washington

5A-1A Girls’ Major Sports: Westminster Christian

FALL SPORTS

FOOTBALL

8A-6A Offensive Player of the Year: Dalvin Cook, Central

8A-6A Defensive Player of the Year: Tyree Horton, South Dade

8A-6A Co-Coaches of the Year: Nate Hudson, South Dade and Roland Smith, Central

5A-Ind. Offensive Player of the Year: Treon Harris, Booker T. Washington

5A-Ind. Defensive Player of the Year: Travonte Valentine, Champagnat Catholic

5A-Ind. Co-Coaches of the Year: Tim “Ice” Harris, Booker T. Washington and Mike Tunsil, Champagnat Catholic

CROSS-COUNTRY

Boys’ Runner of the Year: Nick Diaz, Sunset

Boys’ Coach of the Year: Frankie Ruiz, Belen

Girls’ Runner of the Year: Daesha Rogers, Jackson

Girls’ Coach of the Year: Ryan Raposo, Ferguson

GIRLS’ VOLLEYBALL

8A-6A Player of the Year: Brooke McDermott, TERRA

8A-6A Coach of the Year: Greg Shanower, Ferguson

4A-2A Player of the Year: Sylvia Hernandez, Westminster Christian

4A-2A Co-Coaches of the Year: Julie Doan, Westminster Christian and Roger Peluso, Ransom Everglades

GOLF

Boys’ Golfer of the Year: Juan Yumar, Columbus

Boys’ Coach of the Year: Mike Marinelli, Columbus

Girls’ Golfer of the Year: Carolina Garrett, Ransom Everglades

Girls’ Coach of the Year: Julie Carse, Ransom Everglades

SWIMMING AND DIVING

Boys’ Swimmer of the Year: Wayne Denswil, St. Brendan

Boys’ Coach of the Year: Kirk Peppas, Belen

Girls’ Swimmer of the Year: Isabella Paez, Reagan

Girls’ Coach of the Year: Andy De Angulo, Ransom Everglades

BOWLING

Boys’ Bowler of the Year: Alex Yaniz, Miami Christian

Girls’ Co-Bowlers of the Year: Brianna Futch, American and Tori Burstein, TERRA

Coach of the Year: Ed Garland, TERRA

WINTER SPORTS

BOYS’ BASKETBALL

8A-6A Player of the Year: Zachary Johnson, Norland

8A-6A Coach of the Year: Lawton Williams III, Norland

4A-2A Player of the Year: Alonzo Mourning III, Ransom Everglades

4A-2A Coach of the Year: Anthony Serro, Monsignor Pace

GIRLS’ BASKETBALL

8A-6A Player of the Year: Beatrice Mompremier, Miami High

8A-6A Coach of the Year: Sam Baumgarten, Miami High

4A-2A Player of the Year: Danielle Minott, Miami Country Day

4A-2A Coach of the Year: Ochiel Swaby, Miami Country Day

WRESTLING

Co-Wrestlers of the Year: Patricio Lugo, South Dade and Daniel Leon, North Miami

Coach of the Year: Vic Balmaceda, South Dade

BOYS’ SOCCER

5A-4A Player of the Year: Eddy Piniero, Sunset

5A-4A Coach of the Year: Michael Stewart, Columbus

3A-1A Player of the Year: Marckson Prudhomme, Edison

3A-1A Coach of the Year: Matias Asorey, Gulliver

GIRLS’ SOCCER

5A-4A Player of the Year: Marcela Ramirez, Ferguson

5A-4A Coach of the Year: Richard Lopez, Ferguson

3A-1A Player of the Year: Sarah Medina, Palmer Trinity

3A-1A Coach of the Year: Ossie Morales, MAST Academy

CHEERLEADING

Co-Coaches of the Year: Arlenee Suarez Polanco, St. Brendan AND Alicia Rivera, Florida Christian

SPRING SPORTS

BASEBALL

8A-6A Pitcher of the Year: Ryan Granda, Killian

8A-6A Player of the Year: Erik Manoah, South Dade

8A-6A Co-Coaches of the Year: Fred Burnside, South Dade AND Ricky Gutierrez, American

4A-2A Pitcher of the Year: John Gonzalez, Westminster Christian

4A-2A Player of the Year: Joe Dunand, Gulliver

4A-2A Coach of the Year: Pedro Guerra, Brito

SOFTBALL

8A-6A Pitcher of the Year: Jennifer Acevedo, Doral

8A-6A Player of the Year: Carsyn Gordon, Coral Reef

8A-6A Coach of the Year: Dario Rodriguez, Coral Reef

4A-2A Pitcher of the Year: Kelli Kleiss, Westminster Christian

4A-2A Player of the Year: Brittany Husk, Westminster Christian

4A-2A Coach of the Year: Scott Doan, Westminster Christian

TENNIS

Boys’ Player of the Year: Chase Perez-Blanco, Gulliver

Boys’ Coach of the Year: David Weiner, Coral Gables

Girls’ Player of the Year: Olivia Thaler, Gulliver

Girls’ Co-Coaches of the Year: Kelly Mulligan, Gulliver AND Peter Lehman, Ransom

TRACK AND FIELD

Boys’ Athlete of the Year: Nigel Bethel II, Booker T. Washington

Boys’ Coach of the Year: Tim Harris, Jr., Booker T. Washington

Girls’ Athlete of the Year: Lloydricia Cameron, Northwestern

Girls’ Coach of the Year: Carmen Jackson, Northwestern

BOYS’ VOLLEYBALL

Player of the Year: Victor Campano, Ransom Everglades

Coach of the Year: Roger Peluso, Ransom Everglades

WATER POLO

Boys’ Player of the Year: Jonathan Chow, Gulliver

Boys’ Coach of the Year: Carroll Vaughan, Gulliver

Girls’ Player of the Year: Chelsea Johnson, Ransom Everglades

Girls’ Coach of the Year: Eric Lefebvre, Ransom Everglades

BOYS’ LACROSSE

Player of the Year: Nicolas Quintairos, Columbus

Coach of the Year: Joe Conner, Palmetto

GIRLS’ LACROSSE

Player of the Year: Carolina Casariego, Palmer Trinity

Coach of the Year: Joffre Salazar, Palmer Trinity

BADMINTON

Boys’ Player of the Year: Jack Harris, Killian

Girls’ Player of the Year: Katherine Espinosa, Sunset

Coach of the Year: David Zarco, Palmetto

FLAG FOOTBALL

Player of the Year: Emily Acosta, Mater Academy

Coach of the Year: Luis Sanchez, Mater Academy

High School Sports Stats



Join the Discussion

Miami Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Terms of Service