St. Thomas Aquinas volleyball beats South Broward, stays undefeated

09/11/2013 12:00 AM

09/11/2013 12:32 AM

The St. Thomas Aquinas girls’ volleyball team continued its early season success against South Broward on Tuesday.

The Raiders defeated the Bulldogs in consecutive sets 25-9, 25-7, 25-17.

The Raiders were led by Allison Marble, who registered five kills, six digs, two aces and three points. Kristyne Beauzil added eight kills and a block.

With the win, St. Thomas Aquinas improves to 4-0 and will have a short turnaround as they play Pembroke Pines Charter on Wednesday at 5:30 p.m.


GIRLS’ VOLLEYBALL

•  Pine Crest d. North Broward 25-14, 25-11, 25-18: Genna Luciano 12 kills, 3 blocks. PC 3-2
•  Trinity Christian d. Highlands Christian 25-13, 25-18, 27-15, 25-19: Kaitlyn Smith 7 points, 35 digs, 2 kills. Kealey Wik 10 points, 5 digs, 24 assists, kill. TC 1-4.

BOYS’ GOLF

•  Calvary Christian 163, University School 173 (at Palm Aire Oaks, Par 35): Gumberg (US) 35, Mendez (CC) 36, Duame (CC) 42, Butts (CC) 42, Rubin (CC) 43, Porges (US) 44, Bennett (US) 47, Duecker (US) 47.

GIRLS’ GOLF

•  St. Thomas Aquinas 170, Gulliver 189: Julia Matzat (STA) 40, Ariana Garcia (STA) 41, Madison Riordan (STA) 42, Michelle Rodriguez (GUL) 42, Ruby Willie (GUL) 46, Joslynn Willis (STA) 47, Briel Aky (STA) 47, Melissa Trucks (STA) 49, Shanna Leventhal (GUL) 53, Isabella Avila (GUL) 60. STA 4-0. GUL 1-1.
•  North Broward 197, Pope John Paul 226: Fitzgerald (NB) 39, Wigderson (PJP) 39, Leiner (NB) 40, Rabinowitz (NB) 55, Mesa (PJP) 60, Switalski (PJP) 61, Arai (NB) 63, Guanieri (PJP) 66.

BOYS’ CROSS-COUNTRY

•  City of Fort Lauderdale Cross-Country Championships: Top 20: 1. Manuel Velasquez (STA) 16:46.33, 2. Statham, Bryce (STA) 17:03.66, 3. Haugen, Alexander (STA) 17:16.41, 4. McCracken, Casey (WA) 17:19.63, 5. Welch, Ryan (PC) 17:24.09, 6. Butler, Matthew (STA) 17:40.60, 7. Cruz, Antony (STA) 17:46.65, 8. Kennedy, Michael (PC) 17:47.84, 9. Maus, Joseph (STA) 17:50.84, 10. Darosa, Gabriel (STA) 17:53.36, 11. Lacy, Joel (CCA) 17:59.53, 12. Decker, John (PC) 18:01.82, 13. Adriano, Darian (STA) 18:03.91, 14. Bejarano, Brandon (WA) 18:10.53, 15. Gulibert, Pasha (CCA) 18:18.07, 16. Dominguez, Alec (STA) 18:20.12, 17. Gonzalez, Troy (PC) 18:20.98, 18. Knezevich, Ron (PC) 18:44.99, 19. Breslin, Sean (STA) 18:45.48, 20. Roberts, Jake (CG) 18:50.36.

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

•  City of Fort Lauderdale Cross-Country Championships: Top 20: 1. Montgomery, Julia (PC) 19:25.43, 2. Cruz, Alexa (STA) 19:35.04, 3. Jovanovic, Katherine (PC) 19:49.60, 4. Rischar, Brianna (STA) 20:18.11, 5. Kalis, Christina (STA) 20:23.89, 6. Kloepfer, Lily (STA) 20:46.66, 7. Baker, Amanda (WA) 21:01.27, 8. Schloss, Megan (STA) 21:25.23, 9. Evans, Jenna (SFH) 21:26.44, 10. Yared, Mahlet (PC) 21:32.15, 11. Selbach, Kristen (CG) 21:32.45, 12. Vigarino, Victoria (CG) 21:34.76, 13. De Brigard, Nicole (STA) 21:44.62, 14. Stevanovich, Katarina (PC) 21:59.93, 15. Morgan, Brittany (CG) 22:08.38, 16. Shields, Carolyn (SFH) 22:10.88, 17. Oman, Brooke (WA) 22:23.81, 18. Oswald, Alexandra (STA) 22:26.39, 19. Serda, Abigail (SFH) 22:28.38, 20. Snell, Shannon (CG) 22:33.26.

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS’ CROSS-COUNTRY

Donna Klein vs. Sagemont (Markham), 4

Hillel vs. Sagemont (Markham), 4

Hebrew Academy vs. Sagemont (Markham), 4

BOYS’ GOLF

Cardinal Gibbons vs. St. Thomas Aquinas (Jacaranda), 3

Cooper City vs. West Broward (Bonaventure), 3

Coral Springs vs. Monarch (Crystal Lake), 3

Taravella vs. Deerfield Beach (Deer Creek), 3

Nova vs. Flanagan (Flamingo Lakes), 3

BOYS’ SWIMMING

Pembroke Pines Charter at Northeast, 4:30

Boyd Anderson at Northeast, 4:30

Cardinal Gibbons vs. Douglas (CS Aquatic), 4:30

South Plantation vs. Douglas (CS Aquatic), 4:30

Fort Lauderdale at Stranahan, 4:30

Coconut Creek at Stranahan, 4:30

Nova at Cooper City, 4:30

Plantation vs. Coral Glades (CS Aquatic), 4:30

Pompano Beach at Deerfield Beach, 4:30

Coral Springs at Deerfield Beach, 4:30

Flanagan vs. Cypress Bay (Weston YMCA), 7

Hollywood Hills vs. Dillard (Bass), 4:30

South Broward at McArthur, 4:30

Miramar vs. Western (Bamford), 7

West Broward vs. Western (Bamford), 7

Monarch vs. St. Thomas Aquinas (Central Park Pool), 7

Taravella vs. St. Thomas Aquinas (Central Park Pool), 7


GIRLS’ VOLLEYBALL

Archbishop McCarthy at Cardinal Gibbons, 4:30

Douglas at Park Vista, 4:30

Hallandale at American Heritage, 4:30

Boyd Anderson at Monarch, 4:30

Blanche Ely at Northeast, 4:30

St. Thomas Aquinas at Pembroke Pines Charter, 4:30

Cypress Bay at Piper, 4:30

Dillard at Pompano Beach, 4:30

Cooper City at South Plantation, 4:30

Boynton Beach at Stranahan, 4:30

Nova at Western, 4:30

GIRLS’ GOLF

Cooper City vs. W.Broward (Bonaventure), 3

Coral Glades vs. Douglas (Coral Springs), 3

Taravella vs. Deerfield Beach (Deer Creek), 3

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

Hillel vs. Sagemont (Markham), 4

Donna Klein vs. Sagemont (Markham), 4

Hebrew Academy vs. Sagemont (Markham), 4

GIRLS’ SWIMMING

Boyd Anderson vs. Northeast (Northeast), 4:30

Pembroke Pines Charter vs. Northeast (Northeast), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Douglas (CS Aquatic), 4:30

South Plantation vs. Douglas (CS Aquatic), 4:30

Fort Lauderdale vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

Coconut Creek vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

Nova vs. Cooper City (Cooper City), 4:30

Plantation vs. Coral Glades (CS Aquatic), 4:30

Pompano Beach vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Coral Springs vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Flanagan vs. Cypress Bay (Weston YMCA), 7

Hollywood Hills vs. Dillard (Bass), 4:30

South Broward vs. McArthur (McArthur), 4:30

Miramar vs. Western (Bamford), 7

West Broward vs. Western (Bamford), 7

Taravella vs. St. Thomas Aquinas (Central Park Pool), 7

Monarch vs. St. Thomas Aquinas (Central Park Pool), 7


THURSDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Columbus vs. American Heritage, 7

Boyd Anderson vs. Flanagan (Flanagan), 7

Cooper City vs. Cardinal Gibbons (Gibbons), 7

Chaminade-Madonna vs. Gulliver Prep ( ), 4

Coconut Creek vs. Nova (Nova), 7

Coral Glades vs. Fort Lauderdale (Dillard), 7

Coral Springs Charter vs. John Carroll (Coral Glades), 7

University vs. Cypress Bay (Cypress), 7

Hollywood Hills vs. Everglades (Everglades), 7

South Broward vs. Hallandale (Hallandale), 7

Plantation vs. Miramar (Miramar), 7

Western vs. Monarch (Deerfield Beach), 7

North Broward Prep vs. Bishop Verot (Verot), 7

Pompano Beach vs. Pine Crest (Pine Crest), 7

Saint Andrews vs. Calvary Christian (Calvary Christian), 7

Belen Jesuit vs. Pembroke Pines Charter (PPC), 7

Piper vs. West Broward (Cooper City), 7


BOYS’ GOLF

Cooper City vs. Plantation (Plantation Preserve), 3

Stranahan vs. Plantation (Plantation Preserve), 3

West Broward vs. Coral Glades (Coral Springs CC), 3

Cypress Bay vs. Western (Bonaventure), 3

St. Thomas Aquinas vs. Douglas (Parkland), 3

Northeast vs. Pompano Beach (Pompano Municipal), 3

Pembroke Pines Charter vs. Pompano Beach (Pompano Municipal), 3

Nova vs. South Plantation (Plantation Preserve), 3

GIRLS’ VOLLEYBALL

Taravella vs. Cypress Bay (Home), 4:30

Coral Springs vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 6

Fort Lauderdale vs. Dillard (Dillard), 4:30

Coral Glades vs. Douglas (Home), 4:30

McArthur vs. Flanagan (Flanagan), 4:30

Coconut Creek vs. Northeast (Northeast), 4:30

South Plantation vs. Pembroke Pines Charter (Pembroke Pines Charter), 4:30

Nova vs. Plantation (Plantation), 6

Hollywood Hills vs. South Broward (South Broward), 4:30

High School Sports Stats





Download our HS Sports app

HSS Apple iOS     Android

Join the Discussion

Miami Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Terms of Service