Roundup

Megan Bodden leads Sagemont to victory in volleyball

 

Last week’s best performances

TEAM OF THE WEEK

Isaiah McKenzie caught two touchdown passes, highlighted by the 18-yard go-ahead score with 3:20 left, and Sony Michel added a 84-yard touchdown run to help the visiting American Heritage (5-1) football team beat its playoff nemesis, Miami Jackson, 26-22.

ATHLETES OF THE WEEK

Carlos Penaranda, Pines Charter, boys’ cross-country: Penaranda clocked a career-best 15 minutes 56 seconds to win the Cardinal Gibbons Invitational title and teamed with Andrew Iglesias (16:04) on a 1-2 to finish to lead the Jaguars to the team title.

Aeron McNeal and Brandon Powell, Deerfield Beach, football: McNeal rushed for a career-high 227 yards and three touchdowns, and Powell added 188 yards and three touchdowns to lead the Bucks over Taravella 63-22.

Alyssa Osborn, Chaminade, girls’ volleyball: The all-tournament selection had 11 assists, four service points and five digs as the Lions fell to Ransom Everglades in the Chaminade C-M Cares Girls Invitational championship game.

Julia Montgomery, Tsion Yared and Katherine Yovanovic, Pines Crest, girls’ cross-country: Montgomery, the reigning Class 2A state champion (19:03), sixth-grader Yared (19:07) and Yovanovic (19:47) went 1-2-3 at the Fleet Feet Invitational.

Amanda Leslie, Douglas, girls’ golf: Leslie won medalist honors (38) to lead the Eagles over Taravella 199-58.

Ryan Stanley, Flanagan, football: Stanley threw two touchdown passes, including the 10-yard game-winner with 2:44 left, as the Falcons (6-0) rallied past Everglades 21-20.

Dylan Rupert, Cypress Bay, football: Rupert rushed for 190 yards and a touchdown to lead the Lightning (3-2) over Cooper City 24-13.

Sara Bowden, Archbishop McCarthy, girls’ cross-country: Bowden cruised to the Cardinal Gibbons Invitational title in 20:13.

Andrew Coffey, Pompano Beach, boys’ swimming: Coffey won the 50 freestyle (22:60) and 100 freestyle (55:56) to lead the Tornadoes over Coconut Creek.

Kevin Hanns, Nova, football: Hanns had five catches for 92 yards, including two touchdown receptions, as the Titans (2-4) ended a four-game losing skid with a 23-0 victory over West Broward.

Katie McInnis, Archbishop McCarthy, girls’ volleyball: The all-tournament selection had 11 kills, 13 assists and two points as the Mavericks rallied to beat Palmer Trinity in the Chaminade C-M Cares Invitational silver bracket championship.

Megan Bodden, Sagemont, girls’ volleyball: Bodden had 16 kills, 20 points and seven digs to lead the Lions over Miami Archbishop Curley.

Ethan Cairns, Western, boys’ golf: Cairns shot a team-low 34 to help the Wildcats edge Cardinal Gibbons 151-158.

Marta Ciesla, Pine Crest, girls’ swimming: Ciesla won the 50 free (23:55) and 100 free (53:03) to lead the Panthers over University and Miami Lourdes.


More information

Fabion Lyon


The Sagemont girls’ volleyball team defeated Doctors Charter on Monday afternoon.

The first two sets went to the Lions as they won 26-24 and 25-23. Then the Hawks fought back and won 25-17. Sagemont was able to win the last set 25-16.

Megan Bodden led the Lions with 25 kills, 10 digs and eight points followed by Samantha Quan with 16 points, three aces and 12 digs.

With the victory, Sagemont improved to 11-7 this season.

•  Sagemont d. Doctors Charter 26-24, 25-26, 17-25, 25-16:Megan Bodden 25 kills, 10 digs, 8 points. Samantha Quan 16 points, 3 aces,12 digs. SAG 11-7.

•  Western d. Taravella 25-15, 26-24, 25-8: Amanda Medlock 18 kills, 9 points, 13 aces, 11 digs. Melissa Taylor 2 digs, 28 assists. WES 12-2 (District 7-1).

BOYS’ GOLF

Flanagan defeated Krop 209-213 at Hillcrest Country Club.

Krop’s Tyler Sloman led the match with a score of 38.

Jake Kauffman scored a 46 for the Falcons, followed by teammates Tristan Ford (53), Darren Friedman (54) and Sam Gutierrez (56).

Flanagan improves to a 7-2 record.

Flanagan 209, Krop 213 (at Hillcrest CC): Tyler Sloman (MK) 38, Jake Kauffman (FLA) 46, Tristan Ford (FLA) 53, Darren Friedman (FLA) 54, Sam Guiterrez (FLA) 56. FLA 7-2.

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

•  Miami Country Day 21, Coral Springs Christian 62, Westwood 102, Archbishop Curley 104: Isabella Allen (MCD) 22:24, Rhian Romanik (AC) 22:44, Mary Elizabeth Allen (MCD) 23:24. MCD 10-1.

TUESDAY’S SCHEDULE

BOYS’ CROSS-COUNTRY

University School vs. Chaminade-Madonna (Bamford), 4:00

Donna Klein vs. Sagemont (Markham), 4:00

Hillel vs. Sagemont (Markham), 4:00

Posnack Day School vs. Sagemont (Markham), 4:00

Zion Lutheran vs. Sagemont (Markham), 4:00

Somerset Academy vs. Sagemont (Markham), 4:00

Boyd Anderson vs. Pompano Beach (Tradewinds), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Coconut Creek vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Fort Lauderdale vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Northeast vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Nova vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Stranahan vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Cooper City vs. St. Thomas Aquinas (Plantation Central Park), 4:30

Coral Glades vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Cypress Bay vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Hallandale vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Hollywood Hills vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Plantation vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

South Broward vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Coral Springs vs. Deerfield Beach (Quiet Waters), 4:30

Dillard vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Flanagan vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

McArthur vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Monarch vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Piper vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

South Plantation vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

BOYS’ GOLF

University School vs. American Heritage (Lago Mar), 2:00

Cardinal Gibbons vs. Westminster Academy (Coral Ridge CC), 3:00

Cooper City vs. Cypress Bay (Weston Hills), 3:00

Stranahan vs. Coral Glades (Coral Springs CC), 3:00

Northeast vs. Coral Springs (Coral Springs CC), 3:00

Flanagan vs. West Broward (Bonaventure), 3:00

Pompano Beach vs. Pembroke Pines Charter (Pembroke Lakes), 3:00

South Plantation vs. Plantation (Plantation Preserve), 3:00

GIRLS’ VOLLEYBALL

Pembroke Pines Charter vs. Western (Western), 4:30

Plantation vs. South Broward (South Broward), 6:00

Fort Lauderdale vs. Piper (Home), 4:30

St. Thomas Aquinas vs. Nova (Home), 6:00

Miramar vs. McArthur (McArthur), 4:30

Coral Glades vs. Hollywood Hills (Home), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Hallandale (Hallandale), 4:30

West Broward vs. Flanagan (Flanagan), 4:30

Deerfield Beach vs. Douglas (Home), 4:30

Stranahan vs. Dillard (Dillard), 4:30

Taravella vs. Coral Springs (Home), 4:30

University School vs. Chaminade-Madonna (Chaminade), 6:00

GIRLS’ GOLF

Western vs. Douglas (Heron Bay), 3:00

South Plantation vs. Plantation (Plantation Preserve), 3:00

Archbishop McCarthy vs. St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale CC), 3:00

Ransom Everglades vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 3:00

GIRLS’ CROSS-COUNTRY

Donna Klein vs. Sagemont (Markham), 4:00

Hillel vs. Sagemont (Markham), 4:00

Posnack Day School vs. Sagemont (Markham), 4:00

Coral Springs vs. Deerfield Beach (Quiet Waters), 4:30

Dillard vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Flanagan vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

McArthur vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Monarch vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Piper vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

South Plantation vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Cooper City vs. St. Thomas Aquinas (Plantation Central Park), 4:30

Coral Glades vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Cypress Bay vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Hallandale vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Hollywood Hills vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Plantation vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

South Broward vs. St. Thomas Aquinas (St. Thomas Aquinas), 4:30

Boyd Anderson vs. Pompano Beach (Tradewinds), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Pompano Beach (Tradewinds), 4:30

Coconut Creek vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Fort Lauderdale vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Northeast vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Nova vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

Stranahan vs. Pompano Beach (Pompano Beach), 4:30

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS’ GOLF

Cooper City vs. Nova (Fort Lauderdale CC), 3:00

West Broward vs. Coral Springs (Coral Springs CC), 3:00

Taravella vs. Deerfield Beach (Deer Creek), 3:00

Western vs. Flanagan (Jacaranda), 3:00

St. Thomas Aquinas vs. Flanagan (Jacaranda), 3:00

BOYS’ SWIMMING

Chaminade-Madonna vs. Doral Academy (Tamiami), 4:00

Boyd Anderson vs. Fort Lauderdale (Home), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Nova (Home), 6:00

Cypress Bay vs. Nova (Home), 6:00

Coconut Creek vs. McArthur (McArthur), 4:30

Cooper City vs. Western (Bamford), 7:00

Taravella vs. Coral Glades (CS Aquatic), 4:30

Coral Springs vs. Plantation (Central Park Pool), 7:00

South Plantation vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

St. Thomas Aquinas vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Dillard vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

Douglas vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

West Broward vs. Flanagan (Pembroke Falls YMCA), 4:30

Pembroke Pines Charter vs. Flanagan (Home), 4:30

South Broward vs. Hollywood Hills (Patrick Meli), 4:30

Miramar vs. Pompano Beach (Pompano Aquatic), 4:30

Monarch vs. Northeast (Home), 4:30

GIRLS’ VOLLEYBALL

Sagemont vs. Hialeah Educational Academy (Bucky Dent), 3:30

GIRLS’ GOLF

Cardinal Gibbons vs. Coral Glades (Coral Springs CC), 3:00

St. Thomas Aquinas vs. Cypress Bay (Weston Hills), 3:00

Taravella vs. Deerfield Beach (Deer Creek), 3:00

Plantation vs. Western (Davie CC), 3:00

GIRLS’ SWIMMING

Chaminade-Madonna vs. Doral Academy (Tamiami), 4:00

Boyd Anderson vs. Fort Lauderdale (Fort Lauderdale), 4:30

Cardinal Gibbons vs. Nova (Nova), 6:00

Cypress Bay vs. Nova (Nova), 6:00

Coconut Creek vs. McArthur (McArthur), 4:30

Cooper City vs. Western (Bamford), 7:00

Taravella vs. Coral Glades (CS Aquatic), 4:30

Coral Springs vs. Plantation (Central Park Pool), 7:00

St. Thomas Aquinas vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

South Plantation vs. Deerfield Beach (Deerfield Beach), 4:30

Dillard vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

Douglas vs. Stranahan (Stranahan), 4:30

West Broward vs. Flanagan (Pembroke Falls YMCA), 4:30

Pembroke Pines Charter vs. Flanagan (Flanagan), 4:30

South Broward vs. Hollywood Hills (Patrick Meli), 4:30

Miramar vs. Pompano Beach (Pompano Aquatic), 4:30

Monarch vs. Northeast (Northeast), 4:30

Read more Broward High Schools stories from the Miami Herald

Miami Herald

Join the
Discussion

The Miami Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Miami Herald uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here.

Have a news tip? You can send it anonymously. Click here to send us your tip - or - consider joining the Public Insight Network and become a source for The Miami Herald and el Nuevo Herald.

Hide Comments

This affects comments on all stories.

Cancel OK

  • Marketplace

Today's Circulars

  • Quick Job Search

Enter Keyword(s) Enter City Select a State Select a Category