Miami-Dade High School boys’ basketball

Previewing the 2012-13 Miami-Dade High School boys’ basketball season

 

Season outlook

KEY DATES

Dec. 27-29: Junior Orange Bowl at Reagan High; Jan. 28-29, 31: GMAC championship; Feb. 4-9: Districts; Feb. 14: Regional quarterfinals; Feb. 19: Regional semifinals; Feb. 23: Regional finals; Feb. 26-March 2: State tournament at The Lakeland Center

DEFENDING STATE CHAMPIONS

Class 8A: Hialeah Gardens; 7A: Pompano Beach Blanche Ely; 6A: Norland; 5A: Lake Wales; 4A: Fort Lauderdale Pine Crest; 3A: Tampa Prep; 2A: Orlando Christian Prep; 1A: Chipley.

TOP RETURNING PLAYERS

SF Adrian Gonzalez, Hialeah Gardens, Sr.

C Alvaro Simoza, Hialeah Gardens, Sr.

C Antravious Simmons, South Miami, Sr.

G Cedric Hankerson, Coral Reef, Sr.

G Brian Glasford, Jr., Coral Reef, Sr.

C Wadley Mompremier, Miami High, Sr.

G Allen Baez, Miami High, Sr.

C-F Maljhum McCrea, Norland, Sr.

G Sam Singer, Ransom, Sr.

G Richie Spiller, Booker T. Washington, Sr.

C Amida Brimah, Archbishop Carroll, Sr.

C Alonzo Mourning III, Ransom, Jr.

G Nick Santana, La Salle, Sr.

G Armand Shoon, Westwood Christian, Sr.

OTHERS TO WATCH

G-F Michael Kirkpatrick, Coral Gables, Sr.; G Kory Schulz, Palmetto, Sr.; PG Imani Edwards, Southridge, Sr.; G Marquise Warren, Miami Beach, Jr.; G Zachary Johnson, Norland, Jr.; C Tyrell Williams, Norland, Jr.; G Phil Cheron, Archbishop Curley, Sr.; F Wyatt Sikora, Florida Christian, Jr.

TEAM OUTLOOKS — CLASS 8A

1. HIALEAH GARDENS (Coach Marcos Molina, 5th year, 69-23). Last year: 29-5 (State champions). Top players: SF Adrian Gonzalez, 6-5, Sr.; PF-C Alvaro Simoza, 6-6, Sr.; PG Luis Huertas, 6-1, Sr.; SF Henry Leonardo, 6-6, Sr.

2. SOUTH MIAMI (Coach Robert Doctor, 9th year). Last year: 19-7 (Regional semifinalist). Top players: C Antravious Simmons, 6-9, Sr.; G John Cratit, 6-4, Sr.; G Michael Blanco, 5-11, Sr.; PG Jorge Laham, 6-1, Sr.

3. MIAMI HIGH (Coach Marcus Carreno). Last year: 22-6 (Regional semifinalist). Top players: C Wadley Mompremier, 6-9, Sr.; PG Allen Baez, 6-2, Sr.; PG Anthony Concepcion, 5-7, Jr.; F Hector Faez, 6-3, Sr.

4. CORAL REEF (Coach Adam Graham, 2nd year, 21-5). Last year: 21-5 (Regional quarterfinalist). Top players: G Cedric Hankerson, 6-5, Sr.; G Brian Glasford Jr., 6-4, Sr.

5. COLUMBUS (Coach Henry Lorenzo, 4th year at COL, 17th overall, 325-145). Last year: 18-10 (Regional semifinalist). Top players: G Marquise Clark, 6-1, Jr.; G Johnny Minervino, 5-10, Jr.; F Kevin O’Brien, 6-7, Sr.; G Christian Melendez, 6-1, Jr.

6. AMERICAN (Coach Kelvin Farrington, 5th year at AM, 21st overall). Last year: 18-7 (Regional quarterfinalist). Top players: Prince Foster, 6-4, Sr.; Jonathan Spicer, 6-4, Jr.; Dan Andrews II, 6-0, Jr.; Bryan Barba, 5-10, Sr.

7. CORAL GABLES (Coach Gaston “Chachi” Rodriguez, 1st year at CG, 25th overall, 236-92). Last year: 21-5 (Regional quarterfinalist). Top players: G-F Michael Kirkpatrick, 6-6, Sr.; G-F Antonio Dawson, 6-5, Sr.; G Nick Cruz, 5-9, Sr.; C-F Roodney Martinez, 6-5, Jr.

8. CAROL CITY (Coach Barry Robinson, 17th year at CC, 20th overall, 264-106). Last year: 18-5. Top players: G Chaz Williams, 6-2, Sr.; F-C Rashad Thompkins, 6-5, Sr.; PG Devonte McKennie, 6-3, Sr.; G-F Zackery White, 6-4, So.

9. PALMETTO (Coach Rick Landera, 1st year). Last year: 18-6. Top players: G-F Kory Schulz, 6-5, Sr.; G-F Joan Povea, 6-3, Sr.; F Daniel Coffey, 6-5, Sr.; F-C Nikola Parlic, 6-6, Sr.

10. SOUTHRIDGE (Coach John Herron, 3rd year at SR, 11th overall, 32-16). Last year: 18-8. Top players: PG Imani Edwards, 5-11, Sr.; PG Terrance Wimberly, 5-9, Sr.; SF Mike Sanchez, 6-5, Sr.; G Canaan Bartley, 6-3, So.

11. KILLIAN (Coach Nick Ronda). Last year: 20-6 (Regional finalist). Top players: G C.J. Moore, 6-0, Sr.; PG Mikey Watkins, 6-1, Sr.; SG Herbert Coleman, 6-0, Jr.; PG Luis Menendez, 6-1, Jr.

12. HIALEAH (Coach Brian Palmer, 19th year). Last year: 7-13. Top players: G Jonathan Lopez, 6-2, Sr.; G Bridson Rivera, 6-5, Jr.; C Felix Pendleton, 6-6, Sr.; G Andres Rodriquez, 6-0, So.

13. MIAMI BEACH (Coach Diego Garcia, 11th year, 122-140). Last year: 13-10. Top players: PG Marquise Warren, 5-8, Jr.; SF Leon Lasouba, 6-5, Sr.; SG Jayquan Williams, 6-0, Sr.; SG Jahmir Tolliver, 6-0, Jr.

14. KROP (Coach Steven Groothuis, 1st year). Last year: 8-12. Top players: G Ghandi Louisdhon, 6-0, Jr.; G Carlos Moreno, 6-1, So.; F-C Jordan Reyes, 6-7, Sr.; G Terry McFadden, 6-2, Jr.

15. SOUTH DADE (Coach Rick Garciga, 4th year at SD, 18th overall, 289-175). Last year: 8-14. Top players: G Damarcus Beaufort, 5-11, Sr.; F Tylan Birts, 6-4, Jr.; F Daniel Cooper, 6-4, Jr.; G Rodney Cartwright, 5-8, Jr.

16. NORTH MIAMI BEACH (Coach Joseph Masselle, 3rd year, 21-18). Last year: 11-8. Top players: PG Frane Larose, 5-9, Jr.; SG Ralph Mesinor, 5-6, Jr.; C-F Neitzche Jeantinor, 6-4, Jr.; F David Joachim, 6-3, Sr.

17. MIAMI SPRINGS (Coach D. Wilson, 4th year, 44-44). Last year: 11-11. Top players: F Victor Troya, 6-4, Jr.; G Brandon Fisher, 6-1, Sr.; G Elmer Olivares, 6-0, Sr.

18. VARELA (Coach Cesar Lacaci, 14th year). Last year: 7-12. Top players: F-C Jonathan Lafontant, 6-4, Sr.; PG Danny Navarro, 6-2, Sr.; SG Marcelo Gutierrez, 5-9, Sr.; W Javier Baez, 6-0, Jr.

19. CORAL PARK (Coach Randy Amador, 3rd year). Last year: 13-12. Top players: PG Francisco Bermudez, 6-1, Sr.; C Danny Pimentel, 6-4, Sr.; SG Danny Sotolongo, 6-0, Sr.; SF Steven Delgado, 6-1, Sr.

20. FERGUSON (Coach Jose Andion, 3rd year, 25-23). Last year: 13-11. Top players: G Miguel Roche, 5-10, Sr.; F Manuel Marine, 6-1, Sr.; F Fritz B, 6-3, Sr.; G Devin Davis, 5-10, Jr.

21. BRADDOCK (Coach Willie Diaz, 17th year at BR, 29th overall, 319-364). Last year: 9-15. Top players: PG Cosme Arrieta, 6-1, Sr.; G Ricardo Farinas, 5-9, Sr.; F Taylor Rosario, 6-3, Sr.; F Adrian Echemendia, 6-3, Jr.

22. REAGAN (Coach Mike DeArmas, 3rd year, 10-34). Last year: 6-16. Top players: PG Luis Dacunha, 6-2, Sr.; SG Mike Pena, 6-0, Jr.; F Josh Allrich, 6-0, Sr.; G Ivan Ortega, 5-9, Sr.

23. SOUTHWEST (Coach Tom Moore, 30th year). Last year: 3-18. Top players: G Alex Garcia, 6-0, Sr.; F Daniel Bornemann, 6-6, Jr.; G Andrew Noda, 5-10, Jr.; G Dennis Acosta, 5-11, Jr.

24. SUNSET (Coach Tom Jicha, 18th year). Last year: N/A. Top players: G Julio Montero, 5-10, Sr.; PG Jose Garcia, 5-8, Jr.; F Isaiah Felipe, 6-1, Jr.; SG Victor Padilla, 5-10, Jr.

CLASS 6A

1. NORLAND (Coach Lawton Williams III, 10th year, 201-56). Last year: 29-3 (State champions). Top players: G Zachary Johnson, 6-2, Jr.; C Tyrell Williams, 6-7, Jr.; C-F Maljhum McCrea, 6-6, Sr.; F Jovany Deceus, 6-7, Sr.

2. NORTHWESTERN (Coach Maurice Troupe, 5th year, 62-28). Last year: 16-7. Top players: G Eric Nottage, 6-0, Sr.; G Mark Kelly, 5-9, Sr.; G Myles Greene, 6-2, Sr.; F Dotson Griffin, 6-6, Jr.

3. BELEN JESUIT (Coach Jose Roca, 16th year, 275-157). Last year: 11-14. Top players: G Javier Alvarez, 5-10, Sr.; G Michael Fernandez, 6-0, Sr.; G-F Nicolas Iparraguirre, 6-2, Jr.; G Eric Couto, 5-11, Sr.

4. MATER ACADEMY (Coach Corey Stephens, 6th year, 48-50). Last year: 18-8. Top players: PG Jesus Fernandez, 6-1, Jr.; SG Emilio Perez, 6-1, Sr.; F Delio Medina, 6-2, Sr.; W Jack Joseph, 6-2, So.

5. HOMESTEAD (Coach Connie Moore, 1st year). Last year: 5-18. Top players: G Reggie Tillman, Jr., 5-11, Sr.; G Corvin Dixon, 5-11, Fr.; GH Dwayne Harrigan, Jr., 5-10, Jr.; F Donaldson Geffrard, 6-3, Jr.

CLASS 4A

1. BOOKER T. WASHINGTON (Coach Javorie Wilson). Last year: 16-10 (Regional quarterfinalist). Top players: G Richie Spiller, Sr.

2. ARCHBISHOP CARROLL (Coach Juan Hernandez, 3rd year at AC, 9th overall, 120-43). Last year: 21-5. Top players: C Amida Brimah, 6-11, Sr.; G Brandon Lima, 6-0, Sr.; G Max Amaro, 5-11, Sr.; F Alex Leon, 6-3, Sr.

3. RANSOM EVERGLADES (Coach Claude Grubair, 14th year at RE, 20th overall, 339-136). Last year: 17-9. Top players: G Sam Singer, 6-5, Sr.; G Julian Marx, 6-0, Sr.; G Khambrel Roach, 6-4, Sr.; C Alonzo Mourning III, 6-9, Jr.

4. LA SALLE (Coach Tony Regueira). Last year: 19-11 (Regional finalist). Top players: G Nick Santana, 6-2, Sr.; G Elvis Lopez, 5-9, Jr.; C Ronique Robinson, 6-7, So.; F Terrill Hanks, 6-2, So.

5. GULLIVER (Coach Manny Bloom, 2nd year at GUL, 11th overall). Last year: 14-12. Top players: SF Japhet Kadji, 6-7, Sr.; SG Enrique Lafuente, 6-0, Jr.; PG Antonio Ralat, 6-3, Jr.; SG-PG Marc Chasin, 6-2, Jr.

6. DORAL ACADEMY (Coach Jarrett Forbes, 8th year, 80-87). Last year: 15-10 (Regional quarterfinalist). Top players: SG Eric Mendia, 6-0, Sr.; PG Isaiah Reese, 6-1, So.; PG Justin Ruiz, 5-9, Sr.; SG Michael Garcia, 6-1, Sr.

7. ST. BRENDAN (Coach Flash Fernandez). Last year: N/A (Regional quarterfinalist). Top players: G Clavin Dominguez, 6-0, Jr.

8. MONSIGNOR PACE (Coach Anthony Serro, 1st year). Last year: (Regional quarterfinalist). Top players: G Charles Fisher, Jr., 6-1, So.; G Danny Duarte, 6-2, Jr.; F Alex Thomas, 6-6, Sr.; G Kevin Justinien, 5-10, Sr.

9. EDISON (Coach Damon Wilcox, 2nd year at ED, 4th overall, 26-15). Last year: 14-10. Top players: PG-SG Gary King, 5-10, Sr.; SF Kimbrel Dervil, 6-3, Sr.; SF-PF Pete Thelon, 6-5, So.; SG Joshua Basden, 6-2, Jr.

10. TERRA (Coach Ed Garland, 2nd year at TERRA, 7th overall, 76-62). Last year: 4-15. Top players: F J.C. Martinez, 6-1, Sr.; G Zack Munoz, 6-3, Sr.; G Ric Fernandez, 5-10, Sr.; G A.J. Morrales, 5-8, Sr.

CLASS 3A

1. ARCHBISHOP CURLEY (Coach Charlie Funk). Last year: 27-3 (Regional finalist). Top players: W Phil Cheron, 6-3, Sr.; C Zach Brown, 6-11, 8th; F Brian Dorial, 6-3, Sr.; G Casey Ermitus, 5-11, Sr.

2. FLORIDA CHRISTIAN (Coach Dan Pruessner, 8th year at FC, 11th overall, 87-82). Last year: 17-14 (Regional semifinalist). Top players: PF Wyatt Sikora, 6-10, Jr.; PG Garrett Wicks, 5-10, Jr.; PF David Weeks, 6-7, Jr.; SG Sebastian Hernandez, 5-10, Sr.

3. MIAMI COUNTRY DAY (Coach Bryan Parizo, 16th year, 243-143). Last year: 18-9. Top players: G-F Rashad Woodside, 6-0, Sr.; G Brandon Parizo, 5-10, Jr.; F Matthew Kydd, 6-1, Sr.; G Henry Clements, 5-8, Jr.

4. WESTMINSTER CHRISTIAN (Coach P.J. Brown, 2nd year, 12-10). Last year: 12-10. Top players: PG Diego Miller, 5-10, Jr.; SG Matt McLean, 5-11, Jr.; PF Walker Blanco, 6-4, Sr.; C Matt Raine, 6-6, Sr.

5. DADE CHRISTIAN (Coach Jason Doan, 1st year at DC, 3rd overall, 41-20). Last year: 13-9 (Regional quarterfinalist). Top players: G Gary Sampson, 6-0, Sr.; G Jeremy Miller, 5-9, Sr.

6. PALMER TRINITY (Coach Ernest Robertson, Jr., 7th year at PT, 10th overall, 84-81). Last year: 11-15. Top players: CG Drew Dorsey, 5-8, Sr.; PG Jed DaGrosa, 5-7, Sr.; F Soul R. Marley-Minto, 6-1, Sr.; F Ethan Baker, 6-3, So.

CLASS 2A

1. WESTWOOD CHRISTIAN (Coach Jose Amat, 10th year, 123-59). Last year: 20-7 (Regional finalist). Top players: G Armand Shoon, 6-3, Sr.; F Thiago Conceicao, 6-6, Sr.; F Eugenior Joseph, 6-3, So.; G Daniel Ramis, 6-0, Sr.

2. CHAMPAGNAT CATHOLIC (Coach Danny Serrano, 4th year at CCS, 18th overall, 157-55). Last year: 25-5 (State runner-up). Top players: PG Adolphus Leadon, 6-0, Sr.; SF Lucas Holanda, 6-4, Sr.; G-F Travon LaBranche, 6-3, Sr.; C Luiz Domingues, 6-6, Sr.

3. CALUSA PREP (Coach Tim Fowler, 28th year, 319-245). Last year: 19-7 (Regional semifinalist). Top players: G Alex Carter, 6-0, Sr.; G Junior Desinor, 6-1, Jr.; C Victor Chinut, 6-10, 8th; F Cody Bowes, 6-3, 8th.

4. MIAMI CHRISTIAN (Coach Oz Pineda, 6th year at MC, 7th overall, 103-51). Last year: 18-9 (Regional quarterfinalist). Top players: F Shamyr Borgelin, 6-4, Sr.; G John Ramirez, 5-7, Sr.; Blake Beckelheimer, 5-7, Sr.; G Joey Campos, 5-9, Jr.

5. HEBREW ACADEMY (Coach Craig Mankoff, 4th year, 24-29). Last year: 13-14. Top players: PF Daniel Abramowitz, Sr.; SG Isaac Schechter, Sr.; PG Elan Paul, Jr.; G Morris Esformes, So.

INDEPENDENT

HIALEAH EDUCATIONAL (Coach Jeff Stepaneko). Last year: First-year. Top players: F Jean Martinez, 6-3, Sr.; G Robert Munoz, 5-9, Jr.; G Danny Morales, 6-2, Jr.

Read more Miami-Dade High Schools stories from the Miami Herald

  •  
 <span class="cutline_leadin">In good form:</span> Columbus High's Rafa Martinez hits a chip shot out of the sand trap on the 18th hole Tuesday, en route to a 69 to lead the Explorers to a 12-shot win at the Youth Fair Golf Tournament.

    Boys’ Golf

    Rafa Martinez leads Columbus boys’ golf team to Youth Fair win

    The Columbus golf team’s depth has been the big difference in its surge back to the top in Miami-Dade County the past couple of years.

  • On the recruiting trail

    Jordan Cronkrite reverses, won’t go to UM

    The University of Miami’s crowded backfield situation in the 2015 recruiting class got a bit more roomier after Westminster Christian running back Jordan Cronkrite announced Saturday morning on Twitter that he was withdrawing his commitment from the Hurricanes.

  • Roundup

    American boys’, girls’ bowling sweep HML

    The American High standout bowling tandem of Stephanie Wong and Trace Reid proved too potent for Hialeah-Miami Lakes on Tuesday.

Miami Herald

Join the
Discussion

The Miami Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Miami Herald uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here.

Have a news tip? You can send it anonymously. Click here to send us your tip - or - consider joining the Public Insight Network and become a source for The Miami Herald and el Nuevo Herald.

Hide Comments

This affects comments on all stories.

Cancel OK

  • Marketplace

Today's Circulars

  • Quick Job Search

Enter Keyword(s) Enter City Select a State Select a Category