The Miami Herald

Norland’s Duke Johnson and Jackson’s Robin Reynolds among top winners at All-Dade awards

Robin Reynolds — a future Olympic track runner?

David Thompson — a future Major League Baseball player?

Duke Johnson — a future pro football player?

Ieshia Small — a future women’s basketball star?

Only time will tell.

But Friday morning, four of Miami-Dade County’s most talented athletes ever headlined one of those most illustrious groups of Athletes of the Year ever honored by The Miami Herald.

They and several other players and coaches won awards at The Herald’s annual All-Dade Awards breakfast at Jungle Island that was sponsored by Doctors Hospital Center for Orthopedics and Sports Medicine and The Orange Bowl, and attended by a crowd of nearly 1,100.

Thompson, a football and baseball star for four years at Westminster Christian, was named the Class 4A-1A Male Athlete of the Year for the third consecutive season.

Thompson became The Herald’s first three-time Athlete of the Year in the 55-year history of the award.

“It’s pretty surreal to be honest,” Thompson said. “I just thank the Lord, and I feel really blessed.”

Thompson, who earned All-Dade first team honors in football, finished as the county’s third-highest passer this season.

Thompson, a University of Miami signee, did that while putting together a baseball career in which he tied the state record for single-season home runs (19) and became the career leader in home runs (55), surpassing the original record held by Detroit Tigers first baseman Prince Fielder, a Melbourne Eau Gallie High alum.

Another UM signee, Norland running back Duke Johnson, capped a memorable morning for his school.

Johnson, who was unable to attend the ceremony because he is already enrolled at UM, won the Class 8A-5A Boys trophy following a spectacular season in which he led the Vikings to a 15-0 record and a state championship. His coach, Daryle Heidelburg, also won Overall Boys’ Sports Coach of the Year, and Norland won the Class 8A-5A Boys’ Major Sports Trophy.

Johnson, who scored five touchdowns in Norland’s state championship victory, became the school’s third Athlete of the Year joining Zachery Peacock (2005-06) and Jackie Holmes (1966-67). He also won Class 5A-Independents Offensive Player of the Year.

Dr. Krop’s Ieshia Small became only the second Athlete of the Year in Krop’s history joining Brittany Dubins (2009-10). Small, a 6-foot junior guard, led the Lightning girls’ basketball team to the Class 8A state final four and is the highest-rated prospect in the state (No. 13 overall in the nation) by ESPN. She also won Class 8A-5A Basketball Player of the Year.

Reynolds won the Class 4A-1A Girls’ Athlete of the Year for the second time in her career after she won another four state championships in track and field. Reynolds broke the record for most state titles ever won in a career in state history, finishing with 14. Reynolds is the only Athlete of the Year ever for Jackson High. She also won Girls’ Track Athlete of the Year.

“I was a little shocked because I didn’t think I was going to win the big one this time,” said Reynolds, who has signed with the University of Florida. “It’s a great feeling to go from freshman year to now and know that I accomplished all my goals.”

Reynolds, who recently said she will wait until 2016 to attempt to qualify for the Olympics, said she will attempt to qualify for the World Junior Championships in July. The trials for the event are in Indiana with the actual championships to be held in Barcelona.

“It’s great to be remembered by those around you that supported you,” Reynolds said. “Now, I have to make things happen in college.”

Overall

•  Class 8A-5A Male Athlete of the Year: Duke Johnson, Norland (football)

•  Class 8A-5A Female Athlete of the Year: Ieshia Small, Krop (basketball).

•  Class 4A-1A Male Athlete of the Year: David Thompson, Westminster Christian (football, baseball).

•  Class 4A-1A Female Athlete of the Year: Robin Reynolds, Jackson (volleyball, cross-country, basketball, track).

•  Boys’ Coach of the Year: Daryle Heidelburg, Norland football

•  Girls’ Coach of the Year: Carmen Jackson, Northwestern track and field

Leo Suarez-Walter Krietsch Courage Award: Carl Pierre-Louis, Varela football

•  Lifetime Achievement Award: Peter Hertler, Killian athletic director

All-Sports

•  8A-5A All-Sports: Palmetto

•  8A-5A Boys’ Major Sports: Norland

•  8A-5A Girls’ Major Sports: Palmetto

•  4A-1A All-Sports: Gulliver

•  4A-1A Boys’ Major Sports: Gulliver

•  4A-1A Girls’ Major Sports: Gulliver

•  Boys’ Scholar-Athlete: Paul Hunter Clark, Norland

•  Girls’ Scholar-Athlete: Jaime Halula, Ransom Everglades

Fall sports

FOOTBALL

•  8A-6A Offensive Player of the Year: Joseph Yearby, Central

•  8A-6A Defensive Player of the Year: Errol Clarke, Central

•  8A-6A Coach of the Year: Lamont Green, South Miami

•  5A-2A Offensive Player of the Year: Duke Johnson, Norland

•  5A-2A Defensive Player of the Year: Matthew Thomas, Booker T.

•  5A-2A Coach of the Year: Daryle Heidelburg, Norland

CROSS-COUNTRY

•  Boys’ Runner of the Year: Elliot Clemente, Belen

•  Girls’ Runner of the Year: Lauren Gonzalez, Ferguson

•  Boys’ Co-Coaches of the Year: Frankie Ruiz, Belen and Don Kappelman, Ransom

•  Girls’ Coach of the Year: David Alonso, Carrollton

GIRLS’ VOLLEYBALL

•  8A-5A Player of the Year: Kristen Chao, Palmetto

•  8A-5A Coach of the Year: Kim Latshaw-Ortiz, Palmetto

•  4A-2A Player of the Year: Sylvia Hernandez, Westminster Christian

•  4A-2A Coach of the Year: Julie Doan, Westminster Christian

GOLF

•  Boys’ Golfer of the Year: Anthony Infante, Gulliver

•  Girls’ Golfer of the Year: Julie Steinbauer, Carrollton

•  Boys’ Coach of the Year: Mike Klekotka, Palmetto

•  Girls’ Coach of the Year: Julie Carse, Ransom Everglades

SWIMMING AND DIVING

•  Boys’ Swimmer of the Year: Diguan Pigot, Doral Academy

•  Girls’ Swimmer of the Year: Daniela Johnson, Palmetto

•  Boys’ Coach of the Year: Cathy Silveira, Doral Academy

•  Girls’ Coach of the Year: David Booher, Palmetto

BOWLING

•  Boys’ Bowler of the Year: David Lamb, Palmetto

•  Girls’ Bowler of the Year: Jasmine Smith, Coral Reef

•  Boys’ Coach of the Year: Giselle Guia, South Dade

•  Girls’ Coach of the Year: Rita Kaplan, Southwest

Winter sports

BOYS’ BASKETBALL

•  8A-5A Player of the Year: Cleon Roberts, Norland

•  4A-2A Player of the Year: Tonye Jekiri, Champagnat Catholic

•  8A-5A Co-Coaches of the Year: Marcos Molina, Hialeah Gardens and Lawton Williams, Norland

•  4A-2A Coach of the Year: Daniel Serrano, Champagnat Catholic

GIRLS’ BASKETBALL

•  8A-5A Player of the Year: Ieshia Small, Krop

•  4A-2A Player of the Year: Tytravia Riley, Gulliver

•  8A-5A Co-Coaches of the Year: Ray Thompson, Krop and Carla Harris-Curry, Norland

•  4A-2A Coach of the Year: John Zambolla, Gulliver

WRESTLING

•  Wrestler of the Year: Yoanse Mejia, Southwest

•  Coach of the Year: Victor Balmaceda, South Dade

BOYS’ SOCCER

•  5A-4A Player of the Year: Francisco Aguirre, American

•  3A-1A Player of the Year: Nico Hurtado, Ransom Everglades

•  5A-4A Coach of the Year: Richy Pelaez, American

•  3A-1A Coach of the Year: Fernando Hohl, Westminster Christian

GIRLS’ SOCCER

•  5A-4A Player of the Year: Bailey Plummer, Lourdes

•  3A-1A Player of the Year: Sarah Darmanin, Gulliver

•  5A-4A Coach of the Year: Richard Lopez, Ferguson

•  3A-1A Coach of the Year: Akram Molaka, Palmer Trinity

CHEERLEADING

•  Coach of the Year: Jennifer Martinez, Dade Christian

Spring sports

BASEBALL

•  8A-5A Player of the Year: Albert Almora, Mater Academy

•  8A-5A Pitcher of the Year: Mike Vinson, Columbus

•  8A-5A Coach of the Year: Angel Herrera, Killian

•  4A-2A Player of the Year: Chris Chinea, Gulliver

•  4A-2A Pitcher of the Year: Ivan Pelaez, Gulliver

•  4A-2A Coach of the Year: Tom Duffin, Pace

SOFTBALL

•  8A-5A Player of the Year: Dianelys Espinosa, Braddock

•  8A-5A Pitcher of the Year: Meg Parker, Palmetto

•  8A-5A Coach of the Year: Stephen Hager, Palmetto

•  4A-2A Player of the Year: Ashley Leon, Gulliver

•  4A-2A Pitcher of the Year: Christina Gabriele, Gulliver

•  4A-2A Coach of the Year: Mark Schusterman, Gulliver

TENNIS

•  Boys’ Player of the Year: Nicholas Jarry, La Salle

•  Boys’ Coach of the Year: David Weiner, Coral Gables

•  Girls’ Player of the Year: Olivia Thaler, Gulliver

•  Girls’ Co-Coaches of the Year: Audrey Banada, Krop and Peter Lehman, Ransom

TRACK AND FIELD

•  Boys’ Athlete of the Year: Artie Burns, Northwestern

•  Girls’ Athlete of the Year: Robin Reynolds, Jackson

•  Boys’ Coach of the Year: Darryl Elmore, Northwestern

•  Girls’ Coach of the Year: Carmen Jackson, Northwestern

BOYS’ VOLLEYBALL

•  Player of the Year: Pedro Bringas, Sunset

•  Coach of the Year: Camilo Gaitan, Sunset

WATER POLO

•  Boys’ Player of the Year: Kenny Cutler, Gulliver

•  Girls’ Player of the Year: Ashleigh Johnson, Ransom

•  Boys’ Coach of the Year: Carroll Vaughan, Gulliver

•  Girls’ Coach of the Year: Eric Lefebvre, Ransom

BOYS’ LACROSSE

•  Player of the Year: Nicky Rodrigo, Columbus

•  Coach of the Year: Jim DeLang, Columbus

GIRLS’ LACROSSE

•  Player of the Year: Margaret “Bug” Franklin, Palmer Trinity

•  Coach of the Year: Kristen Avvento, Palmer Trinity

FLAG FOOTBALL

•  Player of the Year: Lisa St. Amand, Monsignor Pace

•  Coach of the Year: John M. Rodriguez, Monsignor Pace

BADMINTON

•  Boys’ Player of the Year: Julian Ginori, Coral Gables

•  Girls’ Player of the Year: Jennifer Lam, Coral Gables

•  Coach of the Year: Steven Campagna, Coral Gables





© 2012 Miami Herald Media Company. All Rights Reserved.
http://www.miamiherald.com